house flipping

Jeśli włączyć dowolny program typu HGTV w dowolny dzień, prawdopodobnie natkniesz się na programy, w których inwestorzy nieruchomości kupują domy, które są zaniedbane i przekształcają je w zdumiewające mieszkania. Udaje im się również uzyskać zysk po generalnym remoncie.

Witamy w świecie house flippingu. Bądźmy jednak szczerzy: to nie jest takie proste, jak się wydaje w telewizji. Oto szybki kurs, co trzeba zrobić, aby zostać flipperem.

Co to jest flipping domu?

House flipping jest wtedy, gdy ktoś kupuje nieruchomość i utrzymuje ją przez krótki czas, a następnie sprzedaje ją (część flip) w nadziei na osiągnięcie zysku. Zamiast kupować dom do życia, kupujesz dom jako inwestycję w nieruchomości.

Czasami flipping domu oznacza, że tymczasowy właściciel musi dokonać wielu napraw lub renowacji, a innym razem jest to posiadanie nieruchomości, dopóki nie można sprzedać jej za cenę wyższą niż zapłacona za nią, plus wszystko, co włożyłeś, aby ją odnowić. Celem jest, aby kupić tanio i sprzedać wysoko, zainwestować własną pracę, aby obniżyć koszty i zarobić zysk w stosunkowo krótkim czasie — zwykle w ciągu kilku miesięcy lub roku.

Plusy i minusy house flippingu

Plusy

 • Może osiągnąć przyzwoity zysk na niektórych rynkach. W drugim kwartale 2019 roku typowy zysk z house-flippingu wyniósł 62 700 złotych. Jedne z zawodowych house fliperów twierdzi, że średnio na jednym flipie zarobi od 40 do 50 tysięcy złotych. Najwięcej na flipie zarobił 453.000 złotych, ale to skrajny wyjątek. Agent nieruchomości może pomóc w badaniu prognoz wzrostu cen, aby znaleźć dzielnice i domy, które dadzą Ci najlepszy ROI.
 • Dodatkowy zarobek lub nowa praca na pełny etat. Możesz zarobić tyle, ile chcesz lub tak mało, jak chcesz, w zależności od tego, ile flipów weźmiesz na siebie. Podczas gdy im więcej czasu w to włożysz, tym możesz zarobić więcej, nie musisz jednak pracować, więcej niż chcesz. Niektórzy ludzie zaczynają house-flipping i ostatecznie przechodzą do niego w pełnym wymiarze godzin, podczas gdy inni używają go jako dochód dodatkowy, aby zarobić więcej pieniędzy na wakacje, dodatkowe oszczędności lub na fundusz emerytalny. Jeśli robisz to na boku, nie bierz na więcej projektów, niż można rozsądnie obsługiwać.
 • Pomoc w poprawie wartości sąsiedztwa. Flipping domu może pomóc odwrócić wartości domów w obszarach, gdzie zagrożone nieruchomości są straszakami i ciągną w dół ceny. Większość domów, które są kupowane, jest w złym stanie lub pochodzi od sprzedającego, który potrzebuje gotówki. Możliwość prawdziwego rozwiązania czyjegoś problemu przy jednoczesnym osiągnięciu znacznego zysku, który może być wykorzystany do budowania bogactwa, jest właśnie tym czymś niesamowitym we flippingu.

Minusy

 • Ryzyko finansowe. Niepewność związana z flippingiem może prowadzić do potencjalnych strat finansowych, a także wpływać na Twoje samopoczucie. To może być finansowo wykańczające. Emocjonalnie, może to być drenujące, jeśli nie masz odpowiedniego zespołu, sposobu myślenia i dyscypliny.
 • Domy prawdopodobnie będą miały poważne problemy. Często, home flipperzy muszą zainwestować sporą ilość pieniędzy na naprawę domów, które kupują, aby mogli sprzedać je później z zyskiem. Plus, można być narażonym na znacznie wyższe koszty remontu, jeśli pojawią się nieoczekiwane problemy. A co, jeśli po rozebraniu ścian znajdziesz azbest? Pleśń? Termity? To tylko kilka z problemów mogących wystąpić. Jest mnóstwo różnych rzeczy, które mogą się pojawić podczas renowacji.
 • Potencjalne problemy prawne. Jeśli kupisz dom, który nie ma jasnego tytułu własności, lub sprzedajesz go i posiada on elementy, których nie naprawiłeś lub nie rozwiązałeś odpowiednio, zawsze istnieje możliwość pozwów sądowych. Dlatego posiadanie solidnego zespołu dbającego o twoje interesy jest tak ważne. Posiadanie świetnego adwokata rynku nieruchomości jest częścią posiadania odpowiedniego zespołu.
 • Dom może nie sprzedać się szybko. Jeśli nieruchomość, którą próbujesz sprzedać, czeka na rynku, jesteś odpowiedzialny za opłacenie wszystkich kosztów (w tym rat kredytu hipotecznego, jeśli korzystasz z finansowania, podatków od nieruchomości i ubezpieczenia). Nie zapomnij również o utrzymaniu i ewentualnych opłatach na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Z tego powodu ważne jest, abyś miał trochę kapitału odłożonego w przypadku, gdy flip okaże się klapą.

Jak zacząć z house flipping?

Ponieważ flipping domu nie jest czymś, co można uzyskać w ciągu jednego dnia, należy upewnić się, że twoje finanse i prawo właściwości są w porządku.

 1. Ustal budżet. Duży drenaż finansowy to brak wystarczającej ilości pieniędzy na sfinansowanie projektu. Nie należy liczyć na ostrożność, najlepiej jest pomnożyć swój obecny budżet przez pięć. Niezależnie od tego, co myślisz, że jest wystarczająco dużo, prawdopodobnie nie jest. Zwłaszcza jeśli jest to twój pierwszy raz.
 2. Znajdź odpowiednią nieruchomość. Jeśli nie masz ogromnego budżetu, poszukaj nieruchomości, które najlepiej pasują do Twoich obecnych finansów. Przeglądaj przejęcia komornicze, aukcje i krótkie sprzedaże, aby zobaczyć, które z nich najlepiej pasują do Twojego budżetu i możliwości remontowych. Nie wahaj się zasięgnąć porady agenta nieruchomości, który ma doświadczenie w pracy z house flipperami.
 3. Złóż ofertę. Z finansowaniem w kredycie i odpowiedniej nieruchomości do wzięcia na, można złożyć ofertę. Praca z agentem może pomóc Ci pozostać w zgodzie z budżetem. Nie szkodzi, jeśli oferta nie przejdzie, można mieć wiele nieruchomości w umyśle, jeśli nie uda się jedna.
 4. Ustaw linię czasu. Nie wszystkie remonty nieruchomości wymagają tej samej ilości pieniędzy, co oznacza, że nie wymagają one takiej samej ilości czasu. Czy to jeden miesiąc lub sześć, daj sobie wystarczająco dużo czasu, aby dokonać odpowiednich napraw i modernizacji, a także uwzględnij czas na inspekcje budowlane (w razie potrzeby).
 5. Zatrudnij zaufanych wykonawców. Jeżeli nie masz ochoty na naprawy i remonty samodzielnie, warto zatrudnić renomowanych ludzi do wykonania niezbędnej pracy. Niektórzy wykonawcy mają pełne zespoły do pracy we wszystkich obszarach domu, ale nie wszyscy. Sprawdź licencje i referencje wykonawców, których chcesz zatrudnić, a także upewnić się, że ich oferty są zgodne z budżetem i mogą sprostać harmonogramowi.
 6. Sprzedaj swoją nieruchomość. Po dokonaniu modernizacji nadszedł czas, aby wystawić nieruchomość na sprzedaż. Chociaż można sprzedać go samodzielnie, agent nieruchomości może pomóc w sprzedaży domu do odpowiednich nabywców i poszerzyć zasięg oferty. Pamiętaj, że agent zna rynek nieruchomości i potencjalny zysk, więc mogą być bezcenni podczas procesu sprzedaży.

Najczęstsze błędy przy flippingu domów

Chociaż może być okazja finansowa w flipping domów, nie zaleca się wejść do tego biznesu bez znacznego kapitału, wskazówek i przygotowania. Aby osiągnąć rentowność, oto kilka wspólnych błędów house flippers, których należy unikać.

 • Nie masz wystarczająco dużo pieniędzy. Twój projekt będzie określał twój budżet, a nie każdy dom to remont w stylu reality show. Istnieją pełne remonty, nieruchomości, które można po prostu oczyścić i sprzedać jako takie, lub domy, które wymagają podstawowych napraw, które można następnie umieścić na rynku dla następnego inwestora.
 • Niezależnie od tego, jaki jest twój pierwotny budżet, podwój go, a następnie ponownie podwój, a następnie dodaj do tego swój pierwotny budżet.  Wszystko szybko się sumuje, gdy nie wiesz, co robisz, a wykonawcy wykorzystują to, że jesteś nowicjuszem.
 • Myślenie, że to jest łatwe. Chociaż nie potrzebujesz licencji, aby obracać nieruchomościami, nie jest to biznes typu kup-zrób-sprzedaj, i nikt nie powinien brać przykładu z kolegów lub programów telewizyjnych. To wymaga czasu i pieniędzy i nie powinien wchodzić z zawiązanymi oczami. Wielu amatorów, którzy zaczęli działać pod wpływem telewizji, sparzyło się i tracą dużo pieniędzy.
 • Niewłaściwe dobranie zespołu. Musisz pracować z doświadczonymi, renomowanych ludzi. Twój zespół powinien uwzględniać doświadczonego mentora house flipping, agenta nieruchomości, firmy budowlanej, inspektora budowlanego, adwokata nieruchomości i księgowego, aby pomóc Ci przygotować podatki, zwłaszcza jeśli planujesz włączyć house flipping do biznesu.
 • Próba robienia tego jako hobby. Może być trudniej stać się flipperem domów, jeśli nadal pracujesz w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin i problemy pojawiają się na miejscu, ktoś musi tam być. Jeśli masz zamiar to zrobić, zrób to w pełnym wymiarze czasu.

Następne kroki, w tym finansowanie

Zanim wskoczysz w house-flipping, uporządkuj swoje finanse. Istnieje wiele kredytów mieszkaniowych, które możesz wykorzystać do finansowania nieruchomości inwestycyjnych, takich jak kredyty mieszkaniowe, linia kredytowa lub nawet kredyty budowlane. Istnieją pożyczki osobiste dostępne dla modernizacji domu, ale najpierw porównaj stopy procentowe i warunki pożyczki z różnymi kredytami mieszkaniowymi.

Pamiętaj, że istnieje ogromny potencjał strat: w czasie, energii i pieniędzy. Zapisz swoje przyszłe ja poprzez utrzymywanie solidnych oszczędności awaryjnych w przypadku utraty pieniędzy. Podczas gdy odradzam house-flipping jako zajęcie dodatkowe, może jednak chcesz tak zacząć przed skokiem na głęboką wodę. W ten sposób nadal masz swój dochód w przypadku gdy house flipping nie jest twoim prawdziwym powołaniem lub jeśli rynek odwraca się na ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*