Stworzenie przytulnej kawalerki nieco różni się od urządzenia większego mieszkania. W kawalerce każdy metr kwadratowy powierzchni jest cenny, dlatego warto go w pełni wykorzystać. Im mniejszy metraż, tym zasadniejsze wydaje się zagospodarowanie przestrzeni pod sufitami – meble na wymiar i wysokie szafy mogą okazać się rozsądnym rozwiązaniem. Użyte materiały i kolorystka również ma znaczenie. Pamiętajmy, że codzienność w małym mieszkaniu nie musi ograniczać.

Rozkład pomieszczeń w kawalerce

Aranżacja kawalerki wymagać będzie dokładnego wymierzenia wszystkich pomieszczeń, gdyż kilka centymetrów różnicy ma naprawdę spore znaczenie i może zaważyć na tym, że ostatecznie zabraknie płytek, a zakupiona szafa okaże się zbyt długa. Zawsze istnieje opcja delikatnej modyfikacji rozkładu pomieszczeń. Często stosuje się łączenie kuchni z salonem, a pokój warto podzielić na strefę dzienną i sypialnianą. Dzięki takim zabiegom mieszkanie będzie nie tylko przestronniejsze, ale również zapewni domownikowi intymność. Jeżeli stworzenie osobnej sypialni, ani nawet wydzielenie jej przy pomocy kreatywnego ustawienia mebli nie wchodzi w grę, warto rozważyć wygodne, ale składane łóżko, które za dnia posłuży jako sofa, nocą natomiast zapewni komfortowy wypoczynek. Poszczególne obszary pełniące odrębne funkcje w mieszkaniu można od siebie oddzielić, chociażby układając płytki w strefie kuchennej, a panele w dziennej. Sprawdzi się też postawienie wyspy, ażurowy regał lub stylowy parawan.

Jakie materiały zastosować?

Jeżeli chodzi o jakość użytych materiałów, zdecydowanie lepiej jest wybrać te bardziej wytrzymałe. Kawalerka będzie solidnie eksploatowana nie tylko tam, gdzie znajdują się główne ciągi komunikacyjne. W małym mieszkaniu praktycznie każdy kąt w końcu zostanie zagospodarowany, a uprzednie przewidzenie tego faktu ograniczy problemy związane z szybkim wyeksploatowaniem podłóg czy urządzeń sanitarnych.

Oprócz parametrów technicznych, równie istotna jest spójność wybranych materiałów, mebli i akcesoriów. W dużych lokalach można z powodzeniem łączyć odmienne style, natomiast zbytnia różnorodność w kawalerce doprowadzi do przytłoczenia i dyskomfortu. Najbezpieczniejsze będzie harmonijne zestawianie kolorów i faktur, których bazę może stanowić biel, szarość, beż, jak również różne odcienie drewna. Do podkreślenia osobistych preferencji wystarczy zastosować wyraziste dodatki albo jeden ekstrawagancki mebel, umieszczony w centralnym punkcie pomieszczenia.

Meble na wymiar i inne ciekawe rozwiązania

Jak urządzić kawalerkę, by nie panował w niej ciągły chaos?

Nawet jeśli ma to być lokum dla samotnego minimalisty, pojemne meble w kawalerce są niezbędne. Aby w pełni wykorzystać potencjał mieszkania, warto rozważyć współpracę ze stolarzem, lub zamówić zestaw mebli zaprojektowany idealnie pod pomieszczenia. Dzięki montażowi mebli na wymiar mała kuchnia zyska wiele schowków, a być może także wysuwany blat. Zabudowane pawlacze oraz przestronna szafa z lustrem na drzwiach to również świetny pomysł, który zapewni miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy.

Pamiętajmy, że w małym mieszkaniu każdy przedmiot pozostawiony na widoku powinien być przemyślany, dlatego warto postawić na wielofunkcyjne urządzenia i rozsądne rozplanowanie przestrzeni.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*