Styl marynistyczny

Mieszkania w stylu marynistycznym spodobają się przede wszystkim tym osobom, które na co dzień cenią sobie morski klimat i nie mogą się obyć bez morza, wakacyjnej atmosfery czy też ryb. Urządzanie takich wnętrz może być dość czasochłonne, lecz z pomocą doświadczonych projektantów cały proces aranżacyjny zostanie wykonany z należytą gracją i bez jakichkolwiek błędów. Marynistyczny styl jest znany od bardzo dawna (lata 50. XX wieku), ale dopiero teraz „wypływa na szerokie wody”.

Styl marynistyczny – jaka kolorystyka oraz tekstylia? Sprawdzone wskazówki

Styl marynistyczny kojarzy się m.in. z sielską atmosferą, pełną swobodą, wakacyjnym relaksem i wypoczynkiem nad morzem. Jeśli ktoś ceni sobie takie klimaty powinien się do niego szybko przekonać. Na aranżacji wnętrz z wykorzystaniem takiego stylu trzeba się jednak bardzo dobrze znać, więc czasami nie obejdzie się bez wsparcia profesjonalistów. Biorąc pod lupę kolorystykę w stylu marynistycznym na pierwszy plan wysuwa się oczywiście biel. Towarzyszą jej następujące barwy: błękit, niebieski, beż, ale też czerwień. Warto wiedzieć również na jakie konkretnie tekstylia stawiać w tego typu mieszkaniach i domach. Chodzi przede wszystkim o:

  • tkane dywany,
  • jutowe chodniki,
  • pościele oraz narzuty z lnu,
  • dekoracyjne poduszki,
  • grube i długie zasłony,
  • gładkie firanki.

Oczywiście pomysłów może być dużo więcej, ale sporo będzie zależało od tego, jakie efekty chcą uzyskać zainteresowani domownicy. Najlepiej przedyskutować to z wybranym architektem wnętrz i wspólnie ruszyć do pracy.

Mieszkanie w stylu marynarskim – jakie meble i lampy?

Mieszkanie w stylu marynarskim musi być prawidłowo urządzone od A do Z. W związku z tym przyda się odpowiednie zaangażowanie i doskonała znajomość omawianego stylu.

Jeśli chodzi o dobór mebli do mieszkań w stylu marynarskim, warto wziąć pod lupę meble w kolorze białym, które zostały wykonane z naturalnego drewna. W ten sposób można być bliżej morza oraz przyrody. W takich domach sprawdzą się też antyki oraz meble wyposażone w mosiężne uchwyty i gałki. Na komodach ustawia się liczne muszle/muszelki, a łóżka i kanapy powinny się charakteryzować obecnością tkanin w pasy.

Morski charakter wnętrza zapewnią też idealnie dobrane lampy, m.in. z motywami kotwic lub sterów. Strzałem w dziesiątkę będą zarówno kinkiety, lampy stojące, jak i lampy sufitowe. Opłaca się pomyśleć o lampach z czerwonymi lub granatowymi kloszami.

Styl marynarski w mieszkaniach – co z dodatkami?

Na samym końcu można się zająć niezbędnymi dodatkami. W mieszkaniach urządzonych na styl marynarski nie może zabraknąć m.in. ozdobnych słojów z nadmorskim piaskiem, muszli, makiet okrętów i statków czy też pamiątkowych drobiazgów z morskich kurortów. Oczywiście nie powinno być tego zbyt dużo, gdyż osiągnie się w ten sposób efekt odwrotny od zamierzonego. Najistotniejsze jest to, aby w takich mieszkaniach czuć się przytulnie, swobodnie i w pełni zrelaksowanym. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów ze snem oraz z kontrolowaniem nadmiaru stresu.

1 komentarz

  1. Ciekawa koncepcja dla apartamentów nad morzem wynajmowanych na wakacje. Na co dzień nie chciałabym tak mieszkać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*