Styl marynistyczny

Mieszkania w stylu marynistycznym spodobają się przede wszystkim tym osobom, które na co dzień cenią sobie morski klimat i nie mogą się obyć bez morza, wakacyjnej atmosfery czy też ryb. Urządzanie takich wnętrz może być dość czasochłonne, lecz z pomocą doświadczonych projektantów cały proces aranżacyjny zostanie wykonany z należytą gracją i bez jakichkolwiek błędów. Marynistyczny styl jest znany od bardzo dawna (lata 50. XX wieku), ale dopiero teraz „wypływa na szerokie wody”.

Styl marynistyczny – jaka kolorystyka oraz tekstylia? Sprawdzone wskazówki

Styl marynistyczny kojarzy się m.in. z sielską atmosferą, pełną swobodą, wakacyjnym relaksem i wypoczynkiem nad morzem. Jeśli ktoś ceni sobie takie klimaty powinien się do niego szybko przekonać. Na aranżacji wnętrz z wykorzystaniem takiego stylu trzeba się jednak bardzo dobrze znać, więc czasami nie obejdzie się bez wsparcia profesjonalistów. Biorąc pod lupę kolorystykę w stylu marynistycznym na pierwszy plan wysuwa się oczywiście biel. Towarzyszą jej następujące barwy: błękit, niebieski, beż, ale też czerwień. Warto wiedzieć również na jakie konkretnie tekstylia stawiać w tego typu mieszkaniach i domach. Chodzi przede wszystkim o:

  • tkane dywany,
  • jutowe chodniki,
  • pościele oraz narzuty z lnu,
  • dekoracyjne poduszki,
  • grube i długie zasłony,
  • gładkie firanki.

Oczywiście pomysłów może być dużo więcej, ale sporo będzie zależało od tego, jakie efekty chcą uzyskać zainteresowani domownicy. Najlepiej przedyskutować to z wybranym architektem wnętrz i wspólnie ruszyć do pracy.

Mieszkanie w stylu marynarskim – jakie meble i lampy?

Mieszkanie w stylu marynarskim musi być prawidłowo urządzone od A do Z. W związku z tym przyda się odpowiednie zaangażowanie i doskonała znajomość omawianego stylu.

Jeśli chodzi o dobór mebli do mieszkań w stylu marynarskim, warto wziąć pod lupę meble w kolorze białym, które zostały wykonane z naturalnego drewna. W ten sposób można być bliżej morza oraz przyrody. W takich domach sprawdzą się też antyki oraz meble wyposażone w mosiężne uchwyty i gałki. Na komodach ustawia się liczne muszle/muszelki, a łóżka i kanapy powinny się charakteryzować obecnością tkanin w pasy.

Morski charakter wnętrza zapewnią też idealnie dobrane lampy, m.in. z motywami kotwic lub sterów. Strzałem w dziesiątkę będą zarówno kinkiety, lampy stojące, jak i lampy sufitowe. Opłaca się pomyśleć o lampach z czerwonymi lub granatowymi kloszami.

Styl marynarski w mieszkaniach – co z dodatkami?

Na samym końcu można się zająć niezbędnymi dodatkami. W mieszkaniach urządzonych na styl marynarski nie może zabraknąć m.in. ozdobnych słojów z nadmorskim piaskiem, muszli, makiet okrętów i statków czy też pamiątkowych drobiazgów z morskich kurortów. Oczywiście nie powinno być tego zbyt dużo, gdyż osiągnie się w ten sposób efekt odwrotny od zamierzonego. Najistotniejsze jest to, aby w takich mieszkaniach czuć się przytulnie, swobodnie i w pełni zrelaksowanym. Dzięki temu nie będzie żadnych problemów ze snem oraz z kontrolowaniem nadmiaru stresu.

1 komentarz

  1. Ciekawa koncepcja dla apartamentów nad morzem wynajmowanych na wakacje. Na co dzień nie chciałabym tak mieszkać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*