Określenie „stan deweloperski” dla większości osób nie jest obce. Przewija się często w opisach nieruchomości wystawionych na sprzedaż, w ofertach firm deweloperskich czy w artykułach branżowych. Gdyby jednak ktoś zapytał, co oznacza ów stan deweloperski, to pojawi się problem z precyzyjną odpowiedzią i bynajmniej nie chodzi tutaj o stan zdrowia kierownika budowy.

Definicja

Zasadniczo można powiedzieć – brak takiej. Stan deweloperski jest pojęciem, które nie jest uregulowane prawne. Ogólnie przyjmuje się, że jest to określony przez dewelopera standard wykończenia mieszkania, domu lub lokalu, po stanie surowym, do sprzedaży. W zależności od ceny nieruchomości, jej lokalizacji czy prestiżu inwestycji, stan deweloperski może obejmować różne standardy wykończenia lokalu. Ze względu na dużą dowolność w tym zakresie, szczegółowy opis stanu deweloperskiego powinien stanowić załącznik do umowy kupna-sprzedaży.

Najczęściej występujący stan deweloperski

Pomimo braku definicji, analizując przez lata sytuacje na rynku nieruchomości, można opisać zakres najczęściej występującego stanu deweloperskiego. Przyjmując średnią cenę, przeciętną lokalizację i prestiż inwestycji, kupujący może spodziewać się, że:

  • wejście do nieruchomości zabezpieczone będzie średniej klasy drzwiami wejściowymi,
  • ściany w środku będą otynkowane (bez gładzi gipsowej), a na posadzce znajdzie się betonowa wylewka,
  • nie zabraknie również wyciągniętej instalacji elektrycznej oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Zwykle też zainstalowany jest domofon (o ile mowa o budynku wielorodzinnym) oraz gniazdka telefoniczne i telewizyjne,
  • lokal wyposażony będzie w grzejniki i kompletną instalację c.o.,
  • będą standardowe parapety wewnętrzne i okna PCV,
  • o ile jest przewidziany balkon lub taras, będzie zaopatrzony w balustrady i wykończony płytkami.

Nieruchomość w stanie deweloperskim to nieruchomość częściowo wykończona, przygotowana do indywidualnych rozwiązań i upodobań w zakresie aranżacji i wykończenia wnętrza. Dlatego pamiętać trzeba, że po zakupie takiego lokalu koniecznym będzie m.in jego odmalowanie, położenie podłóg i montaż drzwi wewnętrznych. To dodatkowe koszty, jakie należy uwzględnić lub dodać do ceny zakupu nieruchomości. Średni koszt wykończenia mieszkania czy domu po stanie deweloperskim to 1 000,00 zł na każdy m2 lokalu. Oczywiście może to być mniej i więcej, a ostateczna wartość zależy od możliwości i wyobraźni kupującego.

Podwyższony standard

Deweloper może jako stan deweloperski przyjąć wyższy poziom wykończenia niż przeciętnie występujący. Dzieje się tak najczęściej w przypadku inwestycji prestiżowych, w dobrej lokalizacji. Wykonuje się wówczas nieco więcej prac niż w standardzie i wyposaża nieruchomość w wyższej klasy elementy. Najczęściej drzwi wejściowe są drzwiami antywłamaniowymi, parapety marmurowe, a ściany są pomalowane. Zakres takiego wykończenia oczywiście również powinien zostać uwzględniony w umowie.

4katy.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*