Otrzymujesz mieszkanie w stanie surowym i czeka Cię urządzanie wnętrza. Ten proces zazwyczaj trwa bardzo długo, dlatego doskonale, że chcesz się do niego przygotować. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę, aranżując swoje cztery ściany i w jakiej kolejności najlepiej to zrobić.

Wyposażenie mieszkania – kilka pierwszych kroków

Aby urządzanie mieszkania było jak najbardziej efektywne i zajęło jak najmniej czasu, warto dokładnie zaplanować cały proces. To pomoże Ci w odpowiednim momencie zamówić meble czy inne elementy wyposażenia. Dzięki temu nie będziesz musiał/a obawiać się o to, że nagle w Twojej kuchni stanie lodówka, która jedynie będzie przeszkadzać w malowaniu ścian. Oto przykładowa kolejność aranżacji mieszkania:

  1. Stworzenie projektu mieszkania. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta, którego doświadczenie może pomóc Ci uniknąć wielu kosztownych błędów.
  2. Malowanie ścian.
  3. Wybór płytek, paneli i/lub parkietu.
  4. Wybór drzwi wewnętrznych.
  5. Wybór armatury łazienkowej, mebli i większych sprzętów.
  6. Wybór dodatków do mieszkania.

Od czego zacząć urządzanie salonu?

W związku z tym, że aranżacja mieszkania powinna zacząć się od zaplanowania przestrzeni, tak samo postępuj w przypadku urządzania salonu. Przede wszystkim zastanów się, w jakim stylu powinno być pomieszczenie. W tym celu obejrzyj papierowe lub internetowe katalogi wnętrzarskie. Obecnie wciąż najbardziej popularny jest klimat skandynawski, industrialny, glamour oraz minimalistyczny. Masz już w głowie, a najlepiej w formie dokumentu, obraz tego, jak będzie wyglądał salon? Doskonale! Podążając za powyższą listą, zacznij od malowania ścian, wyboru koloru i wzoru paneli/parkietu oraz drzwi wewnętrznych. Następnie dobierz odpowiednie meble, m.in. sofę, fotel, stolik kawowy oraz regał. Kolejny krok to zakup poduszek, koców oraz zasłon i firan. Na sam koniec zostaw wybór drobnych dekoracji, np. obrazów ściennych, roślin lub figurek.

Od czego zacząć urządzanie łazienki?

Zastanawiając się, jak urządzić mieszkanie, nie zapomnij o łazience. Często zbyt dużo uwagi poświęcamy salonowi, zupełnie zapominając o tym pomieszczeniu. W pierwszej kolejności zacznij od wyboru odpowiednich płytek. Następnie dobierz do nich pasującą armaturę łazienkową, np. wannę, prysznic, toaletę czy kran. Kolejno zastanów się nad pasującymi meblami (np. szafką pod kran czy regałem na ręczniki). Całą aranżację wykończ dodatkami, m.in. pasującymi opakowaniami na kosmetyki, organizerami, a nawet sztucznymi roślinami.

Od czego zacząć urządzanie kuchni?

Urządzenie kuchni zacznij od malowania ścian i wyboru płytek/paneli, tak samo, jak w przypadku innych pomieszczeń. Następnie zamów odpowiednie meble kuchenne oraz większe urządzenia, np. lodówkę, zamrażarkę, piekarnik czy roboty kuchenne, które na co dzień będą widoczne. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, możesz także pomyśleć o stole jadalnym i krzesłach. Co dalej? Czas na dodatki, czyli rolety, ściereczki, obrusy oraz rośliny, które będą odporne na zmianę temperatur. I kuchnia gotowa!

1 komentarz

  1. Ja proponuję zacząć od… planowania budżetu. Co mi po architekcie, jak się nie zmieszczę w budżecie, albo nawet jak nie wiem jakie środki mam do dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*