łózko wodne

Łóżko wodne jest materacem wypełnionym wodą, a nie materiałami komfortowymi i systemem sprężyn wewnętrznych lub rdzeniem piankowym. Popularność wzrosła w latach 70-tych, a w latach 80-tych i 90-tych zyskały większą renomę jako nowość.

Łóżka wodne nie są tak powszechne jak kiedyś, głównym powodem jest ich waga. Trudno się na nich poruszać, a w niektórych przypadkach nawet łamały podłogi. To jest bardzo ryzykowne mieć coś, co zawiera tyle wody — byłaby niezła powódź, gdyby to pękło. Jednakże łóżka wodne są nadal wykonane przez kilka firm, więc jeśli chcesz jedno, to są one dostępne.

Rodzaje łóżek wodnych

Istnieją dwa główne rodzaje łóżek wodnych, twarde i miękkie. Twarde modele cechują prostokątna drewniana rama opierająca się na sklejkowym pokładzie, który jest na platformie. Miękkie to wodne łóżka wyglądające bardziej niż zwykły materac i mogące pasować w większość istniejących łóżkowych ram. Łóżka wodne są zazwyczaj ogrzewane termostatem, który śpiący mogą ustawić na swoje osobiste preferencje.

Zalety łóżek wodnych

Istnieją pewne zalety spania na łóżku wodnym. Wiele osób słyszało, że łóżka wodne są dobre dla pleców, ale dlaczego tak jest? Cóż, łóżka wodne dopasowują się do kształtu ciała śpiącego, minimalizują punkty nacisku i pozwalają mięśniom odpocząć. To może pomóc osobom z problemami z kręgosłupem w radzeniu sobie z bólem.

Może również zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn u tych, którzy są unieruchomieni w łóżku. Zmniejszenie nacisku pomaga w swobodnym przepływie krwi, zapobiegając mrowieniu kończyn. Mniejszy dyskomfort pomaga również szybciej zasnąć bez rzucania się na boki.

Kolejną zaletą łóżek wodnych jest to, że można je łatwo utrzymać w czystości. Nie ma możliwości, aby brud i martwy naskórek dostały się do wnętrza materaca, co pomaga zmniejszyć obecność roztoczy. Pokrowce na materace łóżek wodnych można łatwo prać, więc przyczyniają się one do ogólnego zdrowszego środowiska snu.

Wiele łóżek wodnych cechuje dwustrefowe ogrzewanie i dostosowywanie komfortu dzięki technologiom tak, że dwoje śpiochów dzielących łóżko może doświadczać ich idealnego poziomu komfortu i wsparcia. Jeżeli ty lub twój partner jesteście wybredni odnośnie odczuwania waszego łóżka, to może być rozwiązanie.

Wady łóżek wodnych

Nawet z zaletami wynikającymi ze spędzania nocy na łóżku wodnym, istnieje kilka wad tej technologii. Łóżka wodne są bezpieczne dla dorosłych. Jednak odradzane jest umieszczanie niemowląt na łóżku wodnym. Niemowlęta bez kontroli nad górną częścią ciała nie mogą podnieść twarzy z plastikowej osłony, co grozi uduszeniem. Niemowlęta nie powinny być kładzione na żadnej miękkiej powierzchni, która mogłaby utrudniać im oddychanie.

Ogrzewanie łóżka wodnego może być drogie, a wielu śpiochów kończy na porzuceniu łóżka po kilku miesiącach wysokich rachunków za energię. Ci, którzy są ekologiczni, mogą także decydować, że korzyści wodnego łóżka nie są warte używania więcej energii.

Przenoszenie łóżka wodnego jest dość trudne. Woda musi zostać spuszczona, a rama zdemontowana. Następnie, rama musi być odbudowana, woda ponownie napełniona, a mechanizm grzewczy ponownie uruchomiony. Istnieje również możliwość, że materac może przeciekać i powodować tysiące złotych szkody dla domu.

Kto powinien kupić łóżko wodne?

Istnieją pewne plusy i minusy posiadania łóżka wodnego, jak ze wszystkim. Czy łóżko wodne jest dla ciebie odpowiednie? To zależy od twojego stylu życia i tego, co cenisz.

Zalecany jeżeli:

  • Priorytetowo traktujesz czystość — wodoszczelny jest również odporny na kurz!
  • Chcesz mieć komfort dostosowany do swoich potrzeb — możesz dostosować ciśnienie do pożądanej twardości.
  • Chcesz kontrolować temperaturę — wiele z nich posiada funkcję dwustrefowego ogrzewania z możliwością dostosowania.
  • Masz bóle pleców — są doskonałe w zmniejszaniu nacisku i konturowaniu.

Nie zalecane, jeśli:

  • Nie chcesz mieć wyższego rachunku za energię — używają one podgrzewacza wody, który może znacznie podnieść zużycie energii.
  • Chcesz łóżko, które jest łatwe do przenoszenia — są bardzo ciężkie i muszą być opróżnione przed przeniesieniem, co również zwiększa ryzyko uszkodzenia łóżka.
  • Twój gospodarz nie pozwala na to — niektóre umowy najmu zawierają zasadę zabraniającą ich posiadania.
  • Masz ograniczony budżet — łóżka wodne kosztują zwykle ponad 3000 złotych.

Wybieranie łóżka wodnego

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka wodnego. Gdy są wypełnione wodą, czasem ruch może tworzyć fale. Rozwiązując ten problem, firmy tworzyły bezfaliste lub pół-faliste łóżka wodne. Niektóre używają warstw materiału włóknistego do redukcji fal. Innym stylem jest hydrauliczne łóżko wodne, które posiada komory zapobiegające przemieszczaniu się wody. Łóżka wodne typu twardego zostały stworzone w odpowiedzi na problem fali.

Inne innowacje dodane do nowoczesnych łóżek wodnych to wzmocnione narożniki, aby zapobiegać przeciekom. Niektóre z nich mają również krawędzie z pianki, które ułatwiają wkładanie i wyjmowanie z łóżka oraz chronią przed uszkodzeniami.

Aby uzyskać pożądane wrażenia ze snu, pomyśl o tym, jakie właściwości musi ono posiadać przed dokonaniem wyboru łóżka wodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*