źródło: montessorimethod.com

Jeśli masz małe dzieci, ale nadal chcesz utrzymać swój dom w czystości i estetyce, rozważ urządzenie pokój dla dziecka w stylu Montessori.

Pokój zabaw w stylu Montessori jest nie tylko piękny, ale także pomaga zapewnić dzieciom zaangażowanie w ich zajęcia i daje im poczucie porządku (którego potrzebują maluchy).

Jeśli nie znasz pojęcia styl Montessori, to w skrócie, Metoda Montessori zapewnia dzieciom przygotowane środowisko, w którym każdy element istnieje nie bez powodu, aby pomóc dziecku w jego rozwoju.
Istotne czynniki wpływające na wygląd pokoju zabaw.

Pokój zabaw Montessori najczęściej przestrzega tych zasad: jest prosty z ograniczoną liczbą zabawek/działań ma wszystko, co ładnie prezentuje się na poziomie dziecka, w tym niektóre zabawki używane na świeżym powietrzu, które promują aktywność zamiast lenistwa. Zestaw zawiera elementy, które umożliwiają tworzenie uporządkowanych/ rutynowych kombinacji w różnych zajęciach to przyjemna przestrzeń, którą Twoje dziecko będzie się cieszyć.

Czym to się różni od tradycyjnego pokoju zabaw?

Często pokoje zabaw są pełne wszystkich zabawek posiadanych przez rodzinę (czasami pozostawiają mało miejsca na ruch i zabawę), zabawki nie mają konkretnego miejsca do przechowywania (co sprawia, że dzieciom trudno jest znaleźć miejsce, w którym mogłyby je umieścić z powrotem), a rzeczy mogą być brudne i niezorganizowane.

Przyjrzyjmy się, jak można zaprojektować pokój zabaw w piękny sposób na wzór Montessori.

Niech wszystko będzie proste

Jak wspomniano powyżej, wielu rodziców będzie przechowywać wszystkie zabawki, które rodzina posiada w pokoju zabaw. Nie tylko często prowadzi to do bałaganu, ale także więcej rzeczy wpływa negatywnie na koncentrację dziecka.

W pokoju zabaw Montessori ogranicza się ilość zabawek i zajęć, tak aby dziecko mogło się zaangażować i opanować niewielką ilość czynności na raz. Prowadzi to do większej koncentracji i bardziej sensownej zabawy. Nie wspominając już o tym, że pokój dziecka będzie łatwiejszy do sprzątania!

Zabawki, które nie są eksponowane, mogą być przechowywane w schowkach i zmieniane co tydzień lub gdy dziecko straci zainteresowanie innymi zabawkami, które znajdują się w jego pokoju.

Projektuj najpierw dla swojego dziecka

Projektując pokoje w naszych domach, często patrzymy z perspektywy dorosłych. Jednak w Montessori zaleca się, aby wszystko było na wysokości dziecka i było dla niego dostępne przy jego obecnym wzroście.
Oznacza to, że zabawki powinny znajdować się na wysokości, do której dziecko może z łatwością sięgnąć i odłożyć na miejsce, ale także wszelkie prace plastyczne i dekoracje w pokoju zabaw powinny znajdować się na jego wysokości, aby mogło się nimi cieszyć.

Półka w pokoju dziecięcym powinna być nisko zawieszona w stosunku do podłoża i znajdować się dostępnym miejscu, tak aby dziecko mogło zobaczyć ustawione zabawki i tym samym zachęcić je do większego zainteresowania się nimi.

Wybieranie zabawek

To jedno z najlepszych zajęć w pokoju zabaw Montessori. Wiele z zabawek wykonanych na potrzeby projektu Montessori to estetyczne i pięknie zaprojektowane drewniane zabawki.

Większość zabawek, które są obecnie produkowane, świeci i hałasuje, sprawiając, że dzieci są rozbawione i rozproszone, ale nie służą one zbytnio dziecku. Z drugiej strony, zabawki w stylu Montessori są często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, ponieważ są proste, przyjazne dla środowiska i trwałe przez lata.
Oznacza to, że Twoje zabawki Montessori nie tylko lepiej służą Twojemu dziecku, ale również tworzą piękny pokój zabaw.

Upewnij się, że możesz połączyć różne czynności, w tym układanki, codzienne czynności praktyczne, zajęcia językowe, książki, instrumenty muzyczne i zajęcia mające na celu rozwijanie umiejętności, takich jak drobne umiejętności motoryczne i rozwiązywanie problemów.

Nie zapomnij o otwartej przestrzeni

Mniej znaczy więcej w pokoju zabaw Montessori, a ty będziesz musiał się upewnić, że jest tam dużo otwartej przestrzeni. To może być trudne w przypadku małego pokoju, ale wielką zaletą pokoju zabaw Montessori jest to, że nie trzeba mieć dużej ilości zabawek, które zajmują miejsce.

Otwarta przestrzeń jest ważna, ponieważ pozwala dziecku na swobodę ruchów, ale także na rozwój motoryczny. Badania wykazały, że sprawność ruchowa jest ważna dla rozwoju umiejętności poznawczych u dzieci.
Jeśli jest to możliwe, korzystne jest dodanie do jakiejś formy aktywności ruchowej w przestrzeni otwartej. Trójkąt Piklera jest popularnym elementem pokoju zabaw Montessori, ale wszystko, co mogłoby pomóc maluchowi w rozwoju motorycznym, jest świetnym pomysłem.

Zrób z pokoju przytulne i zachęcające miejsce

Projektując pokój zabaw, staraj się stworzyć przytulne i zachęcające środowisko dla swojego malucha. Chcesz, aby była to przestrzeń, którą będzie mógł się cieszyć (i spójrzmy prawdzie w oczy, jako rodzice liczymy na momenty, w których dzieci pójdą bawić się samodzielnie, podczas gdy my będziemy mieć trochę czasu dla siebie).
Będzie to wyglądało inaczej w każdej rodzinie, ale powinny tam być wygodny dywan lub wykładzina, naturalne światło, wygodne miejsce do siedzenia (mała kanapa, krzesło lub pufy), rodzinne obrazy, rośliny lub kwiaty, i ładne prace plastyczne. Cokolwiek zadziała na ciebie i twojego malucha (ów)!

Niech twój pokój zabaw Montessori służy Tobie!

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł i że dał Ci on inspirację do stworzenia w domu pokoju zabaw w stylu Montessori.

I pamiętaj, że to wszystko to tylko wskazówki dotyczące projektowania pokoju zabaw w stylu Montessori, ale ostatecznie każdy z nich będzie indywidualnie przygotowany na potrzeby Twoje, Twojej rodziny i Twojej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*