Porzeczki należą do najpopularniejszych krzewów owocowych, uprawianych w naszym kraju. Ich główną zaletą jest różnorodność: osoby, które chcą je posadzić na działce lub w przydomowym ogródku, mogą wybierać spośród licznych odmian. Ich owoce charakteryzujących się przy tym zróżnicowanymi walorami smakowymi oraz możliwymi zastosowaniami kulinarnymi. Jak więc wybrać właściwe sadzonki tych krzewów?

Jakie porzeczki posadzić w ogrodzie?

Przede wszystkim, jeszcze przed zakupem warto zastanowić się nad rodzajem porzeczek, które chcemy uprawiać. Owoce odmian czerwonych, białych i czarnych różnią się zasadniczo właściwościami smakowymi, zdrowotnymi, a niekiedy nawet zastosowaniem. Co ciekawe, w sprzedaży znajdują się też sadzonki duo – krzewy te, po osiągnięciu dojrzałości, rodzą owoce dwóch różnych rodzajów, na przykład czarne i czerwone. Posiadają one oczywiście walory użytkowe, mogą być jednak również traktowane jako ciekawostka i swoista dekoracja ogrodu.

Należy też zastanowić się nad formą krzewu, można wybierać pomiędzy roślinami o pokroju krzaczastym oraz porzeczkami piennymi. Każda z tych opcji ma swoje zalety. Formy pienne są niezwykle wygodne w uprawie, szczególnie wówczas, gdy zostaną posadzone w niewielkim, przydomowym ogródku. Warto bowiem zauważyć, że krzewy takie zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Porzeczki te nie wymagają też częstego cięcia, a fakt, że ich gałęzie znajdują się daleko od ziemi, powoduje, że stosunkowo łatwo wykosić znajdującą się w sąsiedztwie trawę. Formy tradycyjne są natomiast znacznie bardziej żywotne – nadają się do uprawy przez wiele lat. Niektóre ich odmiany mogą przy tym osiągać znaczne rozmiary, co przekłada się na ilość możliwych do pozyskania owoców.

Uprawa porzeczek w ogrodzie

Sadzenie porzeczek nie nastręcza większych trudności nawet osobom, które nie mają dużego doświadczenia w ich uprawie. Krzewy, znajdujące się w sprzedaży, często maja formę ułatwiającą zarówno samo umieszczenie sadzonek w glebie, jak i ich późniejszą pielęgnację. Dużą popularnością cieszą się na przykład rośliny balotowane – zaopatrzone w specjalną ochronę, zabezpieczającą korzenie wraz z częścią ziemi, w której wcześniej rosły. Krzewy takie szybko przyjmują się w nowym miejscu.

Porzeczki nie mają też szczególnie wysokich wymagań co do stanowiska – można je więc uprawiać nawet na ziemiach niezbyt żyznych. Warto oczywiście pamiętać o nawożeniu co 2 lub 3 lata – pozwoli ono na uzyskanie wysokich plonów. Ważną rolę w ich pielęgnacji zajmuje również systematyczne wykonywanie cięć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*