Posiadanie własnego domu to marzenie większości ludzi. W jaki sposób dowiedzieć się, czy na taki wydatek możemy sobie na pewno pozwolić? Ten krótki poradnik pokazuje, jak szybko i dokładnie policzyć wszystkie koszty związane z budową domu jednorodzinnego. Pokazujemy, co trzeba wziąć pod uwagę na samym początku, przedstawiamy wszystkie elementy składowe ceny przyszłego domu. Budowa domu bowiem, o czym wiele osób często zapomina, wiąże się nie tylko z zakupem materiałów budowlanych, wynagrodzeniem pracy firmy wykonującej tego rodzaju usługi czy też projektem domu. Czynników decydujących o cenie realizacji projektu domu parterowego jest znacznie więcej, każdy z nich jest równie istotny.

Teren pod budowę domu parterowego

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba przemyśleć, gdzie dom można postawić. Jeśli nie brak działki pod wymarzony dom może okazać się, że cena gruntu to połowa naszego budżetu. Przy wyborze działki powinno się zwrócić uwagę na fakt, iż nie tylko metraż i lokalizacja są ważne przy wycenie gruntu, przeznaczenie czy plan zagospodarowania są równie istotne. Wszystkie takie kwestie przed rozpoczęciem budowy własnego domu koniecznie trzeba przemyśleć.

Projekt domu parterowego czy piętrowego?

Równie ważnym elementem wyceny kosztów zbudowania własnego domu jest znalezienie odpowiedniego projektu. Podstawowa zasada jest prosta – projekty domów parterowych są tańsze niż piętrowych, metraż ma tu znaczenie. Podejmując decyzję nie należy jednak nadmiernie oszczędzać. Droższe projekty domów mogą okazać się o wiele tańsze w późniejszym użytkowaniu, na przykład ograniczając koszty ogrzewania budynku lub energii elektrycznej.

Niezbędne materiały budowlane

Warto również zwrócić uwagę na jakość i dobór materiałów, wszystko w tym wypadku nie zależy jedynie od indywidualnych potrzeb. Trzeba mieć świadomość, że dobrej jakości materiały budowlane zazwyczaj kosztują sporo. W rezultacie materiały na budowę domu mogą okazać się sporym wydatkiem. Z drugiej strony podobnie jak z projektem domu parterowego – droższy może być tańszym w eksploatacji, przez lata nie wymagając remontów czy częstych prac konserwatorskich.

Koszty pracy wykonawców projektu domu parterowego

Jeśli mowa o fachowcach, to można zauważyć, że koszty różnią się zawsze, niekiedy zaś mogą różnić się nawet podwójnie. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku projektu czy materiałów, budowlanych, trzeba starannie rozważyć wszystkie za i przeciw przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. W jej podjęciu mogą najczęściej pomóc znajomi, którzy znają godnych polecenia budowlańców, gwarantujących solidną robotę za rozsądne pieniądze.

Stan surowy, deweloperski czy pod klucz?

Powyżej wymienione czynniki są dopiero początkiem przygody z budową własnego domu parterowego. Warto przyjrzeć się terminologii, jaką stosuje się powszechnie w tym temacie, by móc odpowiednio wycenić realizację swojego wymarzonego domu na podstawie projektu domu parterowego. Stan deweloperski to nie jest wcale dom pod klucz, czyli taki, w którym można zamieszkać bez przeszkód. Stan deweloperski to konieczność wykończenia wielu pomieszczeń, wyposażenie w odpowiedni sprzęt i podłączenie go. Łazienka czy kuchnia w stanie deweloperskim po prostu nie nadaje się do użytku. Stan surowy otwarty i zamknięty to z kolei nic innego niż poszczególne etapu budowy, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

Kto pyta nie przepłaca

Pomieszanie pojęć może okazać się powodem bardzo niemiłej niespodzianki. Aby tego uniknąć, warto decydować się na zdobycie podstaw wiedzy budowlanej, częste konsultacje z fachowcami (np. od z500.pl) pozwalają na oszczędności w tych miejscach, które zostały pominięte przez przeoczenie bądź niewiedzę. Dobry projekt domu parterowego nie musi być tani, może za to stać się najlepszym rozwiązaniem, oddalając problemy z użytkowaniem, a często nawet pozwalać na obniżenie kosztów codziennej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*