Jeśli twój klimatyzator nie działa tak dobrze jak kiedyś, sprawdź, czy potrzebuje więcej freonu, aby zwiększyć możliwości chłodzenia.

W szczytowym okresie letnim, kiedy klimatyzacja działa przez większą część dnia, właściciele domów często zastanawiają się, czy ich urządzenie nie wymaga dodatkowej ilości freonu. Podobnie jak w tym przypadku, aby zoptymalizować chłodzenie, należy naładować stan czynnika chłodniczego.

Jeśli odkryłeś spadek wydajności chłodniczej urządzenia, tzn. nie wytwarza ono wymaganej ilości zimnego powietrza, które powinno być do niego doprowadzone, prawdopodobnie potrzebuje ono uzupełnienia freonu. W końcu niezależnie od marki lub modelu, którego używasz, klimatyzacja nie będzie działać bez zakłóceń przez całe swoje życie.

Dlatego w tym przewodniku dzielimy się prostymi sposobami sprawdzania poziomu czynnika chłodniczego w urządzeniu klimatyzacyjnym, aby w razie potrzeby można było je doładować.

Oznaki, że klimatyzator potrzebuje doładowania freonem

Zacznijmy od podstaw; kilka czynników może być oznaką problemów w funkcjonowaniu klimatyzatora. Oznacza to, że musisz bez wątpienia upewnić się, że poziom freonu w klimatyzacji jest niewystarczający, zanim zorganizujesz ładowanie. Szukaj więc tych znaków, ponieważ zazwyczaj oznaczają one niski poziom freonu w twoim urządzeniu.

1. Ciepłe powietrze

Zazwyczaj, gdy maszyna pracuje na sucho, zamiast zimnego zaczyna wydmuchiwać ciepłe powietrze. W niektórych przypadkach z otworów wentylacyjnych wydobywa się zdecydowanie mniej powietrza, co oznacza, że urządzenie może pracować cały dzień, nie robiąc żadnej różnicy.

2. Lód na elemencie zewnętrznym

Wężownica parownika zewnętrznego komponentu prądu zmiennego zamarza, gdy urządzenie pracuje z niskim czynnikiem chłodniczym. Otaczająca go wilgoć zamienia się w lód i gromadzi się na przewodach i innych częściach urządzenia.

3. Wysokie rachunki za energię

Jeśli Twój klimatyzator ma problem z czynnikiem chłodniczym, musi pracować ciężej i pracować dłużej, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Oczywiście, kiedy to nastąpi, spowoduje to wzrost rachunków za energię.

4. Syczące dźwięki

Kolejną oznaką niskiego poziomu freonu są syczące dźwięki z urządzenia. Zasadniczo dźwięki te pojawiają się, gdy czynnik chłodniczy ulotnił się z części urządzenia. Ponadto odgłosy te mogą pochodzić z otworów wentylacyjnych lub z dowolnego miejsca wzdłuż przewodu czynnika chłodniczego.

Jak sprawdzić, czy klimatyzator potrzebuje freonu?

Chociaż niektóre drobne zadania związane z konserwacją klimatyzatorów mogą być wykonywane za pomocą środków typu “zrób to sam”, nie należy próbować niczego zaawansowanego, co wymaga interwencji technicznej i wiedzy fachowej. Może to bowiem prowadzić do kosztownych napraw lub uszkodzeń urządzenia.

W związku z tym przygotowaliśmy listę kilku prostych testów, które możesz przeprowadzić, aby sprawdzić, czy Twoja maszyna pracuje z niską zawartością freonu.

1. Zacznij od wentylatora

Sprawdź mechanizm wentylatora i upewnij się, że nie ma z nim żadnych widocznych problemów. W międzyczasie ocenić temperaturę powietrza rozpraszanego przez otwory wentylacyjne i upewnij się, czy termostat działa prawidłowo. Kontrola powinna być przeprowadzana przy włączonym klimatyzatorze.

Wentylator musi zacząć pracować automatycznie, jeśli jednak tego nie zrobi, możliwe są pewne problemy z silnikiem. Nie należy jednak w żadnym wypadku wkładać rąk do wentylatora, ponieważ jest to niezwykle niebezpieczne. Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z silnikiem wentylatora, należy natychmiast skontaktować się z serwisem specjalistycznym.

2. Sprawdź filtr

Najczęściej filtry powietrza zatykają się zanieczyszczeniami i brudem, minimalizując tym samym efektywność chłodzenia. Jeśli sprawdzanie filtrów jest dla Ciebie łatwe, upewnij się, że nie są one zatkane i są czyste. Dokładne oczyszczenie filtrów powietrza sprawi, że Twój system będzie działał prawidłowo, zwłaszcza jeśli nagromadzone zanieczyszczenia utrudniały przepływ powietrza.

3. Sprawdź, czy nie ma szronu

W przypadku wycieku płynu chłodzącego urządzenie klimatyzacyjne zacznie działać wadliwie. Na szczęście, łatwo jest wykryć nieszczelność, ponieważ na silniku, przewodach i innych elementach systemu zaczyna się tworzyć warstwa oblodzenia.

Jeśli zauważysz nagromadzenie się szronu na urządzeniu, skontaktuj się z profesjonalistą, aby rozwiązać ten problem. Ponieważ chłodziwa mogą wyrządzić Ci krzywdę w przypadku nieumiejętnego obchodzenia się z urządzeniem, najlepiej zostawić to w doświadczonych rękach.

Zaawansowane metody wykrywania wycieków

1. Test na mydło

Roztwór mydła jest jednym z najtańszych i najstarszych niezawodnych sposobów wykrywania wszelkich nieszczelności w układzie klimatyzacji. Wystarczy nanieść roztwór wody i mydła na miejsce, w którym istnieje podejrzenie wycieku. W ten sposób, jeśli jakiś czynnik chłodniczy wydostaje się na zewnątrz, zauważysz bąbelki.
Metoda ta jest jednak skuteczna tak długo, jak długo występuje ciągły przeciek, ale jeśli przeciek jest zbyt mały, technika ta może nie przynieść żadnych rezultatów.

2. Detektory elektroniczne

Znany również jako węszące, elektroniczny detektor zapewni wizualną sygnalizację lub wyemituje hałas, gdy tylko wykryje nieszczelność. Istnieje kilka różnych modeli, z których można wybierać, ponieważ są one łatwo dostępne w sklepach z elektroniką lub sklepach online. Jednakże wyniki mogą nie być całkowicie dokładne, jeśli pogoda jest zbyt wietrzna.

Po wykonaniu wszystkich czynności konserwacyjnych i przeprowadzeniu niezbędnych kontroli, jeśli nadal występują problemy z chłodzeniem, istnieje prawdopodobieństwo, że freon wymaga uzupełnienia.

Czy mogę naładować freon samodzielnie?

Gdy odkryjesz, że poziom freonu w twoim klimatyzatorze obniżył się, powinieneś od razu zorganizować jego uzupełnienie. Nie zwlekaj z rozwiązaniem tego problemu, ponieważ niski poziom czynnika chłodniczego nie tylko sprawi, że w Twoim domu będzie niekomfortowo, ale także poważnie uszkodzi główne elementy urządzenia.
Poza tym, jeśli czynnik chłodniczy przedostanie się do jednostki zewnętrznej, może uszkodzić sprężarkę w sposób nienaprawialny. W związku z tym, że wymiana sprężarki jest kosztowna, większość użytkowników zamiast tego kupuje nowy agregat. Dlatego sensowne jest, aby uzupełnić poziom freonu, zanim zacznie on siać spustoszenie.
Dlatego skontaktowanie się z profesjonalistą jest najlepszym sposobem działania. Technik serwisu klimatyzacji nie tylko uzupełni freon, ale także dokładnie sprawdzi, czy urządzenie nie ma innego problemu. Co więcej, pełne sprawdzenie urządzenia zapewni, że klimatyzator pracuje z optymalną wydajnością bez usterek.

Ponadto wezwanie specjalisty we właściwym czasie zmniejszy ryzyko kosztownych napraw i wymiany, a jednocześnie przedłuży żywotność urządzenia.

Wnioski

Chociaż nie jest możliwe całkowite uniknięcie wycieków freonu, można podjąć się regularnej konserwacji, aby upewnić się, że klimatyzacja jest w najlepszej kondycji. Jeśli nie jesteś majsterkowiczem, skontaktuj się z technikiem, aby wyczyścić urządzenie i upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

W związku z tym, że dotarliśmy do końca naszego przewodnika, mamy nadzieję, że otrzymaliście odpowiedzi na swoje pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*