Nawet biorąc pod uwagę fakt, że czekanie na szczepionkę przeciwko korona wirusowi dobiegło końca, eksperci przeanalizowali znaczenie czystości i warunków sanitarnych dla utrzymania wirusa na dystans.

Nic dziwnego, że ze sklepów w całym kraju ubywa wiele takich produktów, które pomagają nam w całkowitej dekontaminacji. A co powiesz na to, aby niektóre środki odkażające i dezynfekujące zrobić metodą „zrób to sam”?

Jeśli ta myśl przyszła ci do głowy, to trafiłeś we właściwe miejsce. W kolejnych rozdziałach wymienimy niektóre z najskuteczniejszych metod realizacji tego zadania.

4 Metody dezynfekcji i czyszczenia

Podstawowe zasady

Na całym świecie powszechnie uważa się, że środki odkażające na bazie alkoholu są skuteczne, ale nic nie przebije dokładnego mycia rąk przy użyciu zwykłego mydła i wody. Zalecamy, aby w miarę możliwości wybierać mydło i wodę zamiast środków odkażających.

Dotyczy to również czyszczenia powierzchni całego domu. Jeśli nie masz nic do dyspozycji, wymieszaj kilka kropli mydła w naczyniu z wodą w butelce z rozpylaczem i spryskaj nią pożądany obszar. Użyj czystej szmatki, aby przetrzeć powierzchnię, a w razie potrzeby możesz także spłukać ją wodą.

Ponieważ mydło może skutecznie wyczyścić tłuszcz, istnieje duża szansa, że pozbędzie się również tłustej powłoki, która sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa. Zaufaj nam, efekt jest tak dobry, jak w przypadku zakupionego w sklepie środka dezynfekującego!

Odkażacz do rąk

Środki sanitarne to doskonały sposób, aby chronić ręce przed zarazkami, gdy jesteś w podróży. Ale wysoka zawartość alkoholu może powodować suchość i podrażnienie dłoni. Z tego powodu próbowaliśmy stworzyć bardziej przyjazną dla skóry i łagodniejszą wersję chemicznie obciążonych środków odkażających.

W czystej butelce po szamponie weź 2 części alkoholu izopropylowego lub alkoholu etylowego o stężeniu co najmniej 70%. Następnie dodaj 1 część żelu aloesowego, gotowego lub świeżo zeskrobanego z liści. Butelkę delikatnie wstrząsnąć, aż składniki dobrze się połączą. Trzymaj w samochodzie lub torebce, a w razie potrzeby wylej kilka kropli na dłonie. Konsystencja może być nieco wodnista, ale mimo to roztwór jest skuteczny.

W przypadku, gdy nie masz żelu aloesowego, możesz go zastąpić odrobiną gliceryny roślinnej. Ponadto, upewnij się, że pojemnik ma bezpieczną pokrywę, aby uniknąć wyciekania środka dezynfekującego. A jeśli zauważysz jakieś osady, po prostu potrząśnij butelką przed użyciem.

Wskazówka: dodaj kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego dla uzyskania przyjemnego zapachu.

Środek dezynfekujący

Tak, jesteśmy fanami starej, dobrej metody mydła i wody, ale to nie znaczy, że nienawidzimy wszystkich innych środków dezynfekujących. Przecież w tak niespokojnych czasach zawsze mile widziana jest dodatkowa porcja dezynfekcji.

Nadtlenek wodoru ma reputację zabójcy wielu mikroorganizmów, w tym wirusów, bakterii i grzybów. Ponadto, jego nietoksyczne właściwości sprawiają, że nadaje się do czyszczenia miejsc, w których przechowywana jest żywność i naczynia. Wystarczy wlać kilka kropel bezpośrednio na żądaną powierzchnię i odczekać kilka minut przed wytarciem do czysta.

Alternatywnie, można również umieścić niewielką ilość w butelce z aerozolem dla łatwiejszej aplikacji. Należy jednak upewnić się, że pojemnik nie jest wystawiony na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować, że środek chemiczny będzie nieskuteczny.

Podobnie, można również użyć alkoholu izopropylowego do wytarcia bezpośrednio powierzchni, która musi być zdezynfekowana. Co więcej, można go rozcieńczyć wodą, ale upewnij się, że stężenie wynosi co najmniej 70%, aby roztwór mógł mieć jakikolwiek istotny efekt. Pozostawmy go na około 30 sekund i wytrzyjmy czystą szmatką.

Wskazówka: ze względu na wysoką zawartość alkoholu, sugerujemy, aby nie używać mieszaniny w pobliżu otwartego ognia.

Chusteczki czyszczące

Chusteczki są jedną z najbardziej bezproblemowych metod czyszczenia każdej powierzchni, ale w tej chwili mogą być może niedostępne w supermarketach. Więc oto jak możesz je zrobić w domu.

Chusteczki jednorazowe

Zacznij od poziomego przecięcia rolki ręcznika papierowego i podzielenia go na dwie części. Następnie weź dwie filiżanki wody i dodaj dwie łyżki domowego wybielacza. Wymieszaj miksturę drewnianą łopatką lub łyżką.

Weź pojemnik i włóż pół rolki do środka przed nalaniem wody wybielacza. Upewnij się, że pojemnik jest wystarczająco duży, aby pomieścić cały płyn, tak aby ręczniki papierowe mogły w całości się nasączyć. Po prostu wyjmij środek kartonu i za każdym razem wyciągaj świeże chusteczki!

Nie zapomnij przy tym założyć rękawiczek, aby zapobiec poparzeniom. Nie pozwól też, aby wybielacz wylał się na powierzchnię.

Chusteczki wielokrotnego użytku

Aby zrobić chusteczki wielokrotnego użytku, należy wyciąć kawałki w kształcie kwadratu z dowolnej tkaniny bawełnianej i zanurzyć je w roztworze wybielacza. Możesz również użyć 2/3 filiżanki 99% alkoholu do rozcierania i 1/3 filiżanki wody.

Zużyte chusteczki należy przechowywać w hermetycznym pojemniku i prać je w gorącej wodzie. Po wysuszeniu nadają się do ponownego użycia.

Zapamiętaj

Zanim pójdziesz spróbować jednej (lub wszystkich) z naszych przetestowanych metod, oto kilka kluczowych punktów, o których powinieneś pamiętać:

  • Spróbuj wybrać składniki bezzapachowe i bezbarwne, w tym kwas cytrynowy, kwas mlekowy i tymol.
  • Niektóre środki dezynfekujące mogą powodować korozję lub utratę koloru danej powierzchni, dlatego sugerujemy wypróbowanie dowolnego roztworu na mniejszej, mniej widocznej porcji.
  • Nigdy nie mieszaj własnych mikstur z dostępnych środków chemicznych, ponieważ mogą one prowadzić do niebezpiecznych reakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*