Chcesz się cieszyć, oglądając żarzące się w piecu drewno, ale jego szkło ciągle się brudzi. To musi być naprawdę uciążliwe, prawda?

Przy regularnym użytkowaniu piece na drewno mają tendencję do tworzenia brązowo-czarnej warstwy sadzy lub białego osadu. Podczas gdy ta warstwa sadzy prawdopodobnie nie uszkadza urządzenia, to z pewnością tłumi ona widok płonącego ognia. Zwłaszcza jeśli staracie się stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę z piecem na drewno jako akcentem.

To jednak frustrujące patrzeć na zakurzone i poplamione szkło, a tym bardziej, jeśli jesteś maniakiem czystości. Usłyszeliśmy twoje głośne jęki i postanowiliśmy, że zrobimy dla ciebie coś prostego. Na szczęście mamy kilka wskazówek i trików w rękawie, które w mgnieniu oka oczyszczą brudne szkło pieca na drewno.

Bez zbędnych ceregieli, zabierajmy się do roboty.

Brudne szkło w piecu na drewno. Jak temu zapobiec.

Twoje nieskazitelnie czyste szkło w piecu na drewno w końcu zbierze pył z ognia, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spowolnić ten proces.

 1. Zawsze używaj wysezonowanego, nieżywicznego drewna twardego.

Spalanie drewna opałowego z gatunku żywicznego często powoduje wytwarzanie gęstego, czarnego dymu, który powoduje zmętnienie przedniej szyby i przykrycie jej pyłem. Kiedy tak się dzieje, sprzątanie staje się o wiele trudniejsze, niż myślałeś.

Co więcej, żywiczne lub mokre drzewo wytwarza tłuszcz i inne związki jako produkty uboczne, które najprawdopodobniej zgromadzą się na szybie i pozostawią plamy. Dlatego najlepiej jest używać sezonowanych odmian drewna i w tym celu zalecamy stosowanie dębu, klonu lub jesionu.

 1. Unikaj długotrwałego tlącego się ognia

Nowoczesne piece z certyfikatem EPA są w stanie palić się przez kilka godzin na wolnym ogniu przy najniższym ustawieniu temperatury, ale te długotrwałe płomienie wytwarzają duże ilości dymu.

Wypalają one dym później, ale nie przed osadzeniem się sadzy na szybie. Aby temu zapobiec, w przypadku gdy potrzebna jest tylko odpowiednio duża ilość ciepła, należy rozpalić ogień, aby szybko ogrzać mieszkanie i ugasić ogień.

 1. Optymalizacja ustawień temperatury

Większość nowoczesnych pieców na drewno posiada regulowane ustawienia temperatury, dlatego też najlepiej jest przekręcić regulator temperatury o kilka stopni, ponieważ cieplejszy ogień utrzymuje szkło w czystości.

 1. Wpuść wystarczającą ilość tlenu do komory spalania.

Wiele urządzeń zaprojektowano tak, aby zapewnić wystarczający przepływ powietrza przez otwory wentylacyjne. Sprawdź, czy odpowietrznik lub komin są czyste i w dobrym położeniu, aby zapewnić prawidłowy przepływ tlenu.

Jak czyścić szkło w piecu na drewno

Nawet po tym wszystkim, gdy szkło twojego pieca na drewno się zabrudzi, nadszedł czas, aby użyć kilku prostych, niezawodnych technik w celu szybkiego rozwiązania problemu.

 1. Najgorętszy ogień

Jak już wspomniano, czyszczenie szyby kominka jest tak samo łatwe jak spalenie kilku wysokotemperaturowych ognisk w piecu. Przed przystąpieniem do czyszczenia szyby innymi metodami należy spróbować użyć najwyższej temperatury. Krótko mówiąc, usprawni to proces czyszczenia po ostygnięciu pieca.

 1. Mokra ściereczka

Kiedy piec na drewno zejdzie do temperatury pokojowej, można użyć wilgotnej szmatki lub papierowego ręcznika, aby wytrzeć lekką sadzę.

 1. Papier gazetowy i popiół

W przypadku uporczywych czarno-białych plam należy wziąć wilgotny kawałek zmiętej gazety i zanurzyć go w popiele z pieca. Następnie delikatnie szorować, aby pozbyć się nagromadzonej sadzy.

 1. Środek do czyszczenia szkła w piecu na drewno

Jeśli wszystko inne zawodzi, a plamy po prostu nie znikną, proponujemy użycie środka do czyszczenia szkła w piecu na drewno. Wystarczy nałożyć środek czyszczący na szmatkę i zetrzeć brud.

Jak NIE czyścić szkła do pieców na drewno

Podczas gdy postępowanie z brudnym szkłem pieca może być irytujące, są pewne rzeczy, których nie należy próbować podczas czyszczenia szkła.

 1. Nie należy czyścić go, gdy jest gorąca

Prawdą jest, że cieplejsze szkło jest łatwiejsze do czyszczenia niż gdy jest zimne, ale przed czyszczeniem należy poczekać, aż szkło pieca na drewno będzie chłodne. Jeśli będziesz próbował czyścić, piec, gdy jest jeszcze gorący, ryzykujesz poważne poparzenia lub stłuczenie szkła.

 1. Nie należy wylewać wody na gorące szkło

Natryskiwanie, rozpryskiwanie lub polewanie wodą w dowolny sposób powierzchni szkła może prowadzić do zjawiska wstrząsu termicznego, który spowoduje pęknięcie lub roztrzaskanie szkła.

 1. NIE WOLNO używać wełny stalowej ani żyletek

Narzędzia do czyszczenia ściernego, takie jak stalowa wełna, żyletki, a nawet papier ścierny, mogą od razu usunąć sadzę z twojego szkła pieca na drewno, ale ma to swoją cenę. Użycie tych metod czyszczenia pozostawi zadrapania na szklanej powierzchni, powodując, że następnym razem szybko zbierze się sadza i popsuje wygląd pieca.

 1. Nie należy używać żadnych przypadkowych płynów czyszczących

Unikaj używania detergentów, mydła, środków do czyszczenia podłóg, płynu do mycia naczyń lub innych przypadkowych środków czyszczących. Pozostałości tych środków czyszczących mogą niekorzystnie oddziaływać na ciepło i stwarzać większe problemy, takie jak zagrożenie pożarowe. Dlatego zalecamy stosowanie środków czyszczących, specjalnie opracowanych do stosowania na szybach kominków opalanych drewnem.

Podsumowanie

Dzięki tym prostym wskazówkom i sztuczkom jesteśmy pewni, że możesz zachować czysty wygląd swojego szkła w kominku na długi czas. Dla łatwiejszej konserwacji zalecamy jednak częstsze czyszczenie szyby, jeśli używacie Państwo pieca regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*