kosiarka

Czyszczenie gaźnika nie jest tak trudne, jak można to sobie wyobrazić. Jeśli wygląda i brzmi niebezpiecznie, czytaj dalej.

Uważasz, że kosiarki trzeba zabierać do warsztatu lub punktu serwisowego za każdym razem, gdy trzeba je wyczyścić? Rozwalmy ten mit. Dzięki kilku podstawowym narzędziom możesz sam wykonać pracę w domu.

Niemniej jednak należy wcześniej podjąć konkretne środki ostrożności. W przypadku wystąpienia problemów z kosiarką najlepiej jest pozwolić, aby pracę wykonywał ekspert. Jeśli jednak kosiarka pracuje prawidłowo, można ją wykonać samodzielnie.

Przejdźmy do narzędzi, które są niezbędne do tego zadania, a po drodze udzielimy Ci wskazówek, abyś nie popełnił błędu. Do końca tego przewodnika silnik będzie doskonale mruczał.

Wymagane narzędzia do czyszczenia

Teraz gdy zdecydowałeś się oczyścić maszynę, zamiast ją rozbierać, będziesz potrzebował następujących zestawów narzędzi do częściowego czyszczenia.

Pistolet na sprężone powietrze

Najpierw, przed użyciem jakiegokolwiek innego narzędzia, należy użyć pistoletu kompresora powietrza w celu usunięcia z maszyny wszelkich widocznych zanieczyszczeń. Istnieje prawdopodobieństwo, że w niektórych miejscach maszyny mogą utkwić grudki trawy lub gleby. Za pomocą tego urządzenia można zdmuchnąć brud, a następnie użyć szmatki do dalszego czyszczenia.

Śrubokręt

Wkrętak jest niezbędny w każdym miejscu, w którym trzeba wykręcić śruby. Tutaj można wybrać śrubokręt krzyżakowy do otwierania filtra. Można go również używać do otwierania zatrzasków na częściach kosiarki. Ponownie, jeśli czujesz, że nie wiesz, jak używać śrubokręta, wybierz plastikową kartę, która jest bezpieczniejszym wyborem i pomoże Ci w tym procesie.

Środek czyszczący w aerozolu

Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest środek czyszczący w aerozolu, jest to płynny roztwór, który jest zazwyczaj używany do czyszczenia urządzeń elektrycznych. Może być stosowany na wszystkich częściach, jak również na każdym innym urządzeniu zasilanym paliwem. Roztwór ten czyni cuda maszynom i utrzymuje je w stanie wolnym od rdzy i innych form zanieczyszczeń.

Szmaty

Bawełniane szmaty to konieczność podczas pracy z maszynami i częściami maszyn. Wielokrotnie zabrudzisz sobie ręce i nie będziesz chciał, aby smar na długo pozostał na palcach. Więc upewnij się, że nosisz przy sobie kawałek szmatki do czyszczenia rąk i gaźnika.

Latarka lub reflektor

Istotne jest, aby wewnętrzne części gaźnika były widoczne gołym okiem. Upewnij się więc, że masz latarkę lub reflektor podczas pracy, ponieważ nawet jeśli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, części te mogą nie być widoczne. Lepszym wyborem jest lampa czołowa, ponieważ dzięki temu obie ręce nie będą zajęte.

Rodzaje kosiarek trawnikowych

Obecnie dostępne są głównie trzy rodzaje kosiarek.

  1. Ręczna

Ręczna kosiarka to taka, która jest pozbawiona silnika. Pracuje na energii kinetycznej, która jest wytwarzana, gdy łopatki kół w środku się obracają. Jest to całkiem podstawowa maszyna i nie można oczekiwać, że będzie pracować bardzo wydajnie.

  1. Prowadzona

Kosiarki prowadzone z tyłu pracują bardzo płynnie, a wystarczy popchnąć je tylko tam, gdzie chcesz, aby trawa została skoszona. Odcina ona trawę i pozostawia ładnie wyglądający trawnik. Ostrza pod tą kosiarką, która jest zasilana gaźnikiem, są głównymi narzędziami tnącymi trawnik.

  1. Samojezdna

Ostatni typ to kosiarka samojezdna, i tak, jest zabawna w obsłudze. Trzeba tylko na niej usiąść i pokierować nią we właściwym kierunku. Jest to niezbędne na większych polach, gdzie chodzenie byłoby bardzo męczące. W takich przypadkach kosiarka ta skutecznie i szybko ścina trawę.

Etapy mające na celu uzyskanie czystego gaźnika

Przed rozpoczęciem tego procesu należy ocenić stan kosiarki. Jeśli używasz jej codziennie i jest dobrze utrzymywana, to zakładamy, że jest w dobrym stanie.

Zostawiłeś kosiarkę w garażu na długo, a na jej nadwoziu jest rdza, albo kosiarka widziała dużo deszczu i jest pełna brudu? Jeśli tak, to ten proces nie zadziała. Kosiarka będzie wymagała profesjonalnego serwisu i musi zostać zabrana do warsztatu naprawczego w celu głębokiego oczyszczenia.

Rozpoczniemy teraz od kroków mających na celu zadbanie o maszynę, która jest w dobrym stanie technicznym.

Etap 1

Po pierwsze, aby zapobiec wszelkim nieszczęśliwym wypadkom lub urazom, należy upewnić się, że urządzenie jest wyłączone. Będziemy wymagać, abyś włączył je w środku, ale na początek musi być wyłączone.

Etap 2

Twoją drugą pracą byłoby przeanalizowanie każdej części urządzenia, która jest dla Ciebie widoczna. Jest to niezbędny krok przed dalszą pracą. Na przykład, jeśli zobaczysz oderwany drut, może to być robota gryzonia.

Jeśli widzisz jakieś części, które są zardzewiałe, istnieje szansa, że maszyna była wilgotna i nie wyschła od razu. Doprowadziło to do rdzewienia wewnątrz urządzenia. Zapisanie tych punktów jest ważne, ponieważ pomoże Ci zdecydować, czy chcesz iść do przodu z częściowym oczyszczeniem, czy też konieczny jest demontaż.

Radzimy zrobić tutaj kilka zdjęć, jak obecnie wygląda gaźnik. Pomoże ci to na koniec, gdy będziesz próbował wszystko z powrotem umieścić na miejscu.

Etap 3

Zaczniemy od filtra powietrza. Pamiętaj, że może on być częściowo lub skrajnie brudny, w zależności od użytkowania. Całe wciągane powietrze przechodzi przez filtr, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie bardzo brudny. Możesz użyć szmatki, aby to posprzątać, lub możesz wybrać odkurzacz.

Sprawdź, czy filtr powietrza jest zdejmowalny, ponieważ lepiej jest usunąć i wyczyścić obie jego strony.

Etap 4

Skoncentruj się na wszystkich wewnętrznych częściach czyszczonego urządzenia za pomocą latarki lub reflektora. Może to być odsłonięty drut, którego nie chcesz dotykać ani nie chcesz, aby jakikolwiek inny drut dotykał jego końca. Również lekkie pociągnięcie może spowodować zerwanie przewodu. Bądź więc bardzo ostrożny podczas pracy z tymi częściami.

Żaden odsłonięty przewód nie powinien stykać się z innym przewodem lub grudkami trawy. Może to spowodować pożar, ponieważ trawa jest łatwopalna.

Ponadto, ponieważ gaźniki mają ciemną farbę, może być trudno dostrzec rdzę, przebarwienia lub utkniętą w nich trawę. Źródło światła pomoże Ci je znaleźć.

To jest rzeczywiście doskonały nawyk, do którego należy dążyć, jeśli chcesz zostać mechanikiem majsterkowiczem lub ekspertem w naprawianiu/czyszczeniu części. Pomoże Ci to zdobyć wiedzę na temat tych części.

Etap 5

To tutaj wkracza pistolet na sprężone powietrze. Kosiarka musiała widzieć dużo trawy i brudu w ciągu całego swojego życia, a we wnętrzu urządzenia będą znajdować się jego ślady.

Istnieją części, do których można dotrzeć tylko z wielkimi trudnościami, a my proponujemy nie robić tego gołymi rękoma. Może się okazać, że jest to niebezpieczne przedsięwzięcie. Użyj pistoletu na sprężone powietrze, aby oczyścić brud i zanieczyszczenia od wewnątrz.

Słowo ostrzeżenia tutaj. Nie należy używać najwyższych ustawień, aby wykonać tę czynność. Może się to skończyć wyrwaniem części przewodów. Aby uzyskać najlepszą wydajność, należy używać go w trybie średnim.

Etap 6

Teraz czas wyjąć środek czyszczący w aerozolu. Nie należy używać wody ani rozpylać wody na części. Może to spowodować rdzewienie niektórych części, a kosiarka całkowicie by się zepsuła. Puszki z aerozolem mają roztwór, który ma tendencję do przyklejania się do części i są przeznaczone do bezpośredniego stosowania z urządzeniami elektrycznymi.

Włącz maszynę teraz, aby każdy element wewnątrz został oczyszczony. Środek czyszczący musi spenetrować całkowicie wnętrze silnika, dlatego konieczne jest jego włączenie.

Rozpyl środek aerozolowy w środku gaźnika w 10 -15 impulsach. Nadszedł czas, aby pozwolić maszynie pracować przez kolejną minutę. Dzięki temu środek rozprzestrzeni się w całym urządzeniu i osiągnąć pełne pokrycie.

Po minucie należy ją wyłączyć i odpowiednio rozpylić ciecz do wnętrza kosiarki. W ten sposób zapewnia się przykrycie dolnej płyty, która może mieć również nagromadzony brud i trawę. Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że jest ona absolutnie czysta.

Etap 7

Teraz gdy pozwoliliście, aby pistolet kompresora powietrza i płyn aerozolowy zadziałały na urządzenie swoją magią, nadszedł czas, aby wykorzystać waszą szmatkę do całkowitego oczyszczenia. Najpierw należy zwilżyć szmatkę, a następnie zetrzeć nią resztki brudu.

Szmatka powinna być wilgotna, ale nie może ociekać wodą, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia części. Raz na jakiś czas należy wypłukać ściereczkę, aby brud nie przeniósł się z jednego regionu na drugi. Należy to robić do momentu, aż każda część będzie wyraźnie czysta.

Etap 8

Po zakończeniu pracy należy sprawdzić każdą część przy użyciu światła. Obejrzyj zdjęcia, które początkowo zrobiłeś kosiarce, aby porównać i sprawdzić, czy części są prawidłowo zamontowana.

Aby sprawdzić, czy kosiarka działa prawidłowo, należy uruchomić silnik i utrzymywać go w ruchu przez kilka minut. Powinien on uruchomić się płynnie, bez większego hałasu. Jeśli wibruje mniej lub nie słychać żadnych drgań, udało się! Praca jest wykonana.

Dlaczego gaźnik przestaje działać?

Silnik może stanąć w obliczu blokady z powodu stałego zabrudzenia i trawy, którą gromadzi. Ponadto, może się zdarzyć, że kosiarka będzie gromadzić dużo kurzu i brudu, jeśli przez dłuższy czas będzie pracować na biegu jałowym.

Osady benzyny, kawałki powłoki lakierniczej i oleju mogą być innymi materiałami, które mogą prowadzić do powstawania zatorów wewnątrz silnika. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonowanie, a kosiarka pracuje wolniej lub wydaje dużo dźwięków podczas pracy.

Wskazówki

Jeśli urządzenie jest objęte gwarancją, należy najpierw skontaktować się z działem obsługi klienta i sprawdzić, czy urządzenie można bezpłatnie wyczyścić. W takim przypadku najlepiej jest odesłać urządzenie do profesjonalnego czyszczenia.

Ważne jest, aby raz na jakiś czas czyścić każdą część urządzenia. Dzięki temu urządzenie będzie działało i pozostanie w dobrym stanie, a ty nie będziesz musiał często zabierać go do serwisu na kompleksowe czyszczenie.

Musisz znać dokładny problem, z którym boryka się twoja kosiarka, zanim zabierzesz ją do serwisu w celu gruntownego oczyszczenia. Serwisy mają tendencję do zarabiania na tym, ponieważ nie oczekują, że ktoś będzie wiedział dużo o działaniu urządzenia.

Aerozolowy środek czyszczący musi być odpowiedniej klasy. Jeśli zakupisz zły typ środka czyszczącego, może to doprowadzić do jego wadliwego działania. Środek dezynfekujący do łazienki nie jest właściwym wyborem i nie może być stosowany jako alternatywa. Zajdź specjalny produkt dedykowany do kosiarek.

Na koniec zapamiętaj

Ponownie pragniemy powtórzyć, że dogłębne oczyszczenie jest niezastąpione. Będziesz musiał raz na jakiś czas zabrać kosiarkę na oczyszczanie. Ale częściowe oczyszczenie w domu można zrobić raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, w zależności od użytkowania. To sprawi, że kosiarka będzie działać dobrze i wnętrze będzie wolne od rdzy.

Na pewno jesteście teraz gotowi do czyszczenia własnej kosiarki. Aby uzyskać dodatkową pomoc, możesz również zapoznać się z samouczkami z Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*