źródło: home-designing.com

Jeśli nagle zacząłeś pracę zdalną, nie jesteś sam. Z powodu pandemii COVID-19, więcej ludzi niż kiedykolwiek pracuje obecnie w domu, bez żadnych oznak powrotu do pracy w najbliższym czasie. Chociaż istnieją pewne wyraźne zalety pozostawania w domu (witajcie, dresy!), kiedy jedyne miejsce, jakie masz do pracy, znajduje się w Twojej sypialni, łatwo jest odczuć, że nie ma dosłownie żadnego podziału między pracą a życiem osobistym.

W rzeczywistości większość ekspertów ds. snu przestrzega przed przekształcaniem swojej sypialni w domowe biuro. Idealnie byłoby, gdyby sypialnie były zarezerwowane tylko do spania. Praca w sypialni lub, co gorsza, w łóżku, może wpływać na postrzeganie przestrzeni i sprawiać, że nie będziesz spał w nocy. Nie uwzględnia to nawet prawdopodobieństwa, że wstaniesz z łóżka i prosto do pracy lub nawet wstaniesz w środku nocy, aby odpowiedzieć na maile lub wykonać inne zadania, zamiast cieszyć się bardzo potrzebnym snem. W skrócie, biuro w sypialni nie zawsze sprzyja zdrowym nawykom snu.

To prawda, że twoja sypialnia może być teraz twoją jedyną opcją. Jeśli masz mały dom lub mieszkanie, lub jeśli sypialnia jest jedynym pomieszczeniem z drzwiami i wystarczającą ilością miejsca do pracy, możesz być zmuszony do włączenia swojego sanktuarium do swojego miejsca pracy. Nie musi to być jednak szkodliwe dla twojego snu i samopoczucia psychicznego. Oto jak możesz sprawić, by to działało.

Wyznacz granice

Kiedy pracujesz w domu, najważniejszą rzeczą dla twojego zdrowia psychicznego jest wyznaczenie granic, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Twój pracodawca nie oczekuje (i nie powinien oczekiwać), że będziesz dostępny przez cały czas tylko dlatego, że nie jesteś fizycznie w biurze. Musisz ustalić jasne granice, kiedy jesteś i nie jesteś dostępny. Oznacza to wyłączanie komputera, wyciszanie powiadomień i nieodpowiadanie na wiadomości poza godzinami pracy. Nie oznacza to, że od czasu do czasu nie pracujesz dłużej niż zwykle, ale nie powinno to być nawykiem, tylko dlatego, że jesteś w domu.

Równie ważne są jednak granice fizyczne, które ustalasz między pracą a życiem domowym. Oddzielne biuro jest idealne, ponieważ możesz zamknąć drzwi, kiedy “wychodzisz z pracy” na cały dzień. Jeśli Twoje biuro jest w rogu Twojej sypialni, nie jest to tak łatwe. Być może będziesz musiał tymczasowo dokonać zmian w swojej przestrzeni, aby umożliwić tę separację. Na przykład, czy można przenieść ubrania z szafy i umieścić w niej małe biurko? W ten sposób można pod koniec dnia zamknąć drzwi szafy. Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj umieścić wysoki parawan wokół miejsca pracy, aby ukryć za nim biurko. Wszystko, co możesz zrobić, aby fizycznie oddzielić miejsce do spania od miejsca pracy, może pomóc zachować dobry rytm snu.

Schowaj urządzenia

Nawet po rozdzieleniu miejsc pracy i snu, urządzenia nadal są online. Ważnym elementem utrzymania separacji jest położenie urządzeń poza łóżkiem również w nocy. Gdy nadejdzie czas snu, umieść telefon w szufladzie lub laptopa w “biurze” i zostaw go tam do rana. Niebieskie światło emitowane przez elektronikę może zakłócać produkcję melatoniny, nie pozwalając zasnąć i zakłócać cykl snu.

Nie pracuj w łóżku

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić, pracując w domu, jest praca w łóżku. Należy nie tylko ograniczać się do spania w łóżku, ale także siedzenie w nim przez długie godziny nie jest dobre dla postawy ciała i może zwiększać ryzyko dolegliwości takich jak zespół cieśni nadgarstka. Pamiętaj, że opieranie się o drewnianą ramę łóżka przez cały dzień prawdopodobnie nie jest zbyt wygodne i niezręczne w przypadku korzystania z funkcji wideo.

Chociaż może to być trudne do zrobienia na małej przestrzeni, ustaw osobne miejsce pracy z wygodnym, ergonomicznym fotelem, który będzie wspierał Twoje plecy i zapewniał komfort przez cały dzień. Niezbędne jest również biurko lub stół; w razie potrzeby umieść komputer lub monitor na stojaku, lub stosie książek, aby mieć pewność, że znajduje się on na wysokości oczu i szyja ani plecy nie będą obciążane, aby widzieć jego zawartość.

Zrób przerwy

Kiedy pracujesz z sypialni, to jeszcze ważniejsze niż zwykle jest robienie regularnych przerw. W przeciwnym razie możesz spędzać większość czasu w tym samym pokoju, co nie jest zdrowe. Nigdy nie jedz w swojej sypialni, a kiedy możesz, spędzaj czas w innych pokojach w swoim domu lub jeszcze lepiej, na zewnątrz. Zmiana scenerii może zdziałać cuda dla twojego zdrowia psychicznego, kreatywności i produktywności. I w końcu, kiedy życie wróci do normy i będziesz mógł odzyskać swoją sypialnię, nie będziesz jej nienawidził i nie będziesz chciał już nigdy więcej zrobić tam biura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*