Dywan jest powierzchnią, którą należy regularnie oczyszczać nie tylko ze względu na estetyczny wygląd tego elementu wyposażenia wnętrza, ale również w trosce o zdrowie domowników. Szczególnie materiałowa wykładzina w pokoju dzieci wymaga częstego odświeżania, ponieważ maluchom nieraz zdarza się wylać sok, herbatę lub zupę. Na zabrudzenia z jedzenia jest też narażony dywan w salonie. Podpowiemy Ci, czym wyczyścić dywan w domu.

Czym wyczyścić dywan?

Chcesz, aby wykładzina dywanowa znów zachwycała żywymi kolorami? Kiedy zastanawiasz się, czym skutecznie wyczyścić dywan, warto sięgnąć po wysokiej jakości środki do prania. Wydajna i skuteczna chemia profesjonalna do dywanów od Silcopolska.pl ułatwi usunięcie nawet bardzo trudnych plam z wykładziny. Ponadto w sklepie tym są dostępne preparaty do maszynowego mycia, które umożliwiają odświeżenie całej powierzchni dywanu, a także odplamiacze w spryskiwaczu do punktowego usuwania zabrudzeń. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie domowych sposobów prania dywanów — takich jak soda oczyszczona, ocet czy też mąka ziemniaczana.

O czym należy pamiętać przy czyszczeniu dywanów?

Skoro wiadomo już, czym wyczyścić bardzo brudny dywan, warto także pamiętać, jak zabrać się za pranie tego typu wykładziny. Metoda czyszczenia powinna być dostosowana do długości włosia i materiału, z którego wykonano dywan. Dobrym pomysłem jest odkurzenie go z pyłków, sierści i innych zabrudzeń, a także wytrzepanie wykładziny dywanowej na zewnątrz. W ten sposób pozbędziesz się nawet niewidocznych dla oka zanieczyszczeń, których nie był w stanie wciągnąć odkurzacz. Dotyczy to zwłaszcza puchatych dywanów z długim włosiem, w którego włóknach bardzo często osadza się brud i kurz.

Jak prać dywany?

Odświeżanie dywanu nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Wykładzinę dywanową można samodzielnie czyścić na sucho lub na mokro. Bardzo pomocny przy tego rodzaju pracy jest odkurzacz piorący, który pochłania i rozpuszcza brud zgromadzony we włóknach, jednak niektóre plamy zejdą już podczas ręcznego czyszczenia. Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu i uniknięcia żmudnego szorowania warto sięgnąć po profesjonalną chemię, która poradzi sobie nawet z tymi zabrudzeniami, które wniknęły w głąb włókien.

Sypkie preparaty można nanosić na powierzchnię wykładziny dywanowej przy pomocy szczotki. Należy je pozostawić na kilka godzin na powierzchni dywanu, a następnie odkurzyć. Natomiast w przypadku prania na mokro, dobrym pomysłem jest użycie gąbki lub szmatki do rozprowadzenia środka czyszczącego. Trzeba także pamiętać o wysuszeniu dywanu na świeżym powietrzu lub w przewiewnym pomieszczeniu, aby uniknąć rozwoju pleśni.

Dobrym pomysłem jest czyszczenie dywanu co kilka tygodni, dzięki temu włókna zachowają miękkość i nie będą wewnątrz nich rozwijały się w drobnoustroje. A jakich Ty używasz środków do prania wykładzin? Jak myślisz, czym skutecznie wyczyścić dywan? Podziel się swoimi propozycjami w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*