bidet

Sceptycy mogą wzruszać ramionami i upierać się, że papier toaletowy wykonuje swoją pracę wystarczająco dobrze, ale każdy, kto korzystał z bidetu, wie, że to po prostu nie to samo. Kto raz spróbował, nie chce już wracać do polegania wyłącznie na papierze toaletowym.

Bidety przemawiają do ludzi z wielu powodów. Są bardziej higieniczne niż używanie papieru toaletowego. Są lepsze dla środowiska, ponieważ znacznie ograniczają zużycie papieru toaletowego. Oszczędzają też pieniądze, w porównaniu z tym, co wydasz na papier toaletowy.

Jednak dla wielu ludzi prawdziwym urokiem jest to, że bidety oferują łagodniejsze i przyjemniejsze doświadczenie. Bez względu na to, jak miękki jest papier toaletowy, podcieranie się nim może być nieprzyjemne, a strumień wody nigdy nie daje takiego odczucia.

Rodzaje bidetów

Kiedy zaczniesz poszukiwania w celu zakupu bidetu, zauważysz, że istnieje kilka kategorii różnych opcji do wyboru. Większość z nich można podzielić na dwie główne kategorie: tradycyjne bidety, które są oddzielone od toalety i zestawy bidetowe, które stają się częścią toalety, którą już posiadasz.

Bidety tradycyjne

Tradycyjne bidety są najczęściej spotykane podczas podróży do innych krajów. Są one oddzielnym elementem od samej toalety i zazwyczaj instaluje się je tuż obok niej. Choć przypominają nieco toalety (są zazwyczaj białe i ceramiczne), zamiast zbiornika i miski mają kraniki i odpływ.

Ten typ bidetu będzie generalnie droższy niż opcje dodatkowe i prawdopodobnie będzie nieco bardziej skomplikowany w instalacji. Zajmują one również więcej miejsca, więc trzeba będzie mieć przygotowane wymiary i upewnić się przed zakupem, że jest wystarczająco dużo miejsca w łazience.

Istnieją dwa główne typy tradycyjnych bidetów

Bidety montowane na podłodze:

Ten typ bidetu jest instalowany na podłodze. Są to najczęściej spotykane typy bidetów i zazwyczaj najłatwiejsze do zainstalowania.

Bidety naścienne:

Ten typ bidetu jest przymocowany do ściany. Zwykle wymagają one podłączenia nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej do ściany, co sprawia, że instalacja jest skomplikowana. Ale zajmują one mniej miejsca i często sprawiają, że obszar jest łatwiejszy do czyszczenia.

Podobnie jak w przypadku zakupu toalety, ten typ bidetu jest szeroko dostępny w różnych stylach, rozmiarach i przedziałach cenowych. Jeśli masz przestrzeń i chcesz iść tradycyjną drogą, masz wiele opcji do rozważenia.

Dodawane do toalety

Bidety dodawane do toalety są zaprojektowane tak, aby wykonać tę samą pracę, którą może wykonać tradycyjny bidet, ale są one łatwiejsze do dodania do istniejącej toalety i przestrzeni łazienkowej. Produkty te w zasadzie stają się częścią toalety, którą już masz i używasz codziennie, więc nie zajmują dodatkowego miejsca. Są one bardziej przystępne niż tradycyjne bidety i nie wymagają trudnej instalacji.

Istnieją trzy główne rodzaje uzupełnień z bidetem, których zakup możesz rozważyć.

Deski sedesowe z funkcją bidetu

Deski sedesowe z bidetem to deski toaletowe, które mają wbudowaną funkcję bidetu. Wystarczy, jak kupisz odpowiedni kształt pasujący do posiadanej toalety, instalacja jest dość prosta.

Spośród trzech opcji wyposażenia sedesu, sedesy bidetowe są zazwyczaj najdroższe, ale oferują również wiele przydatnych funkcji. Wiele z nich oferuje wymyślne opcje, takie jak podgrzewane siedzenia, funkcję suszenia, regulację temperatury i strumienia oraz funkcje dezodoryzujące. Jeśli chcesz opcji bidetu, który jest luksusowy w użyciu, to jest to najlepsza kategoria do sprawdzenia.

Przystawki bidetowe

Przystawki do bidetu są nieco prostsze i stanowią jedną z najbardziej przystępnych opcji. Są one zazwyczaj proste w obsłudze, ale są tak łatwe do zamontowania w toalecie i kosztują tak mało, że są najbardziej praktycznym wyborem dla ludzi, którzy chcą po prostu najprostszej opcji dodania bidetu do swojego domu.

Montowane ręcznie spryskiwacze bidetowe

Przenośne spryskiwacze bidetowe są niedrogie i łatwe w instalacji, ale zapewniają nieco większą elastyczność niż przystawki bidetowe. Mają one oddzielną rurę natryskową, którą można odłączyć od uchwytu, gdy trzeba jej użyć i trzymać w ręku. Nie oferują one żadnych specjalnych funkcji, ale są kolejną łatwą opcją do rozważenia, jeśli chcesz tylko podstawowej funkcji bidetu.

bidet w łazience

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze bidetu

Podczas gdy dowolny bidet, zakupiony przez Ciebie, będzie wykonywał podstawowe zadanie, do którego jest przeznaczony, istnieje duża różnorodność opcji, które należy rozważyć. Aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję w znalezieniu najlepszego bidetu, oto niektóre z głównych czynników, o których należy pamiętać podczas poszukiwań.

Koszt

Koszt jest oczywistą kwestią. Większość ludzi nie ma nieskończonej ilości pieniędzy do wydania, więc zorientowanie się, na co możesz sobie pozwolić, jest ważnym pierwszym krokiem. Najbardziej przystępnymi opcjami są proste przystawki bidetowe lub ręczne spryskiwacze bez żadnych dodatków. Oba te rodzaje przystawek bidetowych zaczynają się od około 240 zł i nie wymagają profesjonalnej instalacji. Jeśli starasz się wydać jak najmniej, są to najlepsze produkty, aby sprawdzić je.

Na najwyższym poziomie jest tradycyjny bidet, którego cena zaczyna się od około 450 zł i może wzrosnąć do ponad 1000 zł tylko za sam bidet, ale wymagają one również profesjonalnej instalacji w większości przypadków, co może dodać ponad 1000 zł więcej do całkowitego kosztu. Jeśli jest to dla Ciebie ważne mieć tradycyjny bidet, który jest oddzielony od toalety, a następnie skonsultować się z lokalnymi wykonawcami, więc masz pojęcie o całkowitej kwocie, którą będziesz musiał zapłacić przy zakupie.

Dodatkowe akcesoria do zamiany toalety na bidet będą generalnie kosztować Cię mniej, niezależnie od tego, który z nich kupisz, po prostu ze względu na to, że nie musisz się martwić o koszty instalacji. Dla większości ludzi instalacja przystawek do bidetu lub desek sedesowych jest do wykonania na własną rękę (lub z pomocą znajomego majsterkowicza).

Niektóre bidety, które oferują szereg udogodnień, mogą być dość drogie — w niektórych przypadkach kosztują ponad 1000 zł. Ale nie trzeba wydawać tak dużo, aby uzyskać korzyści z bidetu, wiele z nich oferuje ciekawe funkcje, które mieszczą się w przedziale 240 – 500 zł.

Ciśnienie wody

Aby być zadowolonym ze swojego bidetu, ciśnienie wody musi być na odpowiednim poziomie. Zbyt wysokie będzie nieprzyjemne. Zbyt niskie spowoduje, że trudno będzie Ci się dokładnie umyć.

W tradycyjnych bidetach masz do dyspozycji kraniki, które pozwalają na regulację ciśnienia do poziomu odpowiedniego dla Ciebie. A w przypadku niektórych siedzisk i przystawek bidetowych można regulować ciśnienie wody za pomocą przycisków, dzięki czemu można wybrać to, co jest dla nas najlepsze.

Jeśli kupisz produkt, który nie daje Ci kontroli nad ilością ciśnienia, będziesz musiał zadowolić się tym, co masz. To może być trudne do przewidzenia, czego się spodziewać po ciśnieniu wody z bidetu, ale można spojrzeć na opinie klientów, aby zobaczyć, czy ludzie nie wspominają o żadnych problemach, dzięki czemu masz wgląd w to, czego się spodziewać.

Komfort

Istnieje kilka głównych czynników, które wpływają na komfort korzystania z bidetu. Wspomnieliśmy już, że poziom ciśnienia wody odgrywa istotną rolę.

W przypadku desek bidetowych kształt i konstrukcja deski sedesowej również odgrywa rolę, a funkcje takie jak podgrzewane siedzisko mogą znacznie zwiększyć komfort korzystania z łazienki. Temperatura wody również ma wpływ na komfort. Jeśli jest środek zimy, zimna woda może być nieprzyjemnym szokiem, podczas gdy cieplejsza woda może być bardzo przyjemna w odczuciach. Wiele bidetów oferuje opcje zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, więc możesz wybrać to, co w danej chwili wydaje Ci się najprzyjemniejsze.

Możliwość regulacji

Każdy ma inne preferencje, jeśli chodzi o czyszczenie po skorzystaniu z toalety. Nie jest niczym niezwykłym, że bidety i odpowiednie akcesoria oferują pewien rodzaj możliwości dopasowania ustawień, aby umożliwić Ci stworzenie odpowiedniego dla Ciebie komfortu. Niektóre funkcje, które są regulowane w różnych bidetach, obejmują:

  • Regulowana temperatura

Jak już wspomniano, możliwość wyboru ciepłej wody w zimny dzień może sprawić, że korzystanie z bidetu będzie o wiele przyjemniejsze.

  • Regulowana pozycja dyszy

Dzięki nim nie trzeba się kręcić na desce sedesowej, aby całkowicie się umyć. Możesz użyć elementów sterujących, aby skierować wodę w odpowiednie miejsce.

  • Regulowane ciśnienie wody.

Można ustawić ciśnienie wody w sam raz dla siebie, a jeśli są różne osoby korzystające z bidetu, każda z nich może wybrać ciśnienie wody, które jest dla niej odpowiednie.

Bidety, które oferują regulowane opcje, pozwalają każdemu użytkownikowi na stworzenie indywidualnego komfortu, co może znacznie poprawić  jakość czasu spędzanego w łazience.

Elektryczne czy nieelektryczne

Jest to kwestia, która ma znaczenie głównie w przypadku sedesów bidetowych. Większość innych bidetów jest nieelektryczna i oferuje minimalne dodatkowe funkcje. Elektryczny element niektórych sedesów bidetowych jest tym, co pozwala im oferować wiele wymyślnych funkcji, o których wspomnieliśmy, takich jak funkcja suszenia, podgrzewane siedzenia i możliwość regulacji.

Jeśli chcesz skorzystać z funkcji przydatnych w codziennym użytkowaniu, najlepszym rozwiązaniem może okazać się elektryczna deska sedesowa z bidetem.

Łatwość użytkowania

Każdy nowy bidet, który zainstalujesz, może wymagać trochę czasu, aby w pełni się do niego przyzwyczaić, ale generalnie są one dość łatwe do zrozumienia.

Tradycyjne bidety tracą pod względem łatwości użytkowania w porównaniu do toalety z niezbędnymi przystawkami, ponieważ wymagają przejścia z toalety do korzystania na bidet i trzeba przykucnąć do odpowiedniego poziomu przed myciem. W porównaniu z przystawką bidetową można pozostać tam, gdzie się jest i co najwyżej trzeba będzie trochę przesunąć swoje ustawienie na toalecie.

W przypadku sedesów bidetowych jedną z cech, która poprawia łatwość użytkowania, jest pilotem. Pozwala to na kontrolowanie ustawień bez konieczności próbowania odczytywania elementów sterowania na samym bidecie, co sprawia, że wybór tego, co chcesz, jest znacznie łatwiejszy. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na łatwość użytkowania jest intuicyjne sterowanie. A regulowana dysza ułatwia skierowanie strumienia wody we właściwym kierunku, dzięki czemu nie trzeba zmieniać pozycji, aby zadziałał.

Łatwość instalacji

W przypadku tradycyjnych bidetów należy się spodziewać, że instalacja będzie dużym wyzwaniem i niewielu klientów będzie w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem. Chyba że wymieniłeś kilka toalet wcześniej, lub jesteś certyfikowanym hydraulikiem, lub wykonawcą, instalacja bidetu jest prawdopodobnie zadaniem, które lepiej zostawić profesjonaliście.

Jednak przystawki bidetowe są na ogół dużo łatwiejsze w instalacji i większość ludzi będzie w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie lub z pomocą przyjaciela, lub członka rodziny. Jeśli martwisz się o potencjalnie trudną instalację, sprawdź, co należy zrobić w celu zainstalowania konkretnego bidetu, o którego zakupie myślisz.

Rozważ również sprawdzenie opinii klientów — recenzenci często wspominają o swoich doświadczeniach z instalacją, nawet tylko po to, aby powiedzieć, jak łatwa była.

Trwałość

Niezależnie od rodzaju bidetu, który kupisz, chcesz mieć pewność, że będzie on trwały. Jak można się spodziewać, wydając trochę więcej pieniędzy, otrzymamy produkt, który będzie służył dłużej niż podobny, który kosztuje mniej.

Sprawdź również wszelkie gwarancje oferowane na produkty bidetowe, które rozważasz. Dobra gwarancja pokazuje, że marka oczekuje, że produkt będzie działał przez długi czas bez problemu. I oczywiście, sprawdzanie opinii może często dać ci informację o tym, czy dany bidet będzie miał problemy z trwałością, czy nie.

Cechy i dodatki

  • Podgrzewane siedzenie — Siedzenia bidetowe czasami oferują funkcję podgrzewania siedzenia, aby czas spędzony na toalecie był bardziej komfortowy w zimnych miesiącach.
  • Podgrzewana woda — możliwość użycia ciepłej wody do mycia często poprawia komfort korzystania z bidetu.
  • Czyszczenie oscylacyjne — Funkcja czyszczenia oscylacyjnego oznacza, że strumień wody będzie poruszał się automatycznie, aby uzyskać lepsze pokrycie i zapewnić przyjemniejsze, dokładniejsze czyszczenie.
  • Regulowana temperatura — opcja ciepłej wody jest dobra, ale możliwość zmiany temperatury wody dokładnie na taki poziom, jaki preferujesz, jest jeszcze lepsza.
  • Odświeżacz powietrza w sprayu — Jeśli nie chcesz się martwić o pozostawienie po sobie nieprzyjemnego zapachu, odświeżacz powietrza w sprayu może szybko zamaskować nieprzyjemne zapachy w łazience.
  • Lampka nocna — Deski sedesowe wyposażone w lampkę nocną ułatwiają znalezienie toalety w ciemności, bez konieczności włączania i wyłączania światła w domu.
  • Pilot — Pilot ułatwia wybór ustawień i funkcji, z których chcesz korzystać.

Jeśli podoba Ci się pomysł unowocześnienia Twojej domowej łazienki za pomocą bidetu, masz wiele opcji. Możesz wydać niewiele pieniędzy, aby uzyskać podstawową funkcjonalność, lub wydać więcej i cieszyć się wszystkimi przyjemnymi funkcjami, które mogą sprawić, że wizyta w łazience będzie bardziej komfortowa i przyjemna. Dowiedz się, co jest dla Ciebie odpowiednie i kup bidet, który najbardziej odpowiada Twoim preferencjom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*