suszarka na pranie

Te wskazówki dotyczące konserwacji poprawią wydajność Twojej suszarki, dzięki czemu będzie ona działać przez wiele lat.

Podczas gdy zastanawiasz się, czy suszarki na prąd działają lepiej, są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć ich trwałość. Suszarki, jak pralki, są urządzeniami, które mogą znacznie poprawić komfort naszego życia. Możliwość suszenia ubrań, kiedy tylko chcesz, jest o wiele wygodniejsza niż wieszanie ich na sznurku do suszenia lub chodzenie do pralni.

Oto dziewięć wskazówek dotyczących konserwacji, które można wykorzystać do poprawy ogólnej wydajności suszarki, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jej zaletami przez wiele lat.

  1. Nie przeładowuj suszarki.

Niektórzy ludzie myślą, że mogą wcisnąć do suszarki więcej niż jeden wsad i zaoszczędzić czas. Jednak stanie się dokładnie odwrotnie, jeśli to zrobisz.

Przeładowanie suszarki może faktycznie spowodować jej awarię. Twoje ubrania potrzebują cyrkulacji gorącego powietrza. Kiedy suszarka jest wypchana, powietrze nie może krążyć tak bardzo, jak powinno, aby wysuszyć ubrania. Zamiast skracać czas suszenia, przepełnianie suszarki będzie go wydłużać.

  1. Użyj płynu do zmiękczania tkanin.

Chociaż nie jest to konieczne, użycie płynu do zmiękczania tkanin może pomóc usunąć kłaczki z ubrań. Im mniej kłaczków, które są na twoich ubraniach, tym mniej ich masz następnym razem, gdy pierzesz i suszysz swoje ubrania.

Zmiękczacz tkanin także zmniejsza ilość elektryczności statycznej i zagnieceń, które pojawiają się na ubraniach. Osady pozostające wewnątrz suszarki przyciągają brud i inne zanieczyszczenia, które w końcu zatkają filtry w suszarce i zmniejszą jej wydajność.

  1. Czyść filtr.

Włókna mogą być szkodliwe dla suszarek, dlatego są filtry zanieczyszczeń. Filtry łapią ogromną ilość włókien podczas procesu suszenia, ale nie łapią wszystkiego. Dużo włókien, które wydostają się z ubrań, mogą znajdować się w innych obszarach suszarki, takich jak węże i na wewnętrznym systemie wentylacyjnym.

Wyróbmy sobie nawyk czyszczenia filtra i pojemnika na zanieczyszczenia za każdym razem, gdy wyjmujemy ubrania z suszarki. Jest także dobrym pomysłem oczyszczać wnętrze suszarki z tyłu lub zaplanować profesjonalne czyszczenie przynajmniej raz w roku. Bez regularnego usuwania włókien, silnik suszarki mógłby spalić się przedwcześnie i nawet się zapalić. Zdejmujemy filtr i myjemy go w łagodnym oczyszczającym roztworze, aby usunąć jakiekolwiek uporczywe kawałki włókien. Upewnij się, że filtr jest całkowicie suchy, zanim włożysz go z powrotem do suszarki.

  1. Wyczyść zewnętrzną stronę suszarki.

Jeżeli posiadasz suszarkę na prąd, wtedy musisz wyłączyć zasilanie, zanim zaczniesz czyścić suszarkę na zewnątrz. Suszarki wymagają delikatnego dotyku, szczególnie dookoła węża i przewodów. Jeżeli twoja suszarka jest elektryczna, byłoby mądrze odłączyć ją.

Zawsze upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca między suszarką i ścianami. To ułatwi Ci czyszczenie i usuwanie jakichkolwiek pozostałości i włókien, które gromadzą się w pobliżu urządzenia. Pamięta, suszarka potrzebuje dużo przestrzeni dla właściwej wentylacji. Podczas gdy czyścisz suszarkę dookoła, upewnij się, że jest dużo przestrzeni między urządzeniem i ścianami dookoła niego.

  1. Wyczyść wnętrze suszarki.

Odłącz suszarkę, abyś mógł sprawdzić ją od wewnątrz. Czyść wnętrze suszarki co miesiąc. Użyj łagodnego środka czyszczącego lub mieszaniny octu i wody, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i plamy. Możesz również użyć chusteczki z alkoholem, aby usunąć tłuszcz i pozostałości z wnętrza suszarki.

Bez regularnego czyszczenia, wnętrze suszarki będzie się brudzić, a brud może w końcu przenieść się na ubrania. Regularne czyszczenie może skrócić czas suszenia do minimum i zadbać o to, by ubrania nie uległy zniszczeniu.

  1. Wyczyść system wentylacyjny.

Zwiększ wydajność swojej suszarki, utrzymując przewód wentylacyjny i pokrywkę w czystości. Włókna, brud i zanieczyszczenia gromadzą się w tym obszarze i mogą wydłużyć czas suszenia, zwiększyć ryzyko pożaru i zwiększyć rachunki za naprawy. Aby utrzymać ten obszar w czystości, używaj miękkiej szmatki, ściereczki do kurzu z piór lub szczotki do czyszczenia.

Jeśli okaże się, że system wentylacyjny jest bardzo zatkany lub jeśli masz problem z jego czyszczeniem, wtedy najlepszym rozwiązaniem może być wezwanie profesjonalisty. Takie usługi są powszechnie dostępne i nie są zbyt drogie. Ostatecznie, warto za nie zapłacić.

  1. Obserwuj pracę suszarki.

Od czasu do czasu posłuchaj, jak pracuje Twoja suszarka. Niejednokrotnie jest zauważalna różnica w sposobie, w jaki brzmi prawidłowo pracująca suszarka w porównaniu do nieprawidłowo działającej.

W niektórych przypadkach może to być trudne określić czy jest problem. Jednak jeśli twoje ubrania pozostają wilgotne po zakończeniu cyklu, lub wydają się zimne w dotyku zaraz po zakończeniu cyklu, dwukrotnie sprawdź filtr zanieczyszczeń. Zatkany filtr blokuje dystrybucję ciepła podczas cyklu suszenia. Jeśli filtr jest już czysty, należy skontaktować się z profesjonalnym serwisantem. Może to być czas na wymianę elementów grzewczych.

Chociaż elementy grzewcze są różne, funkcja tych elementów jest taka sama. W celu wysuszenia ubrań elementy grzewcze emitują ciepło, które krąży w całym bębnie suszarki, gdzie trafiają ubrania. Obrotowy ruch ubrania, podczas gdy ciepło jest wytwarzane, znacznie zmniejsza czas potrzebny do wysuszenia ubrań.

  1. Wypoziomuj suszarkę.

Suszarka może rozregulować się w wyniku długotrwałego użytkowania. Sprawdź, czy suszarka porusza się lub kołysze, gdy jest w użyciu. Zobacz, czy możesz bujać suszarkę do przodu i do tyłu, kiedy nie jest ona w użyciu. Jeżeli tam jest jakikolwiek ruch, wtedy jest spora szansa, że trzeba wypoziomować suszarkę.

Większość suszarek reguluje się przez nóżki przy podłodze, które umożliwiają łatwe poziomowanie. Jeżeli twoje urządzenie nie posiada ich, możesz użyć kawałków drewna, aby wyrównać powierzchnię, na której znajduje się twoja suszarka. To pomoże zapobiec uszkodzeniu wewnętrznych części.

  1. Sprawdź pasek.

Bęben suszarki wykorzystuje do obracania się pasek. Pasek musi być sprawdzony pod kątem zużycia co najmniej raz w roku. Jeżeli są pęknięcia i problemy z pasem, bęben suszarki nie będzie obracać się i nie będzie suszyć ubrań. Twoje ubrania zaczną pleśnieć od leżenia w suszarce. Użyj instrukcji obsługi po to, by dowiedzieć się, jak dostać się do pasów celem kontroli, lub skontaktuj się z serwisantem.

Nie jest konieczne kupowanie najdroższej suszarki na rynku, aby otrzymać najlepszą wydajność. Regularna konserwacja i pielęgnacja pozwoli Ci uniknąć konieczności wymiany suszarki w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*