Pomimo wprowadzonych w 2022 r. zmian w zakresie rozliczenia energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika jest wciąż bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Na montaż paneli fotowoltaicznych warto się zdecydować ze względu na samowystarczalność energetyczną, która w obliczu nadchodzącej zimy i ryzyka kryzysu energetycznego wydaje się bardzo istotna. Jaki jest jednak koszt instalacji fotowoltaicznej, jakie elementy się na niego składają i ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej? Wyjaśniamy!

Ile kosztuje fotowoltaika?

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym ze względu na ochronę środowiska naturalnego, lecz także pod względem finansowym. Z tej przyczyny zarówno pompy ciepła, jak fotowoltaika są coraz częściej montowane w domach jednorodzinnych oraz przedsiębiorstwach.

Fotowoltaika – ile kosztuje? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którzy chcą zamontować panele fotowoltaiczne w swoim domu lub firmie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ różne są zarówno ceny paneli fotowoltaicznych, komponentów wchodzących w skład instalacji fotowoltaicznej, jak i sam koszt montażu paneli fotowoltaicznych. Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie także różny w zależności od dobranej do potrzeb danego gospodarstwa domowego mocy instalacji. Dla domu jednorodzinnego zamieszkałego przez kilkuosobową rodzinę cena fotowoltaiki będzie jednak zazwyczaj oscylowała w granicach 20-40 tys. zł.

Cena fotowoltaiki – elementy składowe

Na końcową cenę fotowoltaiki składa się wiele elementów. Kluczowe znaczenie w przypadku instalacji fotowoltaicznej ma przede wszystkim moc instalacji dobrana pod względem zapotrzebowania na prąd (o doborze mocy dowiesz się więcej z artykułu: https://e-energia.pl/jakiej-mocy-fotowoltaika-jak-dobrac-odpowiednia-moc-instalacji-fotowoltaicznej/). Ważne są także elementy takie jak rodzaj i parametry techniczne paneli fotowoltaicznych (do wyboru mamy przede wszystkim panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne) oraz inwertera, jakość konstrukcji, przewodów i oprzyrządowania wykorzystanego do wykonania instalacji oraz sam montaż wykonany przez specjalistów.

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać zamontowana na dachu budynku, jak i na gruncie. Niezależnie od miejsca jej montażu powierzenie zadania wykonania konstrukcji instalacji fotowoltaicznej i podłączenia jej do sieci elektrycznej należy powierzyć ekspertom, korzystając z usług profesjonalnej firmy wykonawczej. Jest to gwarancja, że zostanie ona zainstalowana w odpowiedni, bezpieczny sposób. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem doskonale wiedzą, jak montować panele fotowoltaiczne, aby działały one wydajnie i niezawodnie przez lata. Co więcej samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych może skutkować utratą gwarancji na urządzenia.

Jednak ile kosztuje montaż fotowoltaiki? Szacuje się, że wynosi ona około 20% całkowitego kosztu poniesionego na instalację fotowoltaiczną. Cena montażu zależna jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim charakterystyki instalacji. Znaczenie mają jednak takie czynniki jak np. czy montaż paneli fotowoltaicznych ma miejsce na dachu budynku, czy na gruncie, jaka jest wielkość instalacji. W przypadku montażu na dachu brana jest także jego specyfika oraz kąt nachylenia. Wpływ na cenę montażu paneli fotowoltaicznych ma również stopień skomplikowania prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*