Podstawowym elementem przeznaczonym do przełączania torów światłowodowych pomiędzy przewodami liniowymi i sprzętami końcowymi jest tzw. przełącznica światłowodowa. Dodatkowo pozwala ona na bezpieczne przeprowadzanie pomiarów eksploatacyjnych oraz weryfikacyjnych. Najbardziej rozpowszechnione są modele naścienne, montowane bezpośrednio na elewacjach budynków bądź w zamkniętych pomieszczeniach. 

Wysoka wytrzymałość i odpowiedni rozmiar na pierwszym miejscu

W przypadku przełącznicy światłowodowej naściennej kluczową rolę odgrywa materiał, z którego została wykonana. Najlepiej sprawdza się gruba blacha stalowa walcowana na zimno lub aluminium pomalowane proszkowo – głównie z powodu ponadprzeciętnej odporności zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i szkodliwe czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg, promieniowanie UV, silny wiatr). Kolejny niezwykle ważny parametr to wymiary obudowy. Pożądana szerokość wynosi co najmniej 25 centymetrów, wysokość również 25 cm, natomiast głębokość 10 cm. Ostateczne gabaryty są oczywiście w dużej mierze uzależnione od rodzaju obsługiwanego systemu telekomunikacyjnego. Jeśli chodzi o wagę, to może się ona mieścić w granicach od 3 do nawet 10 kilogramów. Ma zasadniczy wpływ na poziom łatwości montażu skrzynki. Dodajmy, że przełącznica światłowodowa dedykowana stricte do użytku plenerowego musi dysponować uszczelkami zapobiegającymi wnikanie do środka kurzu, pyłów czy związków chemicznych.

Konkretne udogodnienia stanowią gwarancję komfortowej eksploatacji 

Przełącznica światłowodowa naścienna – jako konstrukcja pełniąca funkcję punktu dystrybucyjnego – powinna oferować od 16 do 46 ponumerowanych adapterów instalacyjnych zlokalizowanych w takim miejscu, aby był do nich zapewniony swobodny dostęp. Wymaganym rozwiązaniem jest minimum jeden zamek bębenkowy jednopunktowy, który skutecznie zabezpieczy zawartość przed manipulacją ze strony osób nieupoważnionych. Oto pozostałe przydatne udogodnienia:

  • specjalne tacki ułatwiające organizację włókien i złączy światłowodowych
  • zestaw praktycznych uchwytów kablowych (w formie opasek)
  • otwory przelotowe i natrasowane
  • przestrzeń wyznaczona do umieszczenia splittera, czyli zwrotnicy elektrycznej
  • elementy montażowe (nakrętki, śruby, kołki gwintowane)

Na koniec warto zaznaczyć, że na rynku bez problemu znajdziemy nie tylko przełącznicę światłowodową naścienną, ale także panelową (pasującą do szaf typu Rack 19), stojakową (o zwiększonej pojemności), modułową czy uliczną (przystosowaną do ochrony optycznych węzłów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*