Do niedawna panowała moda na podłogę wykończoną jedynie panelami. Jednak najnowsze trendy wnętrzarskie idą w kierunku przytulnych i ciepłych pomieszczeń. Stąd też rośnie zainteresowanie dywanami, zwłaszcza perskimi. Jeżeli jest on dobrze dopasowany do danego pokoju, to idealnie spełnia tę funkcję, nawet w mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu. Chcesz poznać to nieoczywiste połączenie? Przeczytaj artykuł i się zainspiruj!

Wieloletnia tradycja tkania perskich dywanów

Dywany perskie swoją nazwę zawdzięczają dawnemu określeniu terenów Iranu, czyli Persji, gdzie już od V wieku p.n.e. tkano je ręcznie. To gwarantuje ich wysoką jakość i trwałość, a przy tym stanowi unikalną dekorację, która cieszy oko bogactwem zdobień, niepowtarzalnością wzorów, a także pięknymi kolorami.

Dlaczego warto uwzględnić perski dywan w nowoczesnej aranżacji wnętrza?

Dostępne dywany w salonie Eurodom w Gdańsku mają unikalne wzory. Najczęściej można na nich dostrzec motywy roślinne, zwierzęce lub nawiązujące do lokalnej kultury wschodu. Całość dopełniają estetyczne frędzle i nieodcinające się obramowanie. Do ich utkania stosuje się naturalne i drogie włókna, np. jedwab i wełnę. Obecnie jednak coraz częściej spotyka się tańsze, syntetyczne alternatywy.

Perski dywan jako synonim nowoczesności?

Mimo iż dywan perski kojarzy się raczej ze starodawnym stylem polskich mieszkań z drugiej połowy XX wieku, to jednak jest to idealne rozwiązanie zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Perfekcyjnie dopełnią pomieszczenia zaaranżowane w minimalistycznym stylu, stając się dominującą ozdobą przyciągającą spojrzenia. Jest to także opcja dla pomieszczeń wykończonych w stylu skandynawskim, ponieważ w tym przypadku stanowi ciekawą formę przełamania dominującej bieli.

Jak wkomponować perski dywan w nowoczesne wnętrze? — garść inspiracji

Decydując się na minimalizm i biel, dobrym rozwiązaniem są kobierczyki w odcieniach czerwieni. Dywany w salonie Eurodom w Gdańsku są wykonane z dbałością o każdy detal, dzięki czemu nadają wnętrzom unikalnego charakteru.

Inną możliwością jest wkomponowanie popularnego „persa” do aranżacji stylizowanej na styl etniczny. Tutaj dywan perski idealnie współgra z zielenią roślin doniczkowych. Kobierczyki ozdabiają także pomieszczenia, w których dominują naturalne materiały. Tutaj jaskrawość dywanu kontrastuje z delikatnością natury stylu boho.

Jaki powinien być perski dywan w nowoczesnym wnętrzu?

Owalne dywany w salonie Eurodom w Gdańsku sprawdzą się do dużych pomieszczeń, prostokątne optycznie powiększą niewielką przestrzeń, a okrągłe wyglądają idealnie na tle przedmiotów o tym samym kształcie, np. pod stolikiem z okrągłym blatem.

Warto pamiętać, że „pers” nie powinien zakrywać całej podłogi. Idealnie nadaje się do wyznaczania stref w pomieszczeniu, np. części rekreacyjnej.

Dywan perski, czyli uniwersalne rozwiązanie?

Dywan perski to bogactwo kolorów i wzorów, co pozwala na ich aranżację w każdym wnętrzu. Jest to idealne rozwiązanie rozjaśniające ciemne wnętrza. Wygląda ciekawie jako dominujący akcent minimalistycznych mieszkań. Wybierając dywan, warto pamiętać, że im więcej akcentów w danym pomieszczeniu, tym perski dywan powinien być bardziej stonowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*