Przeciekający dach stanowi nie lada problem, zwłaszcza podczas intensywnych opadów atmosferycznych. Lokalizacja ubytków również bywa niezwykle kłopotliwa, ponieważ bardzo często wyciek pojawia się w zupełnie innym miejscu niż samo uszkodzenie. Jak uszczelnić dach, aby po renowacji nie wymagał on ponownych napraw przez najbliższe lata? Podpowiadamy.

Uszczelnianie dachu membraną poliuretanową

Naprawa ubytków czy też uszczelnianie dachu stają się znacznie łatwiejsze przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Sprawna hydroizolacja dachu z produktami DuroDach takimi jak membrana bezspoinowa tworzy na jego powierzchni specjalną wodoodporną powłokę, która może zapewnić długotrwałą ochronę. To rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku hydroizolacji dachu płaskiego pokrytego termozgrzewalną papą, blachodachówką, pianką poliuretanową, gontem bitumicznym, jak i membranami PCV oraz EPDM.

Zazwyczaj membranę poliuretanową nakłada się na powierzchnię dachu przy pomocy wałka lub pędzla. Istnieje również możliwość natryskowego rozprowadzenia preparatu agregatorem. Hydroizolacja dachu z wykorzystaniem membrany bezspoinowej jest nie tylko prosta, ale także ekonomiczna, ponieważ pozwala uzyskać wysoki poziom ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi czy też działaniem temperatury na wiele lat. Ponadto można ją stosować przy uszczelnianiu dachów nowych i tych, które wymagają renowacji.

Masa uszczelniająca do hydroizolacji dachu

Rozwiązaniem, które warto rozważyć, gdy zastanawiasz się, czym uszczelnić dach, jest użycie masy z włóknami poliestrowymi. Warto po nią sięgnąć zwłaszcza w przypadku niewielkich uszkodzeń w strukturze pokrycia. Dzięki gęstej konsystencji nie spływa ona nawet z pionowych powierzchni, dlatego może być stosowana do uszczelniania pochyłych dachów i elementów o nietypowym kształcie. Niewątpliwą zaletą masy uszczelniającej jest to, że utwardza się pod wpływem wilgoci z powietrza i może być rozprowadzana na wilgotnej powierzchni. Nie ma również konieczności zastosowania podkładu przed nałożeniem tego typu preparatu. Masę uszczelniającą często wykorzystuje się podczas hydroizolacji dachu do wzmocnienia trudno dostępnych miejsc.

Butylowa taśma do uszczelniania dachu

Do hydroizolacji dachu można także wykorzystać taśmę butylową. Dobrze sprawdza się ona przy łataniu pęknięć w poszyciu i łączeniu membran. Taśma z butylu to jedno z popularnych rozwiązań stosowanych w branży dekarskiej ze względu na łatwość montażu. Jej zaletami są trwałość, elastyczność, a także odporność na działanie promieni słonecznych, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Przed nałożeniem taśmy należy dokładnie usunąć z dachu wszystkie zabrudzenia — takie jak liście, kurz, mech czy tłuszcz. Bardzo istotną kwestię stanowi również wyrównanie i staranne osuszenie jego powierzchni, aby zwiększyć przyczepność taśmy.

Nowoczesne rozwiązania stosowane przy hydroizolacji dachów stanowią alternatywę dla tradycyjnych prac wykonywanych podczas naprawy pokryć z papy, blachy, betonu i innych tworzyw. Jaki sposób uszczelniania dachu jest według Ciebie najskuteczniejszy? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*