Stół jadalny jest ważnym meblem, który należy posiadać. Jest to inwestycja, która może uwydatnić Twój dom i jadalnię. To nie tylko miejsce do jedzenia, ale także do spotkań z bliskimi, odrabiania zadań domowych, a nawet zbierania się jako rodzina.

O ile istnieje wiele przewodników,  jeśli chodzi o stół gospodarski, o tyle w zależności od struktury jadalni nadal trzeba bardzo ostrożnie wybierać. Zakup jednego nie jest czasami tani, więc musisz wybrać taki, który będzie w stanie przeżyć przez wiele lat.

Oto kilka kluczowych czynników, o których należy pamiętać wybierając odpowiedni stół do swojego domu.

Styl

Powinieneś wziąć pod uwagę swój styl życia, wybierając odpowiedni stół jadalny dla swojej przestrzeni. Na przykład, jeśli stół jest przedłużeniem Twojej kuchni, będziesz potrzebował stołu o dużej powierzchni do długotrwałego użytkowania.

Jednakże, do formalnej jadalni, na pewno trzeba będzie stołu z delikatnym wykończeniem. Powinien również zaakcentować i uzupełnić jadalnię i cały jej wystrój. Stół z przedłużeniami  jest również dobrym wyborem, jeśli masz tendencję do zabawy. W ten sposób przedłużysz go tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Własne preferencje pomogą również określić styl stołu jadalnego, czy to tradycyjny, klasyczny, nowoczesny czy eklektyczny.

Wielkość

Rozmiar jest również ważny, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego stołu jadalnego dla Twojej przestrzeni. Niemniej jednak, przestrzeń lub pomieszczenie, w którym będzie się znajdował, powinno określać jego wielkość. Zanim to zrobisz, zastanów się nad liczbą osób, które będą się wokół niego gromadzić się, spójrz na przestrzeń, którą masz.

Dostępna przestrzeń powinna być wystarczająca, aby swobodnie chodzić przy stole, nawet z wyciągniętymi krzesłami. Przed rozważeniem wielkości stołu należy wykonać właściwe pomiary. Nie będziesz chciał stołu jadalnego, który jest zbyt mały lub zbyt duży dla pomieszczenia.

Kształt

Jest to ważne w tworzeniu komfortowej i estetycznej przestrzeni. Oto kilka wspólnych kształtów do rozważenia, w zależności od struktury pomieszczenia.

  • Prostokątne stoły – jest to prawdopodobnie najbardziej popularny kształt stołu jadalnego, ponieważ jest bardzo elastyczny i może pomieścić więcej niż cztery osoby. Ponadto, najczęściej dostarczane są z przedłużeniami długości. Można do niego dodać jeszcze jedno krzesło podczas dużych uroczystości.
  • Kwadratowe stoły – najlepsze do kwadratowych pokoi, z małą listą gości. Można również umieścić dwa kwadraty na specjalny cel.
  • Okrągły stół – ten typ dobrze sprawdza się w małych kwadratowych pomieszczeniach, z kameralną oprawą do małych spotkań. Możesz dostać go z przedłużeniem, aby zmienić go w owalny kształt dla dużych imprez.
  • Owalne stoły – owalne stoły często zajmują mniej miejsca ze względu na zaokrąglone rogi. Dzięki temu doskonale nadają się do małych i wąskich pomieszczeń. Najczęściej dostarczane są z przedłużeniami do rozbudowy pojemności.

Materiał

Konstrukcja materiałowa stołu często decyduje o jego trwałości. Jak zawsze, drewno liściaste jest często najlepszym wyborem w stosunku do drewna konstrukcyjnego lub MDF. Szkło świetnie sprawdza się również w nowoczesnych przestrzeniach, a marmur może pracować w tradycyjnej i współczesnej oprawie. Marmur jest również bardzo trwały.

Oto kilka najlepszych materiałów:

  • Stoły drewniane – twarde drewno jest zawsze klasyczne i łatwe w montażu. Niektóre popularne i niedrogie wybory to mango, sosna i drewno wężowe jest również powszechne, ale nieco drogie.
  • Okleina fornirowa – fornir jest świetną alternatywą dla drewna litego. Trzeba tylko kupić fornir wysokiej jakości.
  • Szklane stoły – są również tańsze i mogą stworzyć poczucie otwartości i przestrzeni. Można je znaleźć w wersji przezroczystej lub półprzezroczystej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*