Pompa ciepła flexoTHERM

Pompa ciepła to dobre rozwiązanie zarówno do budynków nowych, jak i modernizowanych. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice, które mogą być istotne podczas wyboru sprzętu. Dlatego też istotna jest analiza wydajności oraz energooszczędności takich urządzeń, jak pompy powietrzne split oraz monoblok, a także gruntowe pompy ciepła. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ich temat!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda koszt eksploatacji pomp ciepła,
  • dlaczego tak ważny jest rodzaj instalacji,
  • czy pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem do modernizacji.

Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła bardzo często zależy od rodzaju inwestycji. Dokładne przeanalizowanie możliwości tych urządzeń, a także indywidualnych kwestii związanych z eksploatacją oraz instalacją pozwoli Ci dokonać zakupu najlepszego możliwego sprzętu, dzięki czemu Twoje rachunki ulegną znacznemu obniżeniu.

Pompy ciepła – koszt eksploatacji

Koszt eksploatacji pompy ciepła w głównej mierze zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku. Warto zauważyć, że dwa podobne budynki, z których jeden jest nowy, a drugi modernizowany będą miały prawdopodobnie inne zapotrzebowanie energetyczne.

Budynek modernizowany w większości przypadków będzie miał większe zapotrzebowanie energetyczne niż nowy budynek o takich samych parametrach. Jednak nowy budynek o znacznie większej powierzchni może mieć większe zapotrzebowanie niż ten mniejszy modernizowany. Wtedy koszt eksploatacji pompy ciepła w nowym budynku będzie większy.

W przypadku nowych budynków zapotrzebowanie na moc grzewczą powinno być policzone i podane w projekcie. W celu oszacowania zapotrzebowania modernizowanego budynku należy zlecić audyt, który wykona akredytowany audytor energetyczny. Znając wartość zapotrzebowania, jeszcze nie możemy określić kosztów eksploatacji, jednak jest to punkt wyjścia w analizie.

Jaką pompę ciepła wybrać? Kwestie rodzaju instalacji

Oprócz zapotrzebowania to również sprawność pompy ciepłą wpływa na koszty eksploatacji. Wraz ze spadkiem sprawności rośnie bowiem koszt eksploatacji. Głównym czynnikiem wpływającym na sprawność jest temperatura zasilania. Instalacje wymagające większej temperatury obniżają sprawność pompy ciepła (COP).

Niestety w większości przypadków budynki modernizowane wyposażone są w grzejniki, które wymagają wysokiej temperatury zasilania, w odróżnieniu od nowych domów wyposażonych w 100% ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe pracuje zazwyczaj z temperaturą maksymalnie 40°C, natomiast grzejniki wymagają niekiedy nawet 70°C. Jest to bardzo duża różnica. W związku z tym, na etapie modernizacji budynku warto zadbać o obniżenie parametrów pracy instalacji, np. poprzez zwiększenie powierzchni lub liczby grzejników.

Sprawność (COP) gruntowej pompy ciepła Vaillant flexoTHERM z instalacją grzejnikową plasuje się na poziomie 3,3 – natomiast dla ogrzewania podłogowego w okolicach 5. Oznacza to, że do przekazania 15000 kWh (typowa wartość dla domu 150m2) pompa z instalacją grzejnikową pobierze z sieci około 4500 kWh, natomiast z podłogówką już tylko 3000 kWh. Realna różnica to 1500 kWh, co przy aktualnej cenie około 79 groszy oznacza prawie 1200 zł różnicy w skali roku. Różnica ta zwiększa się wraz ze wzrostem zapotrzebowania, tzn. wraz ze spadkiem standardu wykonania i ocieplenia budynku oraz wzrostem powierzchni.

Oczywiście nie każda pompa ma takie COP. Warto wybierać sprawdzone urządzenia, charakteryzujące się wysoką sprawnością. Inne wartości COP mają pompy ciepła powietrzne. Wartość ta jest nieco niższa i koszt eksploatacji będzie wyższy, szczególnie na wysokim parametrze, czyli w połączeniu z grzejnikami.

Różnica ta nie sprawia jednak, że powietrzna pompa ciepła jest nieekonomiczna, wręcz przeciwnie. Koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła jest mniejszy w porównaniu z pompą ciepła gruntową. Montując gruntową pompę ciepła, musimy doliczyć koszt wykonania dolnego źródła (odwiertów lub kolektora poziomego), co znacząco podnosi koszt inwestycji. W związku z tym warto przeanalizować oba warianty i wybrać najlepszy w dłuższej perspektywie czasowej. Pompy ciepła charakteryzują się żywotnością ponad 20 lat, więc warto patrzeć perspektywicznie na tę kwestię. Doradcy techniczni Vaillant po przeprowadzaniu krótkiego audytu budynku przygotowują symulację kosztów obu źródeł ciepła, zarówno powietrznej, jak i gruntowej pompy ciepła, dzięki czemu możemy podjąć najlepszą dla nas decyzje.

Jak dobrać pompę ciepła do modernizacji?

We wcześniejszym akapicie zostało zgodnie z prawdą zauważone, że wraz ze wzrostem temperatury zasilania spada sprawność pompy ciepła. Firma Vaillant posiada jednak w swojej ofercie pompę ciepła wyposażoną w naturalny czynnik R290, dzięki któremu utrzymuje wysoką sprawność nawet przy ogrzewaniu grzejnikowym.

Pompa ciepła aroTHERM PLUS monoblok dzięki temu świetnie nadaje się do modernizowanych budynków. Pompa nie wymaga uprawnień F-gazowych, a jej montaż możliwy jest nawet w jeden dzień. aroTHERM Plus nie tylko ma wysoką sprawność przy ogrzewaniu grzejnikowym, ale również może pracować z wyższymi temperaturami niż standardowa pompa typu split. Oprócz wysokich temperatur i wysokich sprawności charakteryzuje się wyjątkowo cichą pracą, którą można wręcz pomylić z szumem liści. Dzięki temu montaż możliwy jest nawet w gęstej zabudowie bez naginania przepisów prawnych związanych z hałasem. SoundBox umożliwia sprawdzanie, jak cicha jest ta pompa jeszcze przed montażem urządzenia.

Oczywiście ostateczny wybór rozwiązania w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku, niezależnie od tego, czy to będzie pompa ciepła powietrze-woda czy może gruntowa. W związku z tym warto kontaktować się z autoryzowanymi instalatorami Vaillant, którzy odbyli szkolenia autoryzacyjne i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań. Listę przeszkolonych instalatorów z Twojej okolicy znajdziesz na stronie producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*