Dziś niemal wszyscy mieszkańcy dużych i małych miast skarżą się na uporczywy i męczący miejski hałas. Problem ten nie dotyczy jedynie osób mieszkających na dużych i gwarnych osiedlach. Coraz częściej zbyt duży hałas otoczenia zaczyna przeszkadzać mieszkańcom domów jednorodzinnych i wolnostojących. Mało kto wie, że taki permanentny hałas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego, planując remont naszego mieszkania lub domu, nie zapomnijmy o jego odpowiednim wygłuszeniu.

Ogród twoim sprzymierzeńcem!

Niepozorny przydomowy ogród lub pobliskie drzewa mogą stać się naszym sojusznikiem w walce z nadmiernym hałasem. Dlatego zwłaszcza podczas remontów, gdy pragniemy niekiedy diametralnie zmienić otoczenie mieszkania czy domu, zanim rozpoczniemy gruntowną wycinkę roślin, pamiętajmy, że natura pomaga nam wytłumić hałasy płynące z pobliskiego placu zabaw czy ulicy. Warto wiedzieć, że wysokie drzewa skutecznie rozpraszają dźwięki, które rozproszone, a więc słabsze docierają do naszego ucha. Dlatego popularna zwłaszcza na wielkich blokowiskach wycinka drzew to miecz obosieczny: zyskując przestrzeń i światło, wpuszczamy jednocześnie więcej dźwięków. Natomiast, jeśli mamy tę możliwość, aby od podstaw zaprojektować przydomowy ogród, w planach uwzględnijmy zasadzenie wysokich drzew, takich jak: lipa, dąb. Zapewne smaczną alternatywą będzie zasadzenie drzew owocowych, które nie tylko wyciszą nasz ogród, ale i w przyszłości dostarczą pysznych owoców. Także gęste krzewy czy bluszcze, które pną się po ścianach domów to naturalne wygłuszacze. Dbanie o rośliny i ich odpowiednia pielęgnacja to ekonomiczny, ale i ekologiczny sposób na walkę z hałasem. Jednak minusem tego rozwiązania jest to, że w większych aglomeracjach, gdzie jesteśmy narażeni na więcej dB, rośliny nie są wystarczającym środkiem zapobiegającym hałasowi. Dlatego, aby poprawić komfort naszego życia, sięgnijmy także po zdobycze techniki.

Zaplanuj ciszę w planie swojego remontu

Remontując dom czy mieszkanie pamiętamy o takich elementach jak odpowiedni przebieg sieci elektrycznej czy kanalizacyjnej, o doborze solidnych materiałów, czy właściwym wzornictwie. Zapominamy jednak o tak ważnym elemencie naszego codziennego życia, jakim jest cisza. To, jak przeprowadzimy remont, ma niebagatelne znaczenie w budowaniu komfortu życia w naszych czterech ścianach.

Remontując ściany, unikajmy materiałów o niskiej gęstości, a także tych o małej wadze. Choć z oczywistych względów zależy nam na ekonomicznych rozwiązaniach, to jednak szybko możemy żałować, że nie wybraliśmy betonu czy pełnej cegły, które ze względu na swoją dużą masę i gęstość skuteczniej stłumią hałasy w przeciwieństwie do ich lżejszych zamienników. Gdy mówimy o remoncie starego domu, nie zapominajmy o materiale izolacyjnym – wybierzmy wełnę, która pochłonie część dźwięków z zewnątrz. Aby wzmocnić wyciszenie naszych czterech kątów, zaleca się także tapetowanie pomieszczenia. Materiał wchłonie część hałasów płynących z okien.

Jeśli remontujemy dach, pamiętajmy o użyciu odpowiednich materiałów. Zrezygnujmy z klasycznej i popularnej blachy, która w deszczowe dni jedynie zwiększy poziom hałasu w domu. Warto wybrać dachówki, najlepiej betonowe, które skutecznie pochłoną część hałasu z zewnątrz. Dach to duża powierzchnia, więc szybko powinniśmy odczuć efekt wyciszający tego elementu domu.

Kiedy podczas remontu zastanawiamy się nad tym, jak zoptymalizować ciszę w naszym domu, nie zapominajmy o wyborze odpowiednich drzwi wejściowych. Warto kupić drzwi stworzone z płyt równomiernie ułożonych lub z klasycznych już płyt wiórowych. Wybierając drzwi zewnętrzne, zwróćmy uwagę na to, czy są solidne, najlepiej antywłamaniowe. Porządne i niezawodne drzwi to kolejna bariera chroniąca nas przed hałasem. Pamiętajmy o odpowiednim osadzeniu takich drzwi zewnętrznych. Jeśli zostaną źle zamontowane, nawet ich najwyższa jakość nie uchroni naszych domowników przed hałasem – opowiada nam ekspert z Aluhaus.

Uzupełnieniem powyższych sposobów będą dobrze dobrane okna dźwiękoszczelne. Pamiętajmy, że dźwiękoszczelne okna mogą zredukować hałas nawet o 10 dB. Nie zapomnijmy o roletach zewnętrznych, które wzmocnią efekt wygłuszający naszych okien.

Nie bagatelizujmy wszechobecnego hałasu. Odpowiednio wykonany remont nie tylko sprawi, że nasze wnętrze stanie się piękne, ale także zadba o ciszę naszego gniazdka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*