Budowa domu to inwestycja na lata, dlatego wiele osób już na wstępnym etapie zastanawia się, czy inwestować w tradycyjną metodę budowy, czy jednak warto postawić na bardziej wymagające techniki. Energooszczędny budynek daje wiele korzyści i warto poznać więcej faktów na ten temat.

Kiedy budynek jest energooszczędny?

Budynek energooszczędny charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii w porównaniu do budynku wzniesionego tradycyjną metodą. Głównie przyczynia się do tego zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Natomiast podstawowym materiałem budowlanym w tym przypadku jest drewno. Zapewnia to optymalną izolację akustyczną i cieplną oraz wysoką trwałość. W połączeniu z nowoczesnymi sposobami ogrzewania przyczynia się do zmniejszenia kosztów eksploatacji, co za tym idzie, dom staje się energooszczędny.

Co ma wpływ na energooszczędność domu?

Na energooszczędność domu ma wpływ kilka czynników. Dlatego już na początkowym etapie istotne jest zaplanowanie przedsięwzięcia. Ważne przy tym jest wykonanie projektu, który powinien być spójny. Powinien on uwzględniać wszelkie wymogi, ograniczenia, a także wykorzystanie energii naturalnej w celu ogrzewania, wentylacji i chłodzenia budynku.

Kolejnym ważnym aspektem jest bryła budynku, a także jego izolacyjność. Odpowiednio zwarta bryła ma istotne znaczenie w przypadku ogrzewania. Jak również fakt, od której strony będą znajdowały się okna, a także jakiej wielkości będą przeszklenia.

kontrola temperatury

Dodatkowo na energooszczędność domu ma znaczenie ograniczenie mostków cieplnych. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie ich, jednak dobrze wykonany projekt ma wpływ na to, ile ich będzie. Warto również dodać, że na etapie prac również należy dopilnować, aby projekt został zrealizowany rzetelnie przez wykonawcę.

Ogromny wpływ na energooszczędność domu mają niewątpliwie instalacje wewnętrzne. Przede wszystkim zastosowanie mają w tym wypadku rekuperatory, pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz wymienniki ciepła. Warto również zainteresować się ogrzewaniem elektrycznym połączonym z panelami fotowoltaicznymi.

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Wiele osób wciąż jest przekonanych, że koszt budowy domu energooszczędnego jest znacznie większy, niż tradycyjnego. Tak było jednak kilka lat temu. Natomiast obecnie koszty te nie różnią się już tak znacząco, a z biegiem czasu ta różnica maleje. Przede wszystkim koszt budowy takiego domu jest zróżnicowany i wiele zależy od rodzaju zużytych materiałów, specyfiki dachu czy kubatury. Warto mieć na uwadze, że dom energooszczędny wymaga wyposażenia w instalacje, które generują wysokie koszty. Przede wszystkim właśnie instalacje mają wpływ na zwiększony koszt budowy domu energooszczędnego.

Budowa domu energooszczędnego wymaga przede wszystkim rzetelnego projektu, który uwzględni wszystkie wymogi. Następnie należy dopilnować wykonawcy, by wszystko zgodnie z projektem zostało zrealizowane, co pozwoli uniknąć błędów i negatywnych konsekwencji. Poza samymi kosztami budowy należy wziąć pod uwagę koszty związane z instalacjami, które są niezbędne w przypadku budynków energooszczędnych. Dzięki temu można oszacować, ile wyniesie cała inwestycja.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MojeMieszkanie24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*