Czyszczenie materaca
FOT: claconference.ca

Materace nie są tanie, więc naturalnie chcesz, aby Twój służył jak najdłużej. Dbanie o swój materac poprzez czyszczenie go co jakiś czas pomoże Ci zapewnić sobie czysty, zdrowy sen przez wiele lat. Czyszczenie materaca powinno odbywać się co najmniej raz na sześć miesięcy. Jeśli nie usuwasz plam, to jest to stosunkowo szybki proces, który pomoże Twojemu materacowi dobrze funkcjonować przez cały okres jego użytkowania.

Regularne czyszczenie materaca jest korzystne dla osób cierpiących na alergie. Gromadzący się w materacu kurz, sierść, roztocza i wszystko inne może być bardzo drażniące. Regularne czyszczenie jest szczególnie ważne dla tych, którzy mają zwierzęta domowe.

Niektóre znaki mówiące o tym, że musisz wyczyścić swój materac, to nieprzyjemny zapach, twoje alergie się nasilają, masz ślady ugryzień, zauważyłeś pluskwy lub jeśli są plamy.

Jak wyczyścić materac?

Czyszczenie materaca jest całkiem proste, zwłaszcza jeśli nie ma na nim żadnych zabrudzeń. Wystarczy kilka prostych kroków, aby twoje łóżko pachniało świeżością i było wolne od alergenów.

Materiały:

 • Odkurzacz z końcówką do tapicerki
 • Enzymatyczny środek czyszczący
 • Płyn do naczyń lub detergent do prania
 • Ściereczki do czyszczenia
 • Zimna woda

Wypierz całą swoją pościel

Na początek, należy rozebrać całą pościel i wyprać ją. Dotyczy to zarówno kołdry, jak i narzuty na łóżko! Także będziesz pragnął prać poduszki — w zależności od typu, sprawdź etykietę instrukcji od producenta. Najlepiej jest prać pościel co tydzień lub dwa. Upewnij się, że wypierzesz ją, jeśli byłeś chory!

Odkurz cały materac

Kurz, sierść i roztocza mogą gromadzić się w materacu, więc dobrze jest rozpocząć proces czyszczenia od odkurzania. Użyj przystawki do tapicerki w odkurzaczu, aby usunąć cząsteczki, które mogą przyczyniać się do powstawania i pogarszania alergii i astmy. Upewnij się, że dostajesz się do szczelin, może trzeba będzie zmienić przystawkę do odkurzacza, aby dostać się do szwów.

Wyczyść punktowo wszelkie plamy

Mocno zabrudzone rejony materaca można czyścić łagodnym detergentem zmieszanym z wodą. Poczekaj, aż piana przeniknie do plamy, a następnie wytrzyj obszar wilgotną, czystą szmatką. Pozwól, aby obszar całkowicie wyschnął przed próbą dodatkowych technik czyszczenia. Upewnij się, że nie nasycasz plamy zbyt mocno, ponieważ nie chcesz, aby woda przeniknęła do rdzenia materaca.

Do trudnych plam, spróbuj użyć środka czyszczącego na bazie enzymów, ponieważ mogą one być skuteczne w rozbijaniu struktury plamy. Większość organicznych środków czyszczących dla zwierząt domowych to środki enzymatyczne, więc prawdopodobnie możesz znaleźć dobry w lokalnym sklepie zoologicznym. Są one najlepszym rozwiązaniem w przypadku wszelkich plam biologicznych, jak również tłuszczu lub oleju.

Metoda: Rozpyl enzymatyczny środek czyszczący na szmatkę, a następnie zwilż nim plamę. Nie spryskuj bezpośrednio materaca. Pozostaw na 10-20 minut, a następnie zwilż jeszcze raz plamę. Możesz wtedy użyć czystej wilgotnej ściereczki, aby wytrzeć obszar i wydobyć resztę środka czyszczącego.

Po usunięciu plam, zastosuj się do metody sody oczyszczonej dla zwykłego czyszczenia, aby wyczyścić materac i pozbyć się wszelkich zapachów.

Jeżeli chcesz spróbować dodatkowych organicznych metod, rozważ spróbowanie:

 • Soda oczyszczona i ocet
 • Nadtlenek wodoru i zimna woda
 • Boraks (kwas borowy)
 • Środek czyszczący na bazie owoców cytrusowych
 • Naturalne mydło i woda

Dezodoryzacja i czyszczenie

Dobrym sposobem na pozbycie się wszelkich zapachów jest posypanie materaca sodą oczyszczoną po odkurzeniu. Niech osiądzie na chwilę, im dłużej tam jest, tym lepiej będzie działać. Jeśli możesz zostawić ją na kilka godzin, to najlepiej. Aby uzyskać jeszcze głębsze czyszczenie, możesz wetrzeć sodę oczyszczoną w materac za pomocą szczotki do szorowania.

Następnie odkurz sodę oczyszczoną. Podczas odkurzania, poruszaj się w wolnym metodycznym ruchu, aby upewnić się, że odkurzyłeś każdy centymetr. Nie ma potrzeby naciskać zbyt mocno, gdyż może to zniszczyć tkaninę, a także utrudnić odkurzaczowi uzyskanie odpowiedniego ssania.

Pozwól materacowi przewietrzyć się przez jakiś czas przed założeniem z powrotem prześcieradła i pościeli. Upewnij się, że nie ma absolutnie żadnej wilgoci przed zrobieniem tego, ponieważ może rozwinąć się pleśń. Jeśli jest taka możliwość, pozwól materacowi poleżeć trochę na słońcu, promienie UV są dobre w zabijaniu bakterii.

Odwróć materac i powtórz czyszczenie

Upewnij się, że wszystko jest suche przed odwróceniem, a następnie wykonaj ten sam proces, aby wyczyścić drugą stronę.

Wskazówki dotyczące procesu czyszczenia

 • Użyj jak najmniejszej ilości środka czyszczącego, aby wykonać zadanie — nie jest dobrze zamoczyć materac, zwłaszcza z pianki pamięciowej.
 • Używając jakiegokolwiek środka czyszczącego, przetestuj go na niewielkim fragmencie materaca, który nie rzuca się w oczy, aby upewnić się, że nie plami ani nie niszczy materiału.
 • Sprawdź metody dla poszczególnych plam — różne plamy mogą wymagać innego traktowania.
 • Jeśli masz pleśń lub inwazję pluskiew, musisz kupić nowy materac.
 • Gwarancje na materace są często unieważniane przez plamy — upewnij się, że postępujesz zgodnie z zaleceniami.

Konserwacja zapobiegawcza.

Pokrowiec na materac, który można prać w pralce, znacznie ułatwi Ci życie! Zablokuje on plamy, kurz, roztocza, okruchy i wilgoć przed dostaniem się do materaca. Dodatkową warstwę ochronną zapewni Ci również podkładka na materac. Jeśli podejmiesz kroki, aby chronić swój materac, spędzisz o wiele mniej czasu na sprzątaniu i będziesz mieć świeższe środowisko do spania.

Pierz swoją pościel regularnie — wrzuć prześcieradła, koce i narzuty do pralki. Prześcieradła najlepiej prać raz w tygodniu. Pozostałe rzeczy można prać raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc.

Utrzymywanie pokoju w czystości może pomóc w utrzymaniu zdrowego środowiska snu. Pierz swoje zasłony, odkurz lub umyj mopem swoje podłogi, wyczyść pod łóżkiem, wytrzyj ramę łóżka, wentylatory sufitowe, listwy przypodłogowe. Utrzymanie tego pod kontrolą pomoże zmniejszyć ilość kurzu, pyłków, a nawet pleśni.

 • Zajmij się wszelkimi rozlaniami lub problemami natychmiast po ich wystąpieniu, aby uniknąć dalszego wsiąkania i wysychania.
 • Zostaw narzutę poza łóżkiem na pół godziny lub dłużej w godzinach porannych, zanim je założysz. To pomaga je przewietrzyć, a wilgoć z nocy może wyschnąć.
 • Zmniejsz temperaturę — mniej pocenia się oznacza czystsze łóżko.
 • Wymieniaj poduszki co 6 miesięcy. Sprawdź też etykietę — jeśli możesz je wyprać w gorącej wodzie, rób to co kilka tygodni. To pozbędzie się wszelkich roztoczy.
 • Wypierz całą pościel, jeśli byłeś chory.

Rzeczy, których należy unikać.

 • Czyszczenie parowe — sprawi, że materac będzie zbyt mokry.
 • Ponownie — nie mocz materaca, nie jest on przeznaczony do zamoczenia.
 • Używanie olejków eterycznych, aby lepiej pachniał — nie jest najlepszym rozwiązaniem, aby stosować olejki na materac. Jeśli są jakieś plamy, olejki sprawią, że będą trudniejsze do usunięcia.
 • Jedzenie na łóżku — okruchy i resztki jedzenia przyciągają insekty.
 • Używanie gorącej wody na plamy — chłodna woda jest lepsza, gorąca woda zatrzyma plamę w miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*