dom z kontenerów

Domy kontenerowe są dokładnie tym, czym się wydają; domami wykonanymi ze stalowych kontenerów transportowych, które można zobaczyć przewożące towary wszędzie na pociągach, ciężarówkach i statkach. Z tych gigantycznych klocków Lego ludzie budują domy wszystkich kształtów i rozmiarów.

Kontenery morskie są ogólnie dostępne w różnych rozmiarach. Najmniejszy kontener może zapewnić około 10 metrów kwadratowych powierzchni podłogi dla domu kontenerowego. Osiem większych kontenerów razem może stworzyć dwupiętrowy dom na około 130 metrów kwadratowych. Setki mikro apartamentów kontenerowych razem mogą stworzyć ogromny budynek mieszkalny.

Dlaczego kontenery morskie są wykorzystywane do budowy domów, studiów, domków letniskowych i biur? Cóż, na świecie jest około 14 milionów „nieczynnych” kontenerów, więc jest ich pod dostatkiem. A zabawa gigantycznymi klockami ma niewątpliwy urok!

Poza modą, zainteresowanie domami kontenerowymi jest również częścią szerszego podejścia do oszczędzania pieniędzy dzięki domom prefabrykowanym i modułowym. Wielu potencjalnych właścicieli domów poszukuje niższych kosztów budowy i utrzymania. Istnieje również przekonanie, że domy kontenerowe przyczyniają się do recyklingu.

Czy dom z kontenerów może być dla Ciebie dobrym wyborem? Oto kilka plusów i minusów do rozważenia.

Zalety domów z kontenerów transportowych.

Prefabrykowane domy z kontenerów wysyłkowych.

Wiele domów z kontenerów transportowych jest dostępnych jako prefabrykowane domy modułowe, dzięki czemu czas budowy jest krótszy. Niektóre firmy reklamują dostawę w ciągu 10 tygodni! Większość inspekcji przepisów budowlanych odbywa się w fabryce, co upraszcza i przyspiesza budowę. A jeśli projektujesz dom na zamówienie lub budujesz projekt typu „zrób to sam”, kontener daje Ci przyjemną, wstępnie zbudowaną strukturę do pracy.

Łatwość transportu i znalezienia lokalizacji.

Istnieje ogólnoświatowy system przemieszczania kontenerów. Po dotarciu na miejsce są one stosunkowo łatwe do ustawienia na przygotowanym fundamencie.

Domy kontenerowe z recyklingu.

Środowiskowy urok domu kontenerowego jest pomysłem, że ponownie używasz resztek produktu przemysłu żeglugowego, aby zrobić dom. To może być dobra rzecz, ale jak będziemy dalej rozwijać, nie zawsze jest to prawda lub najlepsza rzecz.

Niektóre z tych zalet, takie jak krótki czas budowy i przewidywalne ceny, są takie same dla wszystkich domów prefabrykowanych i modułowych, nie tylko tych wykonanych z kontenerów morskich. Domy kontenerowe czerpią jednak wyjątkowe korzyści z ogólnoświatowej infrastruktury zbudowanej w celu przemieszczania kontenerów. Nawet sceptycy domów kontenerowych przyznają, że mogą one być przydatne tam, gdzie brakuje lokalnej wiedzy budowlanej lub w przypadku schronień awaryjnych, które można łatwo przenosić. W tych scenariuszach wszechstronność transportu kontenerowego jest ogromną zaletą.

Domy kontenerowe są często reklamowane jako przyjazne dla środowiska, ponieważ mówi się, że są one wykonane z używanych kontenerów, co pozwala zachować zasoby metalu. Istnieje wiele starych kontenerów transportowych, które nie są już w obiegu, a ich ponowne wykorzystanie do budowy domów jest bardzo atrakcyjne. Ale czy dom z kontenerów jest naprawdę najlepszym sposobem ich wykorzystania z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju? Wielu się z tym nie zgadza.

Wady domów z kontenerów transportowych.

Domy z kontenerów wysyłkowych nie zawsze są efektywnym recyklingiem.

Większość fabrycznie zbudowanych domów kontenerowych jest zbudowana z kontenerów „jednorazowego użytku”, które odbyły tylko jedną podróż. Kontenery te są zazwyczaj w dobrym stanie, bez wgnieceń lub rdzy, więc są odpowiednie do budowy, zamiast kontenerów, które wyszły z użycia i mogą być uszkodzone przez lata użytkowania. Wycofanie z użytku po jednorazowym użyciu pojemnika o dużej trwałości nie jest efektywnym recyklingiem. A w kontenerze jest o wiele więcej stali niż potrzeba do budowy domu — gdyby poddać go recyklingowi jako stal, można by z niego zrobić wystarczająco dużo stalowych słupków dla 14 domów szkieletowych tej samej wielkości.

Domy z kontenerów wysyłkowych mogą mieć problemy strukturalne.

Kontener wysyłkowy jest bardzo mocny na rogach, ale dach nie jest tak mocny, więc zazwyczaj trzeba zbudować inny dach nad nim, zwłaszcza tam, gdzie będą występowały opady śniegu. Również ściany ze stali falistej są niezbędne do zapewnienia wytrzymałości konstrukcji. Oznacza to, że każde wycięcie dużego okna lub otworu drzwiowego wymaga nowego wzmocnienia. A kiedy są one ułożone razem, aby stworzyć większe domy, spawane (drogie) wzmocnienie jest potrzebne wszędzie tam, gdzie dwa kontenery łączą się w miejscu, które nie jest narożnikiem. Wszelkie późniejsze renowacje wymagają znacznych nakładów inżynieryjnych i spawalniczych.

Czy domy z kontenerów transportowych są bezpieczne?

Często nie jest możliwe ustalenie, co zostało przewiezione w używanym kontenerze — od nieszkodliwych towarów konsumpcyjnych po niebezpieczne materiały przemysłowe — lub przez co kontener przeszedł. Farby i wykończenia stosowane na kontenerach są przemysłowe i przeznaczone do transportu przez ocean, a nie do domów mieszkalnych, więc mogą zawierać ołów i toksyczne pestycydy.

Jaki jest standardowy rozmiar domu z kontenerów transportowych?

Rozmiar kontenerów transportowych jest dość ograniczony i może być szybko zużyty przez hydraulikę, klimatyzację, izolację i inne systemy. Kontener został zaprojektowany, aby zmieścić się na pociąg, co oznacza, że jest wąski, a zwykłe meble nie pasują dobrze. Standardowy kontener ma również tylko 2,4 metra szerokości i 2,5 metra wysokości, co nie pozostawia zbyt wiele miejsca na głowę po zainstalowaniu izolacji i okablowania.

Jak zaizolować dom w kontenerze transportowym?

Wąski kształt kontenera transportowego nie nadaje się bardzo dobrze do izolacji zewnętrznej. Aby nie zużywać przestrzeni wewnętrznej, często stosuje się stosunkowo cienką warstwę izolacji o wysokiej wartości współczynnika R na centymetr, taką jak poliuretanowa pianka natryskowa. Chociaż pianka natryskowa jest skutecznym i szczelnym izolatorem, środki porotwórcze stosowane w wielu markach pianki natryskowej są silnymi gazami cieplarnianymi.

Czy można dodać dach do domu z kontenerów transportowych?

Podczas gdy kontenery morskie są wzmocnione na rogach, istniejący dach może nie mieć integralności strukturalnej. Ci, którzy szukają domów kontenerowych zdolnych do utrzymania ciężaru, na przykład pogody, powinni rozważyć, czy budowa dachu jest dla nich odpowiednia. Dach może również zapewnić estetykę i architektoniczny charakter, który jest powszechny wśród domów budowanych tradycyjnie. Chociaż istnieje wiele stylów dachów, które mogą być stosowane w domu kontenerowym, najczęściej spotykane są dachy płaskie, spadziste, tarasy dachowe i żywe dachy.

 1. Dachy płaskie są najprostsze, najszybsze i najtańsze w budowie, ale mogą być bardziej kosztowne w utrzymaniu. Istotne jest, aby stworzyć niewielkie nachylenie dla odprowadzania opadów.
 2. Dach żywy, znany również jako dach zielony, to dach z wprowadzoną roślinnością i zielenią. Te rodzaje dachów są zarówno estetyczne, jak i naturalne oraz zapewniają naturalną izolację i chłodzenie.
 3. Dachy spadziste to dachy, które są nachylone w dół i są jednymi z najbardziej powszechnych typów dachów występujących na obszarach o dużych opadach deszczu i śniegu. Popularnymi przykładami dachów spadzistych są dachy szczytowe, biodrowe, mansardowe, gambrelowe i skillionowe.
 4. Tarasy dachowe to kreatywne płaskie przestrzenie zbudowane na szczycie dachu w celu zwiększenia zajmowanej lub użytkowej przestrzeni. Wiele tarasów dachowych jest wykorzystywanych jako małe ogrody na świeżym powietrzu, miejsca do jedzenia lub wypoczynku.

Podjęcie złej decyzji dotyczącej izolacji może mieć negatywny wpływ na zmiany klimatyczne niż inne rodzaje izolacji. Aby zbudować dobrze zaizolowaną ścianę, lepiej byłoby budować na zewnątrz, aby uzyskać większą grubość ściany i zastosować bardziej przyjazny dla środowiska rodzaj izolacji. Ale jaki jest pożytek z ciężkiej, falistej stali zewnętrznej, jeśli jest ona ukryta w izolacji?

W miarę jak domy kontenerowe zyskują na popularności, rośnie też zapotrzebowanie na ich budowę przez właścicieli domów. Kontenery transportowe z odzysku pojawiają się nawet jako markety, hotele, targi i mobilne sklepy na lokalnych imprezach. Nawet przy rosnącej popularności, Twoja zdolność do budowy domu z kontenerów transportowych zależy w dużej mierze od przepisów strefowych i zasad budowlanych określonych przez władze lokalne. Ważne jest, aby zrobić swoje badania, zrozumieć przepisy strefowe i budowlane, i porozmawiać z odpowiednimi władzami lokalnymi, jeśli coś jest niejasne.

Ile kosztują domy z kontenerów transportowych?

Ile więc kosztuje dom z kontenerów transportowych? Mniejsze, bardziej podstawowe domy kontenerowe mogą kosztować od 40.000 do 140.000 złotych. Duże domy zbudowane z wielu kontenerów transportowych i udogodnień mogą wahać się w cenie od 400 000 do 750 000 złotych. Domy z kontenerów wysyłkowych, w niektórych przypadkach, mogą kosztować o połowę mniej za metr kwadratowy niż tradycyjny budynek z drewna. Jednak nie jest łatwo porównywać jabłka do jabłek, a istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Co więc może zwiększyć koszty? Podczas gdy koszty ziemi i wymagania klimatyczne są istotnymi czynnikami, może to również zależeć od wielu czynników, w tym:

 • Rozmiar, układ, projekt i liczba wymaganych kontenerów
 • Wymagania dotyczące spawania i produkcji
 • Koszt czyszczenia, jeśli kontener jest używany.
 • Instalacje hydrauliczne i elektryczne
 • Podłoga
 • Wykończenie kuchni i łazienki
 • Strychy
 • Okna
 • Drzwi
 • Izolacja
 • i więcej.

Istnieje raport o prostym domu kontenerowym samodzielnie zbudowanym przez inżyniera za jedyne 70.000 złotych. Ale wstępnie wyprodukowany dom kontenerowy ma cenę, która przypomina bardziej zwykły dom.

Jak długo wytrzymuje dom z kontenerów transportowych?

Domy kontenerowe powinny wytrzymać co najmniej 25 lat, ale będą trwać znacznie dłużej, jeśli są dobrze utrzymane lub jeśli użyjesz zabezpieczenia zewnętrznego w postaci elewacji. Rdza jest najczęstszym problemem, który może skrócić żywotność domu kontenerowego. Ważne jest, aby sprawdzić swój dom kontenerowy i szukać plam rdzy. Wszelkie problematyczne miejsca powinny być zabezpieczone i naprawione, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się rdzy.

Czy domy z kontenerów transportowych rdzewieją?

Ponieważ domy z kontenerów transportowych są wykonane z metalu, istnieje możliwość, że mogą one rdzewieć. Niektóre kontenery morskie są początkowo produkowane ze stopów, proces ten jest powszechnie określany jako stal o zwiększonej odporności na warunki atmosferyczne lub stal corten, co pomaga w tworzeniu powierzchniowego poziomu rdzy, który łagodzi dalszą korozję. Klimat, w którym znajduje się kontener, również wpływa na to, czy dom w kontenerze będzie rdzewiał, ponieważ wilgotny i suchy klimat różnie wpływa na kontenery morskie.

Czy domy z kontenerów transportowych zachowują wartość?

Dobrze utrzymany dom z kontenerów wysyłkowych może zachować swoją wartość odsprzedaży, podobnie jak tradycyjny dom. Są one dość łatwe do odsprzedaży, ponieważ mogą być ładowane na ciężarówkę i wysyłane prawie wszędzie. Przed zakupem, warto zapytać, czy dom kontenerowy został wyprodukowany dla Twojego klimatu, a jeśli nie, zapytaj, jakie modyfikacje mogą być potrzebne, aby dokonać odpowiednich zmian dla zamierzonej lokalizacji.

Możesz pragnąć, mieć dom z kontenerów, ponieważ podoba Ci się pomysł, wygląd, możliwość zabawy z klockami w projektowaniu metodą „zrób to sam” lub szybki czas dostawy wyprodukowanego modelu. Ale nie zakładaj, że będzie to kosztować mniej, lub że jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*