W życiu rodzica przychodzi moment, w którym jego mała córeczka zaczyna dorastać. Nastolatka w domu to nie lada wyzwanie. Zmiana zainteresowań, zmiana sposobu bycia, a co za tym idzie inne potrzeby, również dotyczące przestrzeni wokół. Pokój pełen zabawek i cukierkowych kolorów przestaje być wymarzony, a to oznacza, że czas na zmiany.

Zaczaruj przestrzeń

Spokojnie, nie zawsze oznacza to wyrzucanie wszystkiego i zaczynanie od nowa. Bardzo często wystarczy tylko zmiana kilku drobiazgów, nowy kolor ścian i inne ustawienie mebli. Ważne, by nastolatka nie została w tym sama. Postaraj się zrozumieć potrzeby dorastającego człowieka i nie bagatelizuj tego tematu. Posiadanie własnej przestrzeni, w której młoda dama czuje się dobrze, to bardzo ważny aspekt jej rozwoju.

Na co zwrócić uwagę aranżując pokój nastolatki?

Przede wszystkim współpraca. To ma być pokój nastolatki i to ona powinna mieć tutaj dużo do powiedzenia. Zastanówcie się, co ją interesuje, czego oczekuje od nowego pokoju. Może miejsce na sztalugę, a może stojak na nową gitarę? Pokój jest przestrzenią, w której odpoczywa, ale też rozwija swoje talenty, uczy się, ćwiczy i dba o siebie. Warto pomyśleć o tym wszystkim przy aranżacji pokoju.

Nauka i zabawa

Dla rodzica to często najważniejsza kwestia, oczywiście nie można jej pominąć. Nauka to jeden z podstawowych obowiązków młodej osoby, a obowiązkiem rodzica jest w jak największym stopniu pomóc jej w zdobywaniu nowej wiedzy. Warto pomyśleć o odpowiednim miejscu do nauki. Wybór biurka i wygodnego krzesła to podstawa. Jeśli poprzednie, dziecięce biurko jest małe i niskie, nie zwlekaj z jego wymianą. Godziny spędzone przy źle dopasowanym biurku mogą negatywnie wpłynąć na postawę młodego człowieka. Tutaj bardzo ważnym aspektem jest również oświetlenie, te z kolei ma duży wpływ na wzrok, dlatego warto dobrać je w odpowiedni sposób.

Najlepiej wybrać lampę biurkową z regulowanym ramieniem, taką jak Alexander, dzięki temu źródło światła można dokładnie dopasować do wykonywanych zadań. Lampa do pokoju dziecka powinna być ustawiona tak, by nie zasłaniać światła np. podczas pisania. Dobrze sprawdzają się tutaj także kinkiety zamontowane tuż nad biurkiem, na przykład Job lub Pure. Lampa do nauki powinna dawać jasne światło o chłodnej barwie, przy której łatwiej się skoncentrować.

Odpoczynek i relaks

Nie można zapomnieć też o tym, że pokój to także strefa relaksu. Dorastająca dziewczyna często potrzebuje chwili dla siebie, więc warto pomyśleć o delikatnym, nastrojowym świetle, na przykład lampce nocnej z eleganckim abażurem, na przykład nowoczesna Carmina.

Należy pamiętać także o oświetleniu odpowiednim do czytania w łóżku. Tutaj sprawdzi się światło punkowe padające z góry, na przykład z kinkietu Fleur lub lampy wiszącej zamontowanej nad łóżkiem. Takie światło przydaje się także jeśli nastolatka prowadzi pamiętnik, który uzupełnia przed snem.

Zainteresowania dziecka

Nie da się ukryć, że młoda dama często większą uwagę przykłada również do swojego wizerunku, dlatego warto pamiętać o takich sprawach, jak dodatkowe oświetlenie lustra lub punktowe oświetlenie szafy, tak by wybór garderoby nie sprawiał żadnych trudności.

Pamiętaj też o zainteresowaniach nastolatki. Jeśli interesuje się aktorstwem, spraw jej lustro oświetlone niczym w teatralnej garderobie, jeśli interesuje się matematyką, wybieraj dodatki w prostych, geometrycznych formach, na przykład lampę wiszącą Strap lub Livia. W pokoju miłośniczki fotografii nie zapomnij o kilku dziełach odpowiednio oświetlonych kinkietem Goya.

Styl wnętrza

W Twoim domu dorasta młoda kobieta. Zrezygnuj z dziecięcych dekoracji, stwórz subtelną przestrzeń pełną pięknych detali. Jasne barwy, opływowe kształty, może odrobina kryształów w oświetleniu? Młodość rządzi się swoimi prawami, więc nie ograniczaj pomysłów, które podsuwa Ci nastolatka. To ona ma się czuć dobrze, pozwól jej na odrobinę swoich wyborów. Razem z pewnością stworzycie coś wspaniałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*