Domy z poddaszem to jedne z najchętniej wybieranych brył wśród budujących. Poddasze użytkowe to stosunkowo niski koszty budowy gwarantujący możliwość adaptacji całego dodatkowego piętra. Najczęściej na poddaszu znajduje się strefa sypialniana: pokoje dzieci i sypialnia rodziców. Problem pojawia się podczas aranżacji pokojów – jak umeblować sypialnię ze skosem? Wbrew pozorom, to nic trudnego. Sprawdź pomysły na praktyczne urządzenie sypialni na poddaszu.

Sypialnia na poddaszu – problematyczne skosy

Dla wielu osób największym kłopotem podczas aranżacji sypialni są ściany ze skosem. Sposób ich zagospodarowania zależy od długości ściany. W niektórych pokojach skos będzie zajmował zaledwie ułamek całej ściany, w innych rozpocznie się za nią. Jeżeli posiadasz do dyspozycji choć niewielki fragment pełnej ściany (lub o wysokości min. 180 cm) możesz ulokować tam choćby niewielką szafę. Przy większych skosach zdecyduj się na niewysoką komodę. Dzięki pojemnym szufladom umieścisz w nich także ubrania czy pościele.

W sklepach meblowych znajdziesz meble dedykowane do skosów, np. regały w nieregularnych kształtach i wymiarach. Jeśli zależy Ci na dokładnym zagospodarowaniu całej przestrzeni skorzystaj z mebli na wymiar. Doświadczony stolarz stworzy szafę, która co do centymetra wpasuje się w skosy pokoju.

Jak ustawić meble w sypialni ze skosem?

Najcenniejszą ścianą w sypialni na poddaszu jest pełna ścianka, na której możemy ustawić wysokie meble. To dobry wybór dla pojemnej szafy, garderoby, ale także miejsce na którym można powiesić telewizor. Niskie meble takie jak komody czy szafki nocne należy ustawić przy ścianie ze skosem lub ściance kolankowej.

Gdzie ustawić łóżko w sypialni ze skosem?

Łóżko, ze względu na niewielką wysokość, można ustawić przy ściance kolankowej, czyli w najniższym miejscu sypialni. Zanim jednak to zrobisz porównaj wysokość ściany i łóżka. Jeśli pomieszczenie jest bardzo niskie może okazać się, że wstając z łóżka uderzysz głową w sufit! W takim przypadku spróbuj ustawić łóżko bokiem do ścianki kolankowej, na ścianie ze skosem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby ustawić łóżko przy najwyższej ścianie. Można ją wyeksponować przyciągającą tapetą i łapaczami snów, które dodadzą charakteru sypialni.

Praktyczne porady na urządzenie sypialni na poddaszu

Choć sypialnia na poddaszu ma swój niewątpliwy urok nieumiejętnie urządzona może uprzykrzyć życie swoim użytkownikom. Urządzając sypialnię na poddaszu zadbaj o odpowiednie osłonięcie okien dachowych, szczególnie tych zlokalizowanych od południowej i zachodniej strony. W upalne dni spowodują one podniesienie temperatury w pomieszczeniu o nawet kilkanaście stopni. Można tego uniknąć montując żaluzje lub plisy okienne, które ograniczą ilość promieni słonecznych.

Urządzając sypialnię nie zapomnij o stylowych dodatkach, które nadadzą jej charakteru i ozdobią pomieszczenie. Do sypialni na poddaszu wybierz niewielkie ozdoby, które można powiesić na ścianie pod skosem lub ustawić na komodzie, takie jak:

  • stylowa lampka nocna z abażurem
  • ramki na zdjęcia
  • łapacze snów
  • okrągłe lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie
  • geometryczne dekoracje ścienne

Sypialnia na poddaszu nie powinna być urządzona w zbyt ciemnych, intensywnych kolorach. Szczególnie kiedy pomieszczenie jest małe lepiej sprawdzą się delikatne, pastelowe odcienie. Jeśli chcesz zaakcentować pokój pomaluj lub pokryj tapetą jedną ze ścian. Dzięki temu sypialnia będzie przyozdobiona, nie tracąc nic ze swojej lekkości.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*