Salon to miejsce, w którym spędzamy czas wolny z rodziną i przyjaciółmi. Niebagatelne znaczenie ma w takim miejscu oświetlenie, które pełni zarówno rolę praktyczną, jak i wpływa na walor estetyczny, kreując odpowiednią atmosferę. Popularnym wyborem pod tym względem są lampy stojące, które doskonale wkomponowują się w każdy rodzaj stylu. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze i gdzie je ustawić? Podpowiadamy.

Jak wybrać odpowiednią lampę stojącą do salonu?

Aby znaleźć i wybrać odpowiednią lampę stojącą do salonu należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka istotnych czynników. Po pierwsze jej styl. Lampa musi harmonizować z otoczeniem i stanowić jego naturalne uzupełnienie. Nie może więc w nienaturalny sposób wyróżniać się na tle innych obiektów. Idealnym wyborem będzie więc lampa w stylistyce naszego pomieszczenia. Warto także zwrócić uwagę na to, aby względem wielkości nie dominowała nad innymi meblami.

Kolejną kwestią jest rodzaj światła, który chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na doświetlaniu salonu, to warto rozważyć lampę stojącą o dużej mocy. Istotna także jest jej funkcjonalność pod kątem rozproszenia światła. Jeśli natomiast poszukujemy lampy, która ma pełnić głównie rolę dekoracyjną, to warto skupić się na produktach, które są po prostu eleganckie. Światło powinno być mniej intensywne, kierunkowe i akcentujące wybrany obszar w salonie.

Lampy stojące wzbudzają zainteresowanie głównie ze względu na swoją nietuzinkowy wygląd i atrakcyjną formę, która stanowi doskonałe uzupełnienie wyposażenia salonowego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór możliwości pod każdym względem. Popularne są zarówno lampy wykonane z metalu, szkła, jak i klasycznego drewna. W połączeniu z wyjątkową teksturą tkanin, mogą podkreślić wyjątkowy charakter każdego wnętrza. Zastosowane materiały i kolory mają wpływ nie tylko na wygląd stojącej lampy, ale również na styl rozpraszania światła.

Jak wybrać miejsce na postawienie lampy w salonie?

Wybierając miejsce na postawienie stojącej lampy w salonie, należy brać pod uwagę przede wszystkim układ pomieszczenia oraz dostępne tam wyposażenie. Idealna przestrzeń powinna zapewniać w pełni równomierne rozprowadzanie jej światła. Jeśli jakiś mebel zasłania światło, to tworzy się nieprzyjemny dla oka cień.

Nie mniej ważną kwestią jest umiejscowienie lampy w takim miejscu, aby nie utrudniała przemieszczania się po salonie. Istotną kwestią jest także właściwe ukrycie kabli. Dlatego przed zaplanowaniem aranżacji należy sprawdzić dostępność gniazd elektrycznych.

Dobrym miejscem na postawienie lampy stojącej jest róg salonu. Szczególnie jeśli ta przestrzeń jest niewykorzystana. Aby wywołać jeszcze lepszy efekt, warto w przeciwnym rogu umieścić taki sam model lampy. Uzyskamy w ten sposób niezwykle harmonijny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*