Pracując z domu oszczędzasz czas i pieniądze, które normalnie przeznaczyłbyś na dojazdy, przygotowanie ubrań i odpowiedni make-up, czy fryzurę. Nie oznacza to jednak, że home office nie ma żadnych wad. Jednym z nich jest trudność w oddzieleniu sfery prywatnej od zawodowej, co może obniżać Twoją koncentrację i efektywność.

Poznaj zasady urządzania domowego biura, a podniesiesz swój komfort i produktywność. Zapraszam do lektury!

Jak zagospodarować niewielką przestrzeń?

Masz swój mały biznes: własny sklep internetowy, tworzysz na zlecenie strony internetoweprojektujesz landing page lub robisz coś jeszcze innego. Jak wydzielić na to miejsce jeśli nie masz osobnego pokoju?

  • Postaraj się przeznaczyć na swoje biuro miejsce oddalone od innych pomieszczeń. Powinieneś być oddzielony od domowych dźwięków tak bardzo, jak to tylko możliwe.
  • Jeśli jedynym miejscem, w którym możesz pracować jest kuchnia połączona z salonem, spróbuj wydzielić to miejsce optycznie. Na przykład połóż pod biurkiem dywan lub wybierz meble w innym kolorze niż pozostałe.

Wydzielenie oddzielnej strefy pozwoli:

  • siadać do pracy bez wcześniejszego sprzątania i porządkowania stołu;
  • przestawić się od razu na tryb pracy (co jest trudniejsze jeśli pracujesz z kanapy czy z łóżka).

7 kroków do idealnego domowego biura

Zapewnij sobie wystarczająco dużo miejsca

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, żeby wygodnie pracować. Sprawdź, czy możesz swobodnie poruszać się z boku na bok, wstać i usiąść do biurka. W tym celu użyj kluczowych wymiarów, których używają profesjonalni projektanci, a mianowicie: 150 cm szerokości x 210 cm głębokości.

Wybierz najlepsze biurko i krzesło

Twoje biurko musi być wystarczająco szerokie, żeby pomieścić komputer i wszystkie inne sprzęty potrzebne do pracy (np. tacę na dokumenty, dodatkowy monitor, drukarkę, czy miejsce na sporządzanie notatek).

Minimalna szerokość biurka to 120 centymetrów, ale jeśli potrzebujesz jedynie miejsca na laptop, to możesz sobie pozwolić na mniej. Jednak dla większości komfortowa przestrzeń to wspomniane już wyżej 150 cm szerokości.

A co z wysokością? Optymalna mieści się w zakresie 70 – 75 cm. Nie oszczędzaj też na krześle. Powinno być dobrej jakości, z możliwością regulacji. Twój kręgosłup i szyja podziękują Ci za przestrzeganie tych zasad!

Wydziel miejsce na przechowywanie

Ten najczęściej pomijany punkt może mieć znaczenie dla Twojej produktywności. Musisz uwzględnić ilość potrzebnych półek, szafek na dokumenty i inne przedmioty, które trzeba będzie przechowywać. Zastanów się nad przepływem: co przychodzi, gdzie pozostaje podczas pracy i dokąd trafi po jej zakończeniu?

Nie zapomnij też o materiałach referencyjnych. Jeśli korzystasz z podręczników, katalogów lub podręczników, umieść półkę w pobliżu biurka, aby mieć je zawsze pod ręką.

Przygotuj miejsce spotkań

Być może Twoja działalność wiąże się z przyjmowaniem klientów. Zamiast umawiać się z nimi na mieście, spróbuj wydzielić dla nich choćby minimalną przestrzeń w pobliżu biurka. Już na etapie projektowania, zaplanuj dodatkowy fotel lub krzesło, które łatwo będzie przysunąć do biurka.

Zadbaj o naturalne światło i widok

Jeśli to tylko możliwe wybierz na swoje biuro miejsce z naturalnym światłem i widokiem. Biurko ustaw tak, żeby było skierowane w stronę okna. Gdy nie ma na to szansy – postaraj się przynajmniej by światło nie utrudniało Ci pracy, świecąc prosto w ekran monitora.

W home office świetnie sprawdzają się też półprzezroczyste rolety lub żaluzje okienne, którymi można regulować zaciemnienie. A gdy pokój nie należy do słonecznych, możesz sobie pomóc pomalowaniem ścian na jasne kolory i powieszeniem na nich luster.

Nie zapomnij o dodatkowych źródłach światła – górnej lampie sufitowej i lampce biurkowej. A jeśli nie masz widoku za monitorem, to pokombinuj z ustawieniem. Najlepiej jeśli biurko będzie skierowane w stronę drzwi. Na przeciwko możesz też umieścić ulubiony obraz lub inspirującą tablicę korkową. To pozwoli Twoim oczom odetchnąć, a ciału się zrelaksować.

Opanuj bałagan

Domowe biuro wyda się zagracone, jeśli zewsząd będą zwisały kable. Jak przejąć nad nimi kontrolę?

  • Podłącz bezprzewodowy router, drukarkę i mysz;
  • Przymocuj widoczne przewody do spodu biurka lub wzdłuż jego nogi;
  • Zbierz luźne kable wzdłuż podłogi za pomocą prostego poskramiacza.

Zadbaj także o czystość. Przecieraj regularnie blaty i sprzęty oraz usuwaj niepotrzebne przedmioty. Środowisko wolne od bałaganu poprawia koncentrację i produktywność!

Personalizuj

Żeby poczuć się dobrze w swoim domowym miejscu pracy, nadaj mu indywidualny charakter. Pomyśl o tym, co Cię inspiruje: dzieło sztuki, nietypowa kolekcja przedmiotów czy orzeźwiający kolor na ścianie? Personalizując domową przestrzeń biurową, poprawisz swoje samopoczucie i zyskasz więcej zapału do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*