fot. Classen

Kwintesencją wnętrz są zastosowane w nich dodatki. Poza tymi, służącymi jedynie do dekoracji, doskonale sprawdzają się rozmaite artykuły meblowe, takie jak drzwi ażurowe, które mogą świetnie wpłynąć na dane pomieszczenia, przy okazji poprawiając ich funkcjonalność. Poznaj kilka pomysłów na zastosowanie drzwi ażurowych w swoich aranżacjach.

Drzwi ażurowe i ich zastosowanie

Drzwi ażurowe to popularne materiały budowlane, które można swobodnie wykorzystać w wielu pomieszczeniach. To wykonane z drewna produkty, które są na tyle uniwersalne, że znajdą zastosowanie zarówno w nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych wnętrzach. O sposobie ich użytkowania decydują zastosowane zawiasy – dzięki nim mogą się stać drzwiczkami szafki w łazience, przedpokoju, czy kuchni. Można jednak wzbogacić je także o elementy montażowe w postaci szyn i kółek, zamieniając tym samym w garderobę lub skrzydło prowadzące do schowka.

Warto wiedzieć, że drzwi ażurowe można nabyć w wielu rozmaitych wymiarach, z łatwością dopasowując je do własnych potrzeb. Można też spotkać je w wariancie na wymiar, dzięki czemu sprawdzą się nie tylko jako fronty, ale choćby obudowy schowków, czy grzejników. Plusem drzwi ażurowych jest to, że można je dowolnie pomalować, sprawiając tym samym, że będą doskonale pasować do każdego stylu. Oryginalny odcień drewna będzie się nadawał do pomieszczenia w stylu klasycznym, z kolei gdy zdecydujemy się pomalować go na biało, wspaniale wkomponuje się w aranżację romantyczną lub rodem z Prowansji. Ażurowy front o ciemnoszarej lub antracytowej barwie pięknie dopełni klimat stylizacji z pogranicza loftu i stylu vintage, z kolei do przestrzeni rustykalnej idealnie pasować będą drzwiczki potraktowane farbą do drewna o zabarwieniu wenge. Zawsze można też sięgnąć jedynie po bezbarwny lakier, który nie wpłynie na kolor drzwiczek, ale za to podkreśli ich naturalny wygląd.

Jak zamontować drzwi ażurowe?

Wśród licznych zalet drzwi ażurowych poza ich wszechstronnością, należy wymienić zdecydowaną łatwość ich montażu. Aby założyć tego typu drzwiczki, wystarczą bowiem dopasowane do danego rozmiaru zawiasy, które przy pomocy wkrętów do drewna przytwierdza się do skrzydła oraz ściany bocznej mebla. Dzięki temu można stworzyć lekkie drzwiczki, które posłużą do osłonięcia zawartości garderoby lub regału w iście designerski sposób.

Drzwi ażurowe można też zamontować w sposób przesuwny. W tym celu konieczne jest jednak zgromadzenie elementów montażowych takich jak prowadnice, uchwyty, czy odbojniki, które pomogą we własnoręcznym wykonaniu szafy na wymiar w korytarzu lub efektownego wykończenia garderoby w małżeńskiej sypialni.

Poza montażem w tradycyjny, uchylny sposób, można także połączyć ze sobą kilka skrzydeł, tworząc tym samym drzwi łamane, które pozwolą zasłonić całkiem sporą powierzchnię. W podobny sposób da się stworzyć z nich stylowy parawan, który posłuży za element dekoracyjny i oryginalny zamiennik ścianki działowej. Jeśli nie zależy nam na otwieraniu, a jedynie oryginalnej dekoracji, można przytwierdzić skrzydła do ściany lub szafy na stałe bez możliwości otwierania, co będzie pełnić funkcję ozdobną niczym lamele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*