inteligentna żarówka w domu

W świecie coraz bardziej skomputeryzowanym nikogo już nie dziwią inteligentne roboty kuchenne, urządzenia klimatyzacyjne czy grzewcze. Również proste, klockowate komórki dawno już zmieniliśmy na urządzenia z przedrostkiem „smart” i zabieramy je ze sobą w każde możliwe miejsce, nie mogąc się bez nich obejść nawet w zaciszach domowej ubikacji. Producenci wszelkiej maści urządzeń poszli więc za ciosem i bazując na rynkowej tendencji stworzyli inteligentną… żarówkę. Bo właściwie dlaczego by nie. Na czym polega jej fenomen i czy jest to tylko zbędny bajer, czy też może rzecz, w którą zdecydowanie warto zaopatrzyć nasze gospodarstwo domowe? Na te i parę innych pytań odpowie poniższy artykuł.

Podstawowe funkcje, oferowane przez żarówki inteligentne

Kupując inteligentną żarówkę nie musimy nastawiać się na żadne dodatkowe wydatki. Wkręcamy ją po prostu w domową lampę i już możemy cieszyć się jej zaletami. Aby jednak to zrobić, należy zainstalować na naszym smartfonie odpowiednią aplikację, bowiem żarówki tego rodzaju sterowane są za pomocą sieci wi-fi lub technologii Bluetooth.

Podstawową funkcją żarówek inteligentnych jest możliwość dostosowania mocy światła i temperatury barwowej. Co więcej istnieje możliwość zaprogramowania harmonogramu zmian tak, by w razie naszej nieobecności dom dla przygodnego obserwatora wyglądał na zamieszkały. Harmonogram odciąży nas również, jeśli jesteśmy szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego – z listy obowiązków będzie można wykreślić konieczność obejścia posiadłości każdego wieczora i ranka, w celu włączenia i wyłączenia świateł zewnętrznych i ogrodowych.

W szczególnych przypadkach żarówka inteligentna zadziała nawet bez szczególnych zabiegów programujących jej działanie. W sklepach można bowiem dostać żarówki, wyposażone w czujnik światła, które włączają się, kiedy tylko w pomieszczeniu nastanie ciemność.

Barwa światła z kolei odgrywa jedną z najważniejszych ról w przypadku urządzania wnętrz. Zamiast decydować o oświetleniu opierając się na internetowych poradach możemy sami zdecydować, czy nasza sypialnia lub łazienka lepiej wyglądają oświetlone światłem ciepłym, czy zimnym. I w każdej chwili możemy zmienić decyzję!

Te same funkcje można wykorzystać nie tylko w kwestiach, związanych z bezpieczeństwem czy wygodą, ale też dla czystej rozrywki. Nie ma problemu z podłączeniem urządzenia tak, by synchronizował swe działanie z systemem kina domowego, czy zestawem stereo. Łatwo można sobie wyobrazić, jak niezwykłe efekty możemy osiągnąć, oglądając w jesienny wieczór dobry horror lub organizując domową imprezę.

Koszty użytkowania

Dobrej jakości żarówka inteligentna kosztuje kilkadziesiąt złotych, choć w sieci natknąć się możemy na modele, za które przyjdzie nam zapłacić od 5 zł, aż do nawet 250 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jest to urządzenie nowoczesne, a co za tym idzie – wysoce energooszczędne. Po jednorazowym wydatku nie musimy się więc szczególnie martwić o rachunki za prąd. Warto rozważyć, czy jednorazowa inwestycja nie okaże się w dłuższym okresie czasu nie tylko bardziej ekonomiczna, ale i zdecydowanie bardziej przydatna, niż tradycyjne żarówki, oferowane przez producentów oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*