Jednym z najważniejszych elementów projektu rezydencji jest odpowiednio zaplanowana przestrzeń wokół. Aby podkreślić ekskluzywny charakter takiej posiadłości, warto zadbać o estetyczny i atrakcyjny teren na zewnątrz. W planowaniu krajobrazu bardzo istotną funkcję spełnia ogród, który może zwracać uwagę zadbanym wyglądem i efektowną aranżacją. Przestrzeń otaczająca willę powinna być też komfortowa i funkcjonalna, a zarazem bezpieczna.

Reprezentatywny wygląd

Rezydencje to wyjątkowo reprezentacyjne posiadłości, które służą nie tylko podstawowym funkcjom mieszkalnym. Dom tego typu bardzo często jest wizytówką właścicieli, dlatego musi robić odpowiednie wrażenie na gościach. Rezydencja powinna też zapewniać poczucie spokoju, bezpieczeństwa i komfortu. Ogród jest elementem, który zwykle dostarcza pierwszych doznań po przekroczeniu bram posesji. W połączeniu z odpowiednio zaplanowaną drogą dojazdową, wjazdem i architekturą budynku, przestrzeń zewnętrza powinna tworzyć wyjątkowo atrakcyjny i spójny krajobraz. Ogród przy rezydencji warto urządzić w taki sposób, aby jego koncepcja była wyrafinowana i jednocześnie zwracała uwagę najwyższą jakością najdrobniejszych detali i wykończeń.

Odpowiednie ogrodzenie

Aby dodatkowo pogłębić efekt reprezentacyjności rezydencji, warto pomyśleć o stworzeniu wysokiego muru z żywopłotu lub kamienia. Projekt willi z takim rozwiązaniem podkreśla piękno ogrodu po przekroczeniu progów posesji i podnosi bezpieczeństwo domowników, a zarazem daje im poczucie prywatności. Aby nieco zniwelować aurę niedostępności, warto wykonać w murze prześwitujące przęsła lub zainstalować przejrzystą bramę. Należy przy tym pamiętać o przygotowaniu wszystkich elementów z dbałością o detale. Obecnie dużą popularnością cieszą się bramy kute, które mogą być opracowane na podstawie projektów indywidualnych. Wille często posiadają też mury kamienne lub ceglane, natomiast nieco rzadziej klinkierowe. Nowoczesne rezydencje można z kolei ogrodzić drewnem, betonem czy blachą, przy czym sprawdzają się one w dość odważnych i wysmakowanych projektach.

Otwarta przestrzeń ogrodu

Budowa willi pozwala na odpowiednie zaplanowanie terenu rozpościerającego się wokół domu, który daje ogromne możliwości tworzenia wyjątkowych pejzaży krajobrazowych. Przestrzeń można rozgraniczyć skupiskami dużych krzewów i drzew, a także pokryć zadbanymi trawnikami oraz podzielić komfortowymi ścieżkami komunikacyjnymi. Warto też zwrócić uwagę na detale, takie jak oczka wodne, stawy, baseny z fontannami czy nietypowe ukształtowania terenu. Z ogrodem i samą willą powinny być spójne inne obiekty architektoniczne, akcenty i ozdoby, włącznie z altanami, kamiennymi wazami czy rzeźbami. Odpowiedni projekt rezydencji pozwala na podziwianie przestrzeni przed domem z bliska, dlatego warto pomyśleć o tarasach i balustradach umożliwiających oglądanie krajobrazu. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługują propozycje firmy budowlanej New-House, która posiada duże doświadczenie w tego typu inwestycjach.

Efektowna i funkcjonalna komunikacja

Przestrzeń wokół rezydencji powinna uwzględniać o odpowiednio zaplanowaną drogę dojazdową z rondem, która umożliwi opuszczenie samochodu pod samymi drzwiami. Ścieżka musi też zapewniać wygodę nawracania czy parkowania w wydzielanych miejscach, aby pojazdy nie zakłócały komunikacji. Podróż od bramy posesji do samej willi może dostarczyć wielu wrażeń. Z reguły na etapie dojazdu budynek jest cały czas widoczny, poza posiadłościami bardzo dużymi i otoczonymi bardziej skomplikowanym układem dróg, ścieżek i alejek. Aby dodatkowo podnieść komfort i bezpieczeństwo, warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie. Za jego pomocą można zapewnić wygodną i łatwą komunikację na terenie posesji również po zmroku. Odpowiednie oświetlenie ogrodu pozwala też na wyjątkowo efektywne zaprezentowanie detali, roślinności i innych elementów krajobrazu rezydencji, która może wyglądać bardzo ekskluzywnie w nocy. Na uwagę zasługują zwłaszcza stylizowane lampy stojące czy trawnikowe, a także kinkiety przy elementach małej architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*