Funkcjonalny ogród to taki, który spójnie łączy użytkowe, utwardzone strefy z naturalną zielenią roślinności. Materiał, który zapewnia komfort korzystania ze strefy ogrodowej, a jednocześnie estetycznie komponuje się z otoczeniem, to kostka brukowa.

Kostki brukowe charakteryzują się wysokimi parametrami wytrzymałości i trwałości. Są także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Szeroka gama form i kolorów kostek umożliwia ich dopasowanie do każdego stylu architektonicznego.

Czym charakteryzuje się kostka brukowa?

Kostka brukowa to materiał wytwarzany na bazie mieszanki betonowej, która w procesie produkcyjnym jest poddawana wibrowaniu i prasowaniu. Wyrób ten charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami użytkowymi. Kostki nie są nasiąkliwe, wykazują się mrozoodpornością i znaczną sztywnością. Realizacja utwardzonej nawierzchni z ich użyciem przebiega w szybkim tempie, a gotowa powierzchnia nie wymaga wykonywania żmudnych czynności pielęgnacyjno-konserwacyjnych w celu zachowania estetycznego wyglądu.

Drobnowymiarowe kostki brukowe są dostępne w różnych grubościach, fakturach i kolorach. Mogą mieć nowoczesną formę lub być stylizowane na staromiejski bruk. Szeroka gama kolorystyczna kostek umożliwia łączenie elementów na zasadzie kontrastu i tworzenie wzorów lub napisów.

Jakie nawierzchnie można stworzyć z kostki brukowej?

Ze względu na różne moduły grubości kostki brukowe mogą być wykorzystywane do tworzenia nawierzchni o różnym przeznaczeniu. Elementy o wysokości przekroju równej 6 cm bardzo dobrze sprawdzą się jako powierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego – na tarasy, ścieżki, chodniki itp. Większa grubość kostek przekłada się na większą wytrzymałość i sztywność. Z tego względu grubsze elementy mogą być stosowane do tworzenia powierzchni parkingowych i podjazdów. Duży wybór form i kolorów kostek umożliwia ich pełne dopasowanie do stylu architektonicznego ogrodu. Zarówno kostki o stonowanych, jak i o bardziej wyrazistych barwach bardzo dobrze komponują się z zielenią ogrodową.

Warto pamiętać, że beton w ogrodzie to nie tylko kostki brukowe. Materiał ten jest stosowany także do tworzenia płyt tarasowych, systemów ogrodzeniowych oraz elementów małej architektury. Co bardzo ważne, wyroby na bazie mieszanki betonowej wcale nie muszą być utrzymane w odcieniach szarości. Zaawansowane techniki produkcyjne umożliwiają tworzenie elementów betonowych, stylizowanych na beton architektoniczny, imitujących drewno, kamienie lub skały albo wykończonych szlachetnym kruszywem. Dzięki temu wyroby tego typu bardzo dobrze komponują się z właściwie każdym stylem architektonicznym, a przy tym charakteryzują się najwyższymi parametrami trwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*