altana ogrodowa

Altany to urokliwy element dekoracyjny w ogrodzie, który może pełnić wiele funkcji. Jednak ta najpopularniejsze przeznaczenie altany ogrodowej, to miejsce do wypoczynku. Mogą też być bawialnią dla dzieci, lub letnią kuchnią. Wszystko zależy od potrzeb domowników. Jeżeli w ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca, to altana może być świetnym wyborem.

Rodzaj altany zależy od przeznaczenia

Jeżeli altana ma być miejscem zabawy dla dzieci, to może mieć ściany ażurowe, lub nie mieć ich wcale. W środku może mieć proste, małe krzesła lub ławki. Altana, która będzie letnią jadalnią, powinna już być odpowiednio większa, aby zmieścić stół i kilka krzeseł. Dobrym rozwiązaniem w taki przypadku jest altana z wbudowanymi pergolami, gdzie zasadzone kwiaty pnące, będą dawały cień i przyjemne sąsiedztwo. Altana otwarta może również posiadać wbudowany piec wielofunkcyjny. Wtedy to w okresie letnim, można urządzać przyjęcia ogrodowe połączone z grilowaniem lub wędzeniem przysmaków. Takie altany muszą być zaopatrzone w dach z odpowiednią wentylacją. Jest to tym bardziej istotnie w przypadku altan zamkniętych, lub częściowo zamkniętych.

Całoroczne funkcje altan zamkniętych

Altany, które mają ściany i zamykające się drzwi, mogą być użyteczne przez cały rok. Latem pełnią wtedy funkcje wypoczynkową i mieszkalną, zwłaszcza dla gości, którzy chcieliby czasem przenocować u gospodarza. Jeżeli do takiego domku ogrodowego doprowadzona jest energia elektryczna i ogrzewanie, mogą również być domkiem do całorocznego zamieszkania. Jednak najpopularniejszym, zimowym przeznaczeniem zamkniętej altany jest przechowalnia dla ogrodowych narzędzi i mebli.

Z jakich materiałów można zbudować altanę

Altany mogą być drewniane, metalowe lub murowane. Mogą też być konstrukcją mieszaną wzbogaconą również o elementy szklane. O ile jednak altanka drewniana daje się przestawiać zależnie od pomysłów domowników, to altana murowana stoi wciąż na tym samym miejscu. Dlatego też, jeżeli decydujemy się na budowlę bardziej skomplikowaną i ciężką, to jej lokalizacja powinna być bardziej przemyślana.

Generalnie charakter altany powinien być spójny ze stylem ogrodu, więc nawet jeżeli postawiona jest na murowanym lub kamiennym podłożu, to jej ściany wzbogacone są elementami drewnianymi, bo jednak drewno świetnie się prezentuje w otoczeniu drzew i krzewów. Ilość poszczególnym materiałów użytych do budowania altany, zależy od osobistych preferencji. Nie mniej jednak altana murowana, na betonowym lub kamiennym podłożu i zaopatrzona w dach z bitumiczną dachówką, przetrwa nawet kilkadziesiąt lat i będzie służyć kolejnym pokoleniom gospodarzy.

Od czego zacząć?

Jak w przypadku wszystkich inwestycji budowlanych, na początku dobrze jest określić budżet jakim na ten cel się dysponuje. Następnym krokiem powinno być przeanalizowanie własnych potrzeb, czyli ustalenie jaki charakter ma mieć altana. Ważna jest też jej powierzchnia użytkowa, albowiem do 35 metrów kwadratowych nie potrzebne jest pozwolenie na budowę, chociaż w niektórych przypadkach wskazane jest samo zgłoszenie. Gdy już ustali się te pierwsze punkty, można zająć się realizowaniem swojej wizji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*