Komoda to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli, który pojawia się w projektach wystroju wnętrz – nic dziwnego, taki dodatek pełni szereg funkcji, w zależności od potrzeb może służyć do przechowywania odzieży i tekstyliów domowych, zastawy stołowej czy elementów dekoracyjnych. Komody mogą być proste, z symetrycznymi skrzydłami drzwiowymi lub posiadać różnorodne konfiguracje szafek i szuflad. Na jaki mebel się zdecydować? Które komody będą odpowiednie do salonu i sypialni? Podpowiadamy.

Klasyczne drewno i vintage

Komody drewniane mogą występować w wielu odcieniach kolorystycznych, w zależności od gatunku materiału. Drewno to wytrzymałe i solidne naturalne tworzywo, które przy odpowiedniej konserwacji może służyć przez dziesiątki lat. Często do klasycznych form dodaje się oryginalne dodatki, np. w postaci mosiężnych lub czarnych uchwytów. Tym samym drewniana komoda zyskuje zupełnie nowy charakter, dostosowany do wystroju wnętrza. Drewniana komoda w salonie będzie przykuwającym wzrok dodatkiem, miłośnicy designerskich mieszkań i domów często decydują się więc na wybór mebli w stylu vintage. Przy wyborze konkretnego modelu komody do salonu należy zwrócić uwagę na rzeczywisty rodzaj zastosowanego materiału – sklejki imitujące drewno są z pewnością tańsze, ale mniej efektywne, jak również mniej trwałe.

Komoda z szufladami

Komoda z samymi szufladami to doskonały element wyposażenia sypialni, ale i np. pokoju dziecięcego. Taki mebel jest bardzo pojemny – w zależności od konfiguracji elementów w pomieszczeniu, można zdecydować się na wersję poziomą lub wąską i pionową komodę. Często spotykane są minimalistyczne designy, w postaci mebla z białej płyty laminowanej, który z odpowiednimi dodatkami wpasowuje się zarówno w styl skandynawski, jak i glamour. Taki typ komody zda egzamin również w salonie – będzie można schować tam np. dokumenty.

Komody designerskie

Coraz częściej właściciele domów i mieszkań decydują się na oryginalne i zaskakujące wnętrza z elementami wykonywanymi na zamówienie lub kupowanymi wprost od projektantów. Taka komoda ma być przede wszystkimw sypialni estetyczna – często stosuje się w nich więc przeszklenia, odważne, wyraziste kolory, elementy metalowe lub ręcznie malowane wzory. W salonie designerski mebel będzie reprezentacyjnym elementem, dodającym charakteru, natomiast w sypialni stworzy niepowtarzalny klimat, pokazujący nasz indywidualny styl.

 

Komoda – uniwersalny element w twoim wnętrzu

Szczegółowe zastosowanie komody zależy od wystroju wnętrza. Okazuje się, że ten sam mebel można zaaranżować zarówno w sypialni, jak i w salonie. Zakup mebla powinien być poprzedzony dokładną analizą – czy we wnętrzu bardziej sprawdzi się komoda wisząca czy stojąca? Jakie maksymalne wymiary może mieć mebel? Czy przeszklone półki będą miały zastosowanie w pomieszczeniu? A może zdecydować się na bezuchwytowe otwieranie? To wszystko ważne kwestie, które będą miały znaczenie dla zadowolenia z użytkowania mebla i jego funkcjonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*