Gaśnice to podstawowe środki ochrony przed skutkami pożaru. Przepisy wymagają ich stosowania w budynkach użyteczności publicznej, w hotelach, obiektach komercyjnych czy biurowych. Jeśli właśnie przymierzasz się do wyposażenia swojego budynku w gaśnice, to z pewnością zetkniesz się z pojęciem gaśnic ABC. W naszym artykule wyjaśniamy, czym są te gaśnice i jakie pożary można gasić przy ich użyciu.

Gaśnica ABC – o czym informuje nas to oznaczenie?

Gaśnice ABC są najpopularniejszymi akcesoriami gaśniczymi w naszym kraju (i nie tylko), co wynika z uniwersalności ich zastosowania. Występują w różnych wariantach pojemności, z czego najmniejsze gaśnice mieszczą 1 kg środka gaśniczego i zwykle wykorzystuje się je w pojazdach, na przykład w prywatnych samochodach.

To warto wiedzieć

Gaśnice ABC są również powszechnie nazywane gaśnicami proszkowymi.

Samo oznaczenie „ABC” odnosi się oczywiście do kategorii pożarów, jakie można gasić przy użyciu tej gaśnicy. Warto przy tym zauważyć, że pożary typu A, B oraz C są tymi najczęściej występującymi w prywatnych domach, budynkach biurowych, na firmowych zapleczach, w halach produkcyjnych czy obiektach noclegowych i użyteczności publicznej.

Te pożary możesz ugasić przy pomocy gaśnicy ABC

Gaśnice ABC są powszechnie stosowanymi akcesoriami gaśniczymi, ponieważ można je wykorzystać do gaszenia tych najbardziej prawdopodobnych pożarów. W sytuacji, gdy nie chcemy lub nie możemy wyposażyć budynku w specjalistyczne rodzaje gaśnic, szukając uniwersalnego rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo przeciwpożarowe warto zdecydować się właśnie na gaśnicę ABC.

Rozszyfrujmy zatem, jakie typy pożarów można gasić z wykorzystaniem tych gaśnic:

 • Pożary typu A– czyli pożary ciał stałych, do których można zaliczyć chociażby drewno, papier, tkaniny czy popularne paliwa grzewcze (węgiel, pellet). Gaśnica ABC będzie dobrym wyborem do budynków mieszkalnych, kotłowni, składów opału itp.
 • Pożary typu B– są to pożary cieczy palnych oraz substancji topniejących pod wpływem wysokiej temperatury. Za przykład mogą nam posłużyć pożary nafty, alkoholu czy parafiny, do których dochodzi m.in. w garażach, piwnicach, na firmowych zapleczach, w warsztatach samochodowych etc. Gaśnice proszkowe typu ABC dobrze radzą sobie z opanowywaniem pożarów o takim źródle.
 • Pożary typu C– tutaj mamy już do czynienia z pożarami gazów palnych, do których zaliczamy metan, wodór czy gaz ziemny (miejski). Te pożary są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ grożą katastrofalnym w skutkach wybuchem. W razie wystąpienia pożaru typu C należy natychmiast zastosować gaśnicę proszkową w oczekiwaniu na przyjazd straży pożarnej.

Ponadto gaśnice ABC można wykorzystywać do gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu wynoszącym mniej niż 1000V.

W tych budynkach i pomieszczeniach idealnie sprawdzą się gaśnice ABC

Gaśnice ABC są na tyle uniwersalne, że mogą stanowić podstawę ochrony przeciwpożarowej większości budynków, w których występuje ryzyko wybuchu pożaru. Warto tutaj wymienić m.in.:

 • Prywatne mieszkania i domy;
 • Hotele, pensjonaty, hostele, schroniska młodzieżowe, hotele robotnicze;
 • Kuchnie;
 • Kotłownie;
 • Składy opału;
 • Piwnice, garaże;
 • Warsztaty samochodowe;
 • Hale produkcyjne;
 • Magazyny i zaplecza firmowe;
 • Biurowce;
 • Domki gospodarcze;

Gdzie można kupić gaśnicę ABC?

Wiedząc, że gaśnica ABC będzie stanowić optymalny środek ochronny na wypadek pożaru w Twoim domu, budynku biurowym czy np. lokalu usługowym, możesz przejść do etapu jej zakupu. Zrobisz to wygodnie online.

Szeroki wybór gaśnic ABC, jak i innych akcesoriów z kategorii ochrony PPOŻ, znajdziesz w ofercie sklepu internetowego SORBEX. Dostępne są w nim wyłącznie markowe gaśnice, które spełniają polskie i europejskie normy jakościowe, co daje Ci pewność, że nie zawiodą w krytycznym momencie.

Z pełną ofertą gaśnic ABC zapoznasz się na stronie sklepu internetowego marki SORBEX – sorbex.pl/sklep/14-gasnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*