Łączenie przewodów elastycznych w ramach budowy lub rozbudowy instalacji wodnych, gazowych i pneumatycznych wymaga użycia specjalnych zacisków, które przytrzymują elastyczny przewód i minimalizują ryzyko powstania wycieku w miejscu łączenia z rurą. W roli solidnych zacisków znakomicie sprawdzają się różnego rodzaju obejmy zaciskowe metalowe. W sprzedaży znaleźć można wiele typów obejm. Jakie są ich rodzaje?

Obejmy ślimakowe

Podstawowym rodzajem opasek zaciskowych stosowanych w instalacjach hydraulicznych, pneumatycznych i gazowych są tzw. ślimakowe obejmy zaciskowe metalowe. To rodzaj metalowej taśmy o karbowanej powierzchni, uzupełnionej prostym mechanizmem zaciskowym, najczęściej w formie śruby, która po zaciśnięciu taśmy na obwodzie elastycznego przewodu zapobiega jej ponownemu rozprężeniu, rozluźnieniu zacisku i utracie szczelności połączenia. Ślimakowych obejm zaciskowych metalowych używa się do mocowania przewodów elastycznych na rurach metalowych lub plastikowych, różnego rodzaju wyprowadzeniach, butlach gazowych lub innych elementach technicznych instalacji przeznaczonych do transportu cieczy, lub gazów. W sprzedaży znaleźć można opaski ślimakowe wykonane z różnych materiałów, w tym ze stali nierdzewnej, zwykłej węglowej i ocynkowanej oraz ze stali ulepszonej, charakteryzującej się większą trwałością, odpornej na korozję.

Obejmy uszkowe

Alternatywą dla klasycznych, metalowych obejm zaciskowych o konstrukcji ślimakowej, wyposażonych w śrubę, która pozwala w prosty sposób zacisnąć opaskę i uniemożliwia jej samoczynne rozluźnienie, są opaski uszkowe. To obejmy wyprodukowane z jednego kawałka stali, z charakterystycznie wyprofilowanymi uszkami. Po nasunięciu opaski na mocowany element, przy pomocy kombinerek zaciska się uszka i w ten sposób uszczelnia oraz usztywnia się połączenie. Ze względu na małe zakresy wymiarowe uszkowe obejmy zaciskowe metalowe są mniej uniwersalne od obejm ślimakowych. Ponadto po zaciśnięciu obejmy uszkowej na przewodzie elastycznym nie ma już możliwości rozluźnienia połączenia i ponownego wykorzystania zacisku.

Do zaciskania przewodów gumowych i uszczelniania połączeń przewodów elastycznych z rurami plastikowymi lub metalowymi wykorzystuje się różne rodzaje obejm metalowych zaciskowych. Ich najpopularniejszą wersją są niezwykle uniwersalne, zapewniające duże pole manewru, dostępne w bogatym wyborze rozmiarów opaski ślimakowe, ale w sprzedaży znaleźć można również opaski uszkowe stalowe zaciskane przy pomocy szczypiec lub zwykłych kombinerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*