Ozdobne pudełeczka na biżuterię towarzyszą nam od wielu wieków. Z biegiem czasu z wielkich, pancernych skrzyń zmieniły się w małe, bogato zdobione szkatułki, które same w sobie posiadają właściwości ozdobne. To jedne z tych elementów wyposażenia domowej garderoby, sypialni i salonu, z którymi wiąże się niezwykle fascynująca historia. Sprawdźmy, jak dawniej wyglądały szkatułki i dlaczego dziś są jednym z najlepszych pomysłów na prezent dla każdej miłośniczki biżuterii!

Historia ozdobnych pudełek na cenne przedmioty

Pierwowzorem współczesnych puzderek na biżuterię były wielkie skrzynie, w których królowie i możni przechowywali swoje najcenniejsze przedmioty. Pierwsza szkatułka miała postać pancernej skrzyni, którą na zamówienie wykonywali rzemieślnicy. Trafiały one do królewskich pałaców oraz domów zamożnych arystokratów i kupców, bo tylko ich było wówczas stać zarówno na zamówienie skrzyni na cenne przedmioty, jak i na posiadanie jej zawartości. Najbogatsi, do których należała królowa Francji Maria Antonina, podobno posiadali całe szafy na biżuterię!

Skrzynie były wyposażone w specjalne zabezpieczenia – kłódki, zamki, a także łańcuchy, za pomocą których były mocowane do ściany. W XV i XVI w. w Norymberdze pojawiły się pierwsze szkatułki wykonane w całości z metalu, do których dostępu chronił wieloryglowy zamek. Zastąpiły one dotychczas używane skrzynie drewniane, które znacznie słabiej chroniły zawartość. Wraz z pojawieniem się masowo produkowanej biżuterii, w XIX w. popularność zyskały mniejsze akcesoria przeznaczone do przechowywania świecidełek. Taka szkatułka była zwykle wykonywana z drewna i wyłożona w środku aksamitną lub jedwabną tkaniną, często posiadała także przegródki pozwalające na segregację zawartości. Szczególnie popularne wśród ówczesnych elit były pudełeczka na biżuterię wyposażone w pozytywkę.

Kiedy wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, powstały pierwsze domy jubilerskie, szkatułki zyskały masową popularność. Sklepy wraz ze sprzedawaną przez siebie biżuterią oferowały klientom także dekoracyjne pudełeczka przeznaczone do jej przechowywania. Kupując ozdoby, klient otrzymywał je natomiast zapakowane w kartonowe pudełeczko, które nawiązywało do szkatułki. Najbardziej znanym przykładem jest tu marka Tiffany, którego turkusowe pudełka są po dziś dzień symbolem luksusu.

Jak wyglądają współczesne szkatułki? Dlaczego to świetny pomysł na prezent?

Dziś szkatułki to niewielkie pudełeczka, które pozwalają na przechowywanie oraz organizowanie biżuterii. W związku z tym, świetnie nadają się na prezent dla każdej miłośniczki pięknych, cennych przedmiotów. Mogą być wykonane z różnych materiałów – np. z drewna, metalu, kartonu, szkła lub plastiku, a ich wnętrze wyłożone aksamitem, wyposażone w poduszeczki lub całkowicie gładkie i minimalistyczne.

Współczesna szkatułka nie tylko idealnie nadaje się do przechowywania biżuterii, lecz także sama pełni funkcje ozdobną. Pięknie prezentuje się ustawiona na półce, komodzie czy stoliku, zapewniając swojej posiadaczce szybki i wygodny dostęp do zawartości oraz właściwą ochronę i organizację kosztowności. Na szczególną uwagę zasługują wyroby hand made, których idea nawiązuje wprost do tradycji szkatułek, które z założenia miały być unikalnymi, dekoracyjnymi akcesoriami na biżuterię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*