Rodzaj i jakość kołdry, którą przykrywasz się wieczorem, ma spory wpływ na jakość Twojego snu. By cieszyć się dobrym snem przez całą noc, a potem dobrym samopoczuciem przez cały dzień, najlepiej postawić na kołdrę puchową. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model, który okaże się ciepłym, przytulnym i sprężystym nocnym okryciem. Jak wybrać dobrą kołdrę puchową? Podpowiadamy.

Sprawdź rodzaj wykorzystanego puchu

Kołdry puchowe różnią się rodzajem wypełnienia. Przede wszystkim może to być naturalny puch w jednej z dwóch odmian – gęsi lub kaczy. Powszechnie za najlepszy puch uznaje się ten gęsi, zbierany z dojrzałego ptaka. Taki puch jest większy, a kołdra nim wypełniona lżejsza i cieplejsza.

Naturalną alternatywą jest puch kaczy. Jest nieco mniejszy, więc kołdry bywają cięższe. Minusem może być też charakterystyczny zapach. Trzecia opcja to puch syntetyczny, który jednak mimo wszystko nie dorównuje jakością puchowi naturalnemu.

Istotnym parametrem jest również sprężystość puchu. Uznani producenci podają ten parametr w specyfikacji kołdry. Mierzy się go w centymetrach sześciennych na uncję, czyli cuin. Im większa wartość, tym puch jest bardziej sprężysty i lepiej izoluje. Za bardzo dobre uznaje się kołdry z puchu powyżej 500 cuin.

Zwróć uwagę na stopień wypełnienia puchem

Ważny jest także stopień wypełnienia kołder puchem. Najlepsze są takie, w których 100 procent stanowi naturalny puch. Sporo produktów to jednak na przykład kołdry z 70-procentowym wypełnieniem z puchu z dodatkiem 30 procent pierza. Przyjmuje się, że wypełnienie puchem na poziomie co najmniej 80 procent to już kołdra, która będzie wystarczająco ciepła na zimę.

Przyjrzyj się przeszyciom

Pozytywnie na jakość kołder puchowych wpływają też przeszycia. Dzięki nim puch nie przesuwa się w kołdrze i ta lepiej się trzyma. Im ich więcej, tym sztywniejsza jest cała konstrukcja. Oczywiście z liczbą przeszyć nie należy przesadzać, ale kołdry, w których jest ich więcej, są bardziej cenione. I zwykle droższe.

Sprawdź wagę kołdry

Przy zakupie warto sprawdzić, ile waży zamawiana kołdra. Trzeba się przygotować na to, że puch zawsze będzie cięższy niż poliester. Mimo wszystko bez problemu znajdziesz jednak kołdry puchowe o wadze 1-1,5 kilograma. To cieńsze modele, które są przeznaczone przede wszystkim na lato.

Na zimę lepiej wybierz cięższy model, który – jeśli jest wykonany z wysokiej jakości puchu – będzie ważyć około 2-2,5 kilograma. Przyjmuje się, że wsad do kołdry puchowej nigdy nie powinien być cięższy niż 3 kg.

Dobierz odpowiedni rozmiar

Nogi wystające spod kołdry w czasie snu, zwłaszcza zimą, to nic przyjemnego. Przed każdym zakupem kołdry – czy puchowej, czy innej – zwróć więc uwagę, by dobrać odpowiedni rozmiar. Największe kołdry puchowe mają zwykle rozmiary 240×220 cm i świetnie sprawdzą się w przypadku par. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – zbyt wielka kołdra może być też zbyt ciężka dla osób o drobnej posturze.

Podsumowanie: jak wybrać dobrą kołdrę puchową?

Jeśli chcesz wybrać dobrą kołdrę puchową, w pierwszej kolejności przyjrzyj się temu, jaki puch został wykorzystany do jej produkcji. Liczy się jego rodzaj oraz sprężystość, a także stopień wypełnienia puchem i ewentualne domieszki. Dobra kołdra puchowa będzie też posiadać sporo przeszyć. Dobierz też odpowiednią wagę oraz rozmiar kołdry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*