Jesteś w trakcie budowania swojego wymarzonego domu, ale nie jesteś pewny, czy więźba tradycyjna, czy też wiązary dachowe będą dobrym wyborem dla tej konstrukcji? Czytaj dalej, aby zdobyć bazową wiedzę na ten temat i ułatwić sobie podjęcie decyzji.

Więźba tradycyjna czy wiązary dachowe — czym są te poszczególne elementy?

Chcąc dobrze zrozumieć temat więźba tradycyjna a wiązary dachowe — trzeba wrócić do teorii i pojąć sens każdego z tych elementów konstrukcyjnych.

Co charakteryzuje więźbę tradycyjną?

  • Jest elementem tradycyjnej konstrukcji dachowe, która składa się z pojedynczych elementów.
  • Najczęściej spotyka się ją w postaci więźby krokwiowo-jętkowej lub płatwiowo-kleszczowej.

Czym wyróżniają się wiązary dachowe?

  • Są to gotowe kratownice, z które zawierają często współcześnie budowane domy mieszkalne drewniane.
  • Pełnią podwójną funkcję — nie tylko są skutecznym oparciem dla pokrycia dachowego, ale też zastępują strop dla budynku.

Więźba tradycyjna czy wiązary dachowe – jak zdecydować?

Aby móc podjąć właściwą decyzję — szukając odpowiedzi na pytanie: więźba tradycyjna czy wiązary dachowe przede wszystkim trzeba wiedzieć, na które elementy zwrócić uwagę podczas analizy rozwiązań.

Jakie kwestie muszą zostać wzięte pod uwagę podczas wyboru między wiązarami dachowymi a więźbą tradycyjną?

Dopiero po analizie wszystkich tych wyżej wymienionych kwestii jesteś w stanie uzyskać pełny obraz do podjęcia właściwej decyzji dla swojej konstrukcji — wymarzonego domu.

Wiązary versus więźba — szybkie porównanie

Szukając najbardziej ekonomicznego rozwiązania — warto wiedzieć, że jeśli chodzi o wiązary dachowe cena stropu i dachu zawiera się w jednym wydatku, a przy więźbie tradycyjnej płaci się za te konstrukcje osobno. Gdy czas montażu jest dla Ciebie kluczowym czynnikiem i liczy się każdy dzień – producent domków drewnianych taki jak Castor będzie zdecydowanym sprzymierzeńcem Twojej budowy, gdyż wybierając wiązary, zyskujesz nawet do 4 dni szybszą realizację tego etapu budowy.

Plus dla więźby należy się w kontekście zagospodarowania przestrzeni. Jeśli chcesz poświęcić na cele użytkowe całe poddasze — ta opcja spełni Twoje oczekiwania bardziej. Jeśli zadowala Cię mały pokój lub niewielka przestrzeń przeznaczona na tzw. strych, to nadal możesz się trzymać rozwiązania, jakim są drewniane wiązary prefabrykowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*