Myśląc o zabezpieczeniach stref przemysłowych, często myśli się o skomplikowanych systemach telemetrycznych, zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych i wieloetapowych strukturach organizacyjnych. Tymczasem jednym z najważniejszych i bardzo skutecznych zabezpieczeń są proste profile elastyczne.

Profile elastyczne wygrywają wszechstronnością

O profilach elastycznych łatwo jest mówić z pewnym lekceważeniem, bo przecież to tylko niewielka ilość pianki poliuretanowej. Tymczasem mnogość ich rozmiarów i kształtów (polecamy sprawdzić na stronie dla-przemyslu.pl) sprawia, że liczba zastosowań profili jest bardzo wysoka i pozwalają one chronić w równym stopniu i zdrowie pracowników, i mienie na przykład na terenie magazynu albo zakładu przemysłowego.

Elastyczne profile ochronne, które można na wcisk lub na klej zamocować na krawędziach regałów, elementach wsporczych i konstrukcjach nośnych, a nawet na niektórych elementach wyposażenia ruchomego, chronią przed urazami i uszkodzeniami w wyniku kolizji. Znaczenie nawet tak pozornie drobnego elementu ochronnego jest znaczne – w przypadku pracowników w sposób oczywisty profil elastyczny pozwala zmniejszyć ryzyko, natomiast dodatkowo chroni też mienie – na przykład konstrukcje nośne regałów – przed uszkodzeniami wskutek powtarzających się, ale drobnych uderzeń widłami wózka albo paletami.

Tanie, łatwe w montażu, wymienialne

Profil elastyczny jest w wielu przypadkach dodatkowym – niewymaganym od strony formalnej – elementem zabezpieczenia. Ponieważ jednak koszt zakupu takich profili jest w praktyce niemal pomijalny, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na taką inwestycję, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort na terenie swoich zakładów. Montaż można przeprowadzić de facto bezkosztowo własnymi środkami, a w razie uszkodzeń profili, ich wymiana zajmie raptem kilka minut. Choć oczywiście same w sobie nie zapewniają one oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa, to są ważnym elementem uzupełniającym.

Łatwość wykorzystania i niska cena są w tym przypadku kluczowe, ponieważ wiele systemów bezpieczeństwa w praktyce nie działa optymalnie właśnie dlatego, że koszt ich instalacji jest wysoki. Tutaj ten problem nie istnieje, więc można wyeliminować problemy, wobec których bardziej zaawansowane rozwiązania mogą być bezsilne, choćby urazy związane z uderzeniem głową o krawędź regału.

Także przy większych zagrożeniach

Warto wspomnieć, że choć profile elastyczne są w większości produkowane i stosowane z myślą raczej o niewielkich zagrożeniach, to u niektórych producentów w ofercie obecne są także profile wzmocnione. Te montuje się najczęściej przez przykręcenie i mogą one chronić narożniki oraz powierzchnie przed uderzeniami o większej energii, tym samym poszerzając jeszcze bardziej wachlarz zastosowań prostych i skutecznych metod ochrony zdrowia i mienia. Podobnie jak profile podstawowe, także modele wzmocnione mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*