Jeszcze zanim rozpoczniesz pierwsze prace remontowo-budowlane, zaplanuj, co zrobisz z powstałymi odpadami. Warto skorzystać z tej rady, ponieważ śmieci po budowie powstaje zwykle bardzo dużo, a na dodatek są bardzo ciężkie i trudne w transporcie. Tymczasem wystarczy zamówić specjalny kontener, by wyrzucić je sprawnie i zgodnie z prawem. Jak się za to zabrać?

Jakie odpady powstają po remoncie?

Odpady po inwestycji remontowo-budowlanej to zwykle pokruszone elementy konstrukcji, fragmenty wylewek, dachówek, a także cegły, czy bloczki silikatowe. Wszystkie one tworzą gruz budowlany, który w ogromnej większości nadaje się do odzysku. Może posłużyć do budowy dróg, wyrównywania terenu oraz nowych budynków. Typowe śmieci po remoncie tworzą także inne elementy: gabaryty (np. stare meble, okna), stary sprzęt AGD, materiały izolacyjne i wiele innych. To często również materiały niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka – to niektóre lakiery, farby, czy wełna mineralna.

Wszystkie one wymagają utylizacji na specjalnych zasadach – nie można wyrzucać ich do śmietników komunalnych. Muszą trafić do specjalnej sortowni, gdzie przeprowadzony zostanie ich odzysk lub bezpieczna dla środowiska utylizacja/neutralizacja. Jeśli trafią do śmietników komunalnych, nie będzie to możliwe. Takie odpady są dodatkowo bardzo ciężkie, dlatego mogą uszkodzić sprzęt na liniach sortowniczych lub samochód firmy odbierającej odpady komunalne.

Usuwanie śmieci po remoncie a przepisy

Wyrzucanie odpadów budowlanych oraz wszystkich innych niż komunalne (czyli te wytwarzanych na co dzień przed domowników) jest zagrożone grzywną, a w skrajnych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną. Karę może nałożyć spółdzielnia mieszkaniowa, a po złamaniu prawa mandat może wystawić również policja. Jeśli wyrzucamy odpady niebezpieczne, mogące negatywnie wpłynąć na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt, kary mogą być bardzo wysokie. Istotne przewinienia mogą wiązać się również z karą pozbawienia wolności.

Obowiązek prawidłowej gospodarki odpadami dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Ci drudzy muszą prowadzić szczegółową ewidencję odpadów za pośrednictwem państwowego systemu BDO, a wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie są karane wysokimi grzywnami (do nawet 1 000 000 zł lub więcej). Szczegółowe informacje na temat zasad gospodarowania odpadami określa – między innymi – aktualna Ustawa o odpadach.

Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie?

Aby legalnie pozbyć się odpadów innych niż komunalne, należy wynająć kontener od lokalnej firmy zajmującej się wywozem odpadów. Kontenery w Polkowicach i okolicach oferuje firma EKO-LOGIS, która obsługuje zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców (również w zakresie formalności BDO). Kontener można zamówić w kilka minut telefoniczne lub przez formularz na stronie internetowej. Rozwiązanie można łatwo dopasować do potrzeb – kontenery są dostępne w wielu pojemnościach – od kilku do nawet 36 m³. Potrzebny pojemnik zostanie dostarczony pod drzwi i odebrany niezwłocznie po zapełnieniu.

Alternatywnym rozwiązaniem może być zawiezienie odpadów do PSZOK-a (gminnego punktu zbiórki), jednak trzeba pamiętać, że śmieci trzeba dostarczyć tam samodzielnie (co jest kosztowne i bardzo niewygodne), a punkty wyznaczają limity odpadów, które można tam wyrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*