budowa domu

Każdy marzy o swoim kącie, w którym będzie mógł zamieszkać ze swoją rodziną. Jedni preferują mieszkania w bloku, inni w kamienicy. Jednak zdecydowana większość chciałaby mieć swój dom, który zostanie zrobiony od początku do końca przez nich samych. Może nie zawsze chodzi tutaj o budowanie go cegła po cegle ale o wykup działko, zaprojektowanie swojego nowego lokum i zakończenie prac. Osoby, które marzą o swoim domu przed rozpoczęciem budowy muszą zająć się pozostałymi kwestiami. Wszystko co trzeba wiedzieć zostanie opisane poniżej.

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu

1. Stan prawny działki

Przed zakupem terenu należy dowiedzieć się wszystkiego o stanie prawnym działki, na które docelowo ma powstać nowy budynek. Jeśli jest ona działką budowlaną to nic nie stoi na przeszkodzie żeby rozpocząć tam pracę.

Zobacz również:  Domy z kontenerów transportowych — zalety, wady i koszty

2. Zagospodarowanie przestrzenne

Warto zorientować się również w planach zagospodarowania przestrzennego, ponieważ powiedzą one czy w niedalekiej przyszłości za oknem powstanie galeria handlowa lub autostrada. Wiele osób ucieka od zgiełku miasta żeby odpocząć, więc z pewnością takie plany nie byłyby im na rękę.

3. Odpowiednie wymiary działki

Osoby, które dopiero przymierzają się do zakupu działki budowlane muszą zwrócić uwagę na jej wymiary. Minimalny obszar, na jakim może powstać nowy dom to 450 m2. Szerokość musi wynosić minimalnie 14 m. Warto mieć to na uwadze przed kupnem działki.

4.  Umiejscowienie swojego domu jest również ustalone kwestią prawną. Jeśli nowy dom będzie miał z każdej strony okna to musi znajdować się on w odległości 4 m od działki sąsiada. Ściana bez okien może stać o metr bliżej.

5. Umiejscowienie działki względem innych obiektów

Należy pamiętać, że dom buduje się na długie lata. Warto rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu, ponieważ wielkie fabryki mogą powodować wiele hałasu, a także nieprzyjemnego zapachu. Decyzja o budowaniu domu musi być bardzo przemyślana.

Zobacz również:  Stan deweloperski w Polsce

6. Budowa domu to nie tylko obszar działki

Należy pamiętać również o dojeździe. Jeśli droga nie jest utwardzona to w okresach jesienno-zimowych dojazd do swojego wymarzonego domu może być bardzo utrudniony. Warto dowiedzieć się więcej na temat drogi dojazdowej. Czy jest ona gminna, czy też prywatna i zadbać o jej naprawy. Z kwestią dojazdów wiąże się również położenie względem najbliższego przystanku, ponieważ w przyszłości dzieci będą jeździły do szkoły i warto żeby miały łatwy dostęp do komunikacji.

7. Projekt domu

Jeśli pamiętało się o wszystkich wcześniejszych punktach to można śmiało przejść do etapu projektowania swojego wymarzonego lokum. Budowa domu jest bardzo długo, a podczas niej z pewnością wyjdą pewne braki. Zaprojektowanie swojego domu to tylko początek, a ważniejsza jest z pewnością adaptacja projektu. Warto skonsultować swoje zamiary z fachowym projektantem, który pomoże dostosować wszystkie pomysły do działki i jej otoczenia.

8. Rozpoczęcie budowy

Moment wyczekiwany bardzo długo i jeśli nastąpi to wszyscy mogą odetchnąć z ulgą i czekać na efekty końcowe prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*
*