Wilgoć to zagrożenie zarówno dla ludzkiego zdrowia, jak i dla konstrukcji budowlanych. Dlatego kiedy pojawi się w budynku, trzeba jak najszybciej interweniować. Co można zrobić z wilgocią w murach i skąd się tam ona pojawia? Czym jest izolacja fundamentów pozioma i co ma wspólnego z zapobieganiem wilgoci w obiektach budowlanych? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego pojawia się wilgoć?

Niestety przyczyn pojawienia się wilgoci w ścianach może być wiele. Najbardziej oczywiste, które jako pierwsze przychodzą do głowy, to zalanie przez sąsiada lub awaria instalacji wodnej. O zalaniu przez sąsiada nie ma mowy w przypadku domu jednorodzinnego. Natomiast awaria instalacji rzeczywiście może skutkować wilgocią w murach. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę prac remontowych. Trzeba rozbić ścianę, wymienić instalację, osuszyć mury i odbudować ścianę. Jednak często okazuje się, że przyczyna wilgoci jest zupełnie inna, a tak skomplikowane prace nie są wcale konieczne.

Kiedy wystarczy izolacja fundamentów pozioma?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wilgoć w murach może być efektem…wilgotnego gruntu! Zarówno zbyt duża ilość wilgoci w gruncie, na przykład po intensywnych opadach, jak i zbyt bliskie położenie wartkich wód gruntowych, mogą skutkować podchodzeniem kapilarnym wody. Mowa o przedostawaniu się wody z gruntu w górę budynku. Cząsteczki wody przedostają się szczelinami coraz wyżej, prowadząc w końcu do rozwoju grzyba i pleśni, a także do niszczenia konstrukcji budynku. Istnieje jednak prosty i szybki sposób na uporanie się z tym problemem, a jest nim izolacja fundamentów pozioma.

Na czym polega izolacja pozioma?

Aby zrozumieć, czemu izolacja pozioma fundamentów jest skuteczna i czym ona właściwie jest, trzeba wytłumaczyć, czemu możliwe jest podchodzenie kapilarne. Otóż ma ono miejsce tylko w przypadku występowania nieszczelności w murach. Jeśli na którymś etapie ich nie ma, woda się zatrzymuje. Tym samym skuteczna izolacja zapobiega podciąganiu. Natomiast gdy do niego dochodzi, najwidoczniej izolacja nie została wykonana prawidłowo.

Aby wilgoć zniknęła z wszystkich partii budynku, izolację trzeba wykonać na najniższym poziomie, czyli w fundamentach. Może się to wydawać wymagającym zadaniem, jednak dla wprawionych fachowców jest całkiem proste. Wykonują oni poziome cięcie, po czym umieszczają w szczelinie płytę izolacyjną. Później wbijają w nią kliny z tworzywa sztucznego – to konieczne, aby nie dochodziło do osiadania budynku. W ostatnim kroku wystarczy wykonać prace wykończeniowe.

Stworzona w opisany powyżej sposób, izolacja fundamentów pozioma, to bezpieczeństwo na lata. Producenci płyt izolacyjnych oraz wykonawcy izolacji twierdzą, że poprawnie wykonany zabieg będzie chronił przed wilgocią co najmniej przez 100 lat. Jednocześnie przeprowadzenie procedury nie generuje wcale wysokich kosztów. Jeśli chodzi o czas, stworzenie izolacji nie zabiera więcej niż 3 dni. Tym samym warto zdecydować się na izolację, aby zapobiec problemom zdrowotnym i degradacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*